• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار مشهد خبر داد

راه‌اندازی بازارهای فروش محصولات مشاغل خانگی در مشهد

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار مشهد از راه ‌اندازی بازارهای فروش محصولات مشاغل خانگی در مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری مشهد امان الله خدمتگزار در خصوص آخرین وضعیت اعتبارات اشتغال زایی شهرستان مشهد عنوان کرد: با ابلاغ آیین نامه ماده 16 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، کارگروهی در این خصوص به ریاست معاون استاندار و فرماندار مشهد و دبیری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تشکیل شد که تاکنون جلساتی هم در این خصوص در فرمانداری مشهد برگزار شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اعتباراتی در خصوص مشاغل خانگی در سطح شهرستان تخصیص پیدا کرده، قواعد و دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده از این تسهیلات نیز ابلاغ شده که بر این اساس، دیدگاه ما در این خصوص فروش محصولات داخلی است.

خدمتگزار با بیان اینکه در حال حاضر شرایطی محیا شده که براساس آن با همکاری دستگاه ها و شهرداری مشهد بازار فروش محصولات تولید شده در حیطه مشاغل خانگی و کارگاه های خرد راه اندازی می شود، گفت: در حال حاضر بازارچه ای در خیابان امام رضا(ع)، واقع در امام رضا(ع) 7 راه اندازی شده که حدود 80 غرفه دارد. در واقع برای این منظور سازوکاری تعریف شده که طی آن شهرداری مشهد برای ثبت نام از متقاضیان سامانه ای تعریف کرده و افراد متقاضی می توانند از این طریق یا از مسیر اداره کار شهرستان به شهرداری معرفی شوند. همچنین دستگاه هایی مانند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، جهاد کشاورزی و... که جامعه هدف دارند نیز می توانند در این مسیر همکاری نمایند.

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار مشهد تصریح کرد: جامعه هدف مشمول این نهادها می توانند مجوزهای لازم را از طریق دستگاه مربوطه خود کسب کنند و ما هم می توانیم از محل تسهیلات مشاغل خانگی وام در اختیار آنان قرار دهیم. حتی دستگاه هایی که جامعه هدف دارند، می توانند محصولات خانگی شاغلان این حرفه ها در شهرستان های اطراف با توجه به ظرفیت ایجاد شده را در مشهد به فروش رسانند.

وی اضافه کرد: همچنین در محل پارک ریحانه نیز 7 غرفه برای بانوان در نظر گرفته شده است. در پارک ملت نیز به صورت موقت این شرایط برای معلولان از طریق اداره بهزیستی برای فروش محصولات تولید شده فراهم شد.

خدمتگزار تاکید کرد: همچنین اگر متقاضی برای حضور در کلیه روزبازارها و شب بازارهای شهرداری مشهد وجود داشته باشد، چه از قشر مشاغل خانگی و چه از قشر بنگاه های خرد زیر 50 نفر، می توانند محصولات داخلی خود را در سطح شهر برای فروش در این بازارها با مساعدت شهرداری عرضه کنند.
 
معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: یکی از اماکنی که می تواند در این زمینه به ما در انجام این طرح یاری رسانی کند، اداره راه و شهرسازی است که می تواند زمین هایی را در اختیار شهرداری قرار دهد؛ چون شهرداری می تواند این زمین ها را آماده کرده و بازارچه های فروش محصولات خانگی برای کسانی که بضاعت تولید دارند ولی برای فروش به مشکل می خورند را فراهم نمایند.

خدمتگزار بیان کرد: معاون استاندار و فرماندار مشهد نیز حمایت خود را از این مساله اعلام کرده و ما نیز پای کار هستیم. در حال حاضر 40 نفر برای استفاده از این خدمات ثبت کرده اند که فرایندهای 20 تن از این تعداد در حال پیگیری است. در حوزه بانوان نیز اقدامات تعدادی در حال پیگیری است.

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار مشهد عنوان کرد: اعتبارات مشاغل خانگی در سطح شهرستان مشهد 7 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده که این مبلغ ابلاغ شده است. البته این مبلغ شناور است و قابلیت افزایش تا 12 میلیارد تومان را نیز دارد. در واقع هر چقدر طرح در این حوزه بیشتر باشد، سهم بیشتری به شهرستان تعلق خواهد گرفت. 

وی اضافه کرد: اعطای وام در کارگروه شهرستانی برای مشاغل مستقل خانگی تا 10 میلیون تومان و مشاغل پشتیبان آن تا 75 میلیون تومان است. کارگروه استانی نیز به متقاضیان مستقل تا 20 میلیون و به متقاضیان مشاغل پشتیبان تا 150 میلیون تومان هم وام پرداخت کرد که بهره این تسهیلات 4 درصد است.

خدمتگزار اظهار کرد: علاوه بر این اداره بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام نیز در حوزه مشاغل خانگی سهمیه دارند که بر این اساس 30 میلیارد تومان سهم کمیته امداد امام خمینی(ره) و 9 میلیارد تومان هم سهم اداره بهزیستی در استان است. این مبالغ مربوط به طرح های درون دستگاهی و جامعه هدف خاص این مجموعه هاست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: