• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9610-291-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

مدیرکل راه‌آهن خراسان اعلام کرد:

جابه‌جایی بیش از 9 میلیون مسافر از ابتدای سال

مدیرکل راه‌آهن خراسان گفت: در بخش جابه‌جایی مسافر در 9ماه امسال، 9میلیون و 360 هزار مسافر به صورت ورودی و خروجی از 27 شهر و مرکز استان در سطح کشور در مشهد جابه‌جا شده است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدهادی ضیایی‌مهر امروز 2 دی‌ماه در نشست خبری به مناسب هفته حمل‌ونقل، اظهار کرد: حمل‌ونقل بخش گسترده‌ای است که به سایر بخش‌های تولیدی و اقتصادی کشور کمک می‌کند. این بخش می‌تواند به عنوان شریان‌های حیاتی بخش‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری نقش مهم و موثری ایفا کند. 

وی با بیان اینکه در بخش حمل‌ونقل ریلی پتانسیل و ظرفیت خوبی در استان خراسان رضوی وجود دارد، عنوان کرد: تقریبا 12 درصد شبکه ریلی به استان خراسان رضوی اختصاص و در دو بخش جابه‌جایی بار و مسافر نقش و جایگاه ویژه‌ای در شبکه ریلی کشور و نیز استان وجود دارد. در بخش بار، ارتباط ریلی کشورهای آسیای میانه با جمهوری اسلامی ایران از طریق مرز سرخس انجام می‌شود که این موضوع باعث شده است بخش قابل توجهی از جابه‌جایی بین‌المللی راه‌آهن کشور از طریق مرز سرخس صورت گیرد و در بخش ترانزیت حدود 80 درصد ترانزیت ریلی کشور در       9 ماه اخیر از طریق مرز سرخس انجام گرفت. 

ضیایی‌مهر افزود: در بخش مسافر نیز وجود بارگاه منور امام رضا(ع) در مشهد و وجود پتانسیل‌های گردشگری مختلف سبب شده است که ارتباط ریلی 27 شهر و مرکز استان با قطار مسافری برقرار باشد. همین ارتباط ریلی باعث شده تا مشهد سهم قابل قبول و بالایی از تردد قطارهای شهری را داشته باشد و تقریبا 50 درصد حجم قطارهای مسافری سطح کشور در مسیر مشهد تردد می‌کنند. 

مدیرکل راه‌آهن خراسان با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی در سال‌های اخیر رتبه اول جابه‌جایی مسافر راه‌آهن کشور را با احتساب تهران کسب کرده است، تصریح کرد: در بخش جابه‌جایی مسافر در 9 ماه امسال، 9 میلیون و 360 هزار نفر به صورت ورودی و خروجی از 27 شهر و مرکز استان در سطح کشور در مشهد جابه‌جا شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 7 درصدی هستیم. 

ضیایی‌مهر گفت: در برخی مسیرهای منتهی به مشهد مانند مسیرهای زنجان- مشهد، کرج- مشهد و تبریز- مشهد ظرفیت افزایش یافته است. در مسیر زنجان- مشهد و کرج- مشهد روزانه یک قطار تردد می‌کرد که به دو قطار در روز تبدیل شده است. مسیر تبریز- مشهد نیز از دو قطار در روز به سه قطار افزایش یافت. این موارد نشان می‌دهد که هم تقاضا برای سفر به مشهد در حال افزایش است و راه‌آهن نیز برنامه‌ریزی و از ظرفیت ناوگان خود برای پاسخ به تقاضاهای جابه‌جایی مسافر به مشهد استفاده می‌کند. امسال قطار مسافری همدان- مشهد نیز راه‌اندازی شد. 

وی افزود: این موارد در بخش مسافر، کمی بود. در بخش کیفی، خدمات داخل قطارها افزایش پیدا کرده است. طی سالیان اخیر، ناوگان با عمر بالای 45 سال از مسیر بهره‌برداری خارج شد. همین موضوع سبب شد تا متوسط عمر ناوگان مسافری راه‌آهن کشور به حدود بیش از 29 سال برسد در حالی که در مشهد متوسط عمر ناوگان در حال تردد به حدود 24 سال رسیده است. 

مدیرکل راه‌آهن خراسان با بیان اینکه تقریبا عمر ناوگان مسافری مسیر مشهد 6 سال جوان‌تر از متوسط عمر ناوگان ریلی کشور است، گفت: این موضوع سبب شده است که سطح خدمات کیفی در ناوگان مسافری ارتقا یابد. شرکت‌های مختلف مسافری خدمات داخل قطارها را افزایش دادند. 

ضیایی‌مهر عنوان کرد: در بخش تاخیرات با اجرای پروژه‌هایی در سال گذشته و امسال، از ابتدای سال تاکنون 96 درصد قطارهای مسافری اعزامی از مشهد، راس ساعت تنظیمی و مندرج در بلیت بدون هیچگونه تاخیری حرکت کرده‌اند. تنها 4 درصد قطارها با تاخیر مختصری اعزام شده‌اند که متوسط تاخیر از مبدا قطارها، کمتر از 40 ثانیه بوده و تاخیر ورود قطارها به 21 درصد کاهش یافته است. 

وی افزود: در بخش مسافری برای اینکه بستری فراهم شود تا زائران عتبات عالیات بتوانند از مشهد به کربلا بروند، جلسات مختلفی با متولیان استان مثل استانداری، معاونت زیارت و سازمان حج و زیارت استان و شرکت‌های کارگزار زیارتی برگزار شد و در هفته جاری توافقاتی حاصل شد تا حداقل بخشی از زائران عتبات عالیات که از طریق جاده‌ای سفر می‌کنند، از مشهد تا شلمچه با قطار جابه‌جا شوند در آن طرف مرز نیز از دو طریق با قطار یا اتوبوس به کربلا و نجف مشرف شوند.

مدیرکل راه‌آهن خراسان با اشاره به اینکه رویکرد راه‌آهن جمهوری اسلامی توسعه قطارهای حومه‌ای است، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه این اجازه به راه‌آهن جمهوری اسلامی داده شد تا شرکت حمل‌ونقل قطارهای حومه‌ای را تشکیل دهند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: