• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-10987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک پژوهشگر ادبی:
مهارت گوش‌دادن و تمرکزکردن با شنیدن قصه کسب می‌شود

یک نویسنده و منتقد ادبی گفت: داستان‌های جالب و جذاب باعث تقویت بهتر گوش‌دادن و تمرکزکردن در کودکان می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا سرشار در نشست تخصصی قصه‌گویی و تاثیر آن بر فرهنگ کتابخوانی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بحث بر سر ارتباط‌آموزی است؛ درواقع خود بحث زبان‌آموزی که گسترش حجم واژگان را در خودش جا داده است و در هر زمان، ظرفیت‌هایی به وجود آورده که این ظرفیت‌ها از طریق سلایق ادبی و لفظی پدید می‌آید.

وی افزود: تشبهات، استعاره‌ها، ضرب‌المثل‌ها و تکه‌کلام‌ها فراتر از غنای گنجینه واژگانی است.

گوینده قصه‌های ظهرجمعه ادامه داد: وقتی یک بزرگ‌سال داستانی را برای کودک تعریف می‌کند، با توجه به تجربه غنی‌ای که در زبان دارد، به اقتضاء موضوعی که تعریف می‌کند، اندازه فهم خود از این ظرفیت‌های زبانی را به‌طور غیرمستقیم دارد به فرزند و یا به دانش‌آموز خود معرفی می‌کند.

سرشار اضافه کرد: کسانی که صاحب این مهارت (یعنی زبان‌آموزی) باشند، کسانی هستند که در سخن‌گفتن نسبت‌به هم سن‌وسال‌های خود پیشرفت‌تر و زبان‌آورتر می‌شوند و بهتر می‌توانند خواسته‌ها و مکنونات قلبی خود را به مخاطب منتقل کنند.

وی افزود: در زندگی اجتماعی کسی که صاحب مهارت زبان‌آموزی باشد، بهتر می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کرده و اندیشه‌ها و احساسات خود را به دیگران منتقل کند و قطعاً موفق‌تر خواهد بود.

این پژوهشگر ادبی اضافه کرد: بچه‌هایی که درس ادبیاتشان خوب است، در درس ریاضی موفق‌ترند؛ به این خاطر که زبان انتقال در ریاضیات هم ادبیات است و در دیگر مباحث هم همین‌طوراست و ابزار انتقال در تدریس کلمه است؛ چه به صورت شفاهی و چه مکتوب.

سرشار گفت: یکی دیگر از فواید شنیدن داستان، کسب افزایش مهارت گوش‌دادن است. عده‌ای از کودکان درس را متوجه نمی‌شوند؛ چون هنوز مهارت گوش‌دادن در آن‌ها خوب تقویت نشده است و هنگام گوش‌دادن تمرکز خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: اما وقتی به یک موضوع جالبی مثل داستان گوش می‌دهند، چون موضوع جذاب است با تمام وجود گوش می‌دهند و هرچقدر این تمرین تکرارشود برای آموختن مهارت گوش‌دادن مناسب‌تراست.

گوینده قصه‌های ظهر جمعه اضافه کرد: مهارت دیگر افزایش تمرکز ذهن است که با افزایش مهارت گوش‌دادن به دست می‌آید. وقتی به قصه گوش می‌دهیم، مجبوریم که یک‌سری ماجراها را به صورت پی‌درپی و پیوسته ازابتدا تا انتها دنبال کنیم و اگر تمرکز نداشته باشیم، متوجه بقیه داستان نمی‌شویم.

سرشار ادامه داد: از دیگر فواید گوش‌دادن به داستان عبارتند از دادن نظم ترتیبی به ذهن و افزایش عمق‌بخشی به تجارب. 

وی اضافه کرد: داستان‌ها زمینه‌هایی را فراهم می‌کند که بعضی از تجاربی شخص امکان به دست آوردنش را ندارد، از طریق داستان به دست آورد و دید خود را نسبت به زندگی وسعت دهد.

این پژوهشگر ادبی گفت: بخشی از داستان‌های قدیم ما به صورت رمزواژه نوشته شده، مثل داسنان کلیله‌ودمنه که از حیوانات مختلف صحبت می‌کند و هر حیوانی را نماد یک سنبلی در انسان می‌داند؛ مثل شیر که اشاره به پادشاهان دارد و یا روباه که اشاره به حیله‌گری و مکاربودن بعضی از انسان‌ها دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: