• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-3090-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران:

اتصال تمام شهرها به شبكه گاز، سياست كلي دولت دوازدهم است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: سیاست کلی در دولت یازدهم و دوازدهم این هست که تمام شهرها به شبکه گاز وصل شوند؛ و بايد گازرسانی به روستاهایی که بالای 20 خانوار جمعیت دارند و گازرساني به آن‌ها اقتصادی است، از نعمت گاز برخوردار شوند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، حسن منتظر تربتی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بعد از ظهر ششم دي‌ماه در مراسم آغاز گازرساني به ۲۶ روستا در شهرستان فیروزه عنوان كرد: در چند سال آینده 100 درصد شهرها و 96 درصد روستاها به شبکه گاز متصل می‌شوند. بسيار خرسندم که در شرکت مهندسی گاز استان گازکشی داخل شهر همت آباد را پا به پای خط لوله اجرایی کردند، می‌توان گفت به محض وصل شدن گاز از هفته آینده با مراجعه به گازرسان می‌توانند از این نعمت بهره مند شوند، این همزمانی کار بسیار ارزشمندی است.

وي ادامه داد: پروژه‌های گازرسانی پروژه‌های هزینه بری هستند و منابع مالی در این پروژه‌ها حرف اول را می زند. در سال‌های گذشته بحث تأمین مالی از طرف دولت کار بسیار سختی بود. خوشبختانه مجلس قانونی را تصویب کرد که به نظر من از جمله قوانین مترقی مجلس بود؛ یعنی هر جایی که مي‌توان باعث صرفه جویی شد، دولت از طریق سرمایه بخش خصوصی یا گرفتن وام از بانک‌ها پروژه هایی را اجرا کند و بعد از آن از طریق صرفه جویی مبلغ را بازگرداند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بيان اين كه با وصل شدن شهر همت آباد به شبکه گاز می‌توان شهرستان فیروزه را شهرستان سبز نامید؛ اظهار كرد: پروژه های گازرسانی بسیار سخت است و برای مردم و هموطنان زحماتی را ایجاد می‌کند، وقتي گازرساني شروع مي‌شود، کم کم فرهنگ صرفه جویی در مردم کمرنگ می‌گردد ولی انتظار دولت این است که گاز را با رعایت صرفه جویی مصرف کنند.

بايد بر استفاده از انرژی‌های نو و صرفه‌جويي در مصرف سوخت تاكيد كرد
 
در ادامه، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی گفت: بايد به دنبال انرژی الکتریکی و انرژی‌های نو بادی و خورشیدی برویم و برای مصارف مهم‌تر از نفت و گاز استفاده کنیم.

حميد گرمابي عنوان كرد: ما جزء کشورهایی هستیم که بیشترین مصرف انرژی را داریم، به طور متوسط حداقل سه تا چهار برابر یک اروپایی انرژی مصرف می‌کنیم و باید در این زمینه فکر اساسی شود و بتوانیم حداکثر بهره مندی را از این نعمت خدادادی داشته باشیم.

وي با بيان اين كه ما بزرگترین منابع گاز جهان را داریم، گفت: ما نتوانستیم برای سوخت جایگزین مناسبی پیدا کنیم؛ برای مصارف نفت و گاز، دنیا راه‌های بهتری پیدا کرده و به زودی مصرف بنزین در 10 الي 15  سال آینده در کشورهای پیشرفته دنیا به شدت کاهش پیدا می‌کند و اغلب خودروها الکتریکی خواهند شد؛ بايد برنامه‌هایی برای آینده داشته باشیم چرا كه نمی‌توان به منابع نفت و گاز برای درآمد فکر كرد، بنابراین به شدت از اهمیت آن کاسته خواهد شد و شاید این خود نعمتی باشد تا در کنار آن به دنبال راه‌های دیگر کسب درآمد باشیم و متکی به نفت و گاز نباشیم.

گرمابي اظهار كرد: بايد به دنبال انرژی الکتریکی و انرژی‌های نو بادی و خورشیدی برویم و برای مصارف مهم‌تر از نفت و گاز استفاده کنیم. ما نيز از دنیا نمی‌توانیم عقب‌تر باشیم و منابع نفت و گاز را بايد برای تولید محصولات با ارزش تر مثل محصولات پتروشیمی مصرف کنیم که ارزش افزوده بالاتری دارند؛ البته برای این منظور بايد برنامه ریزی صورت گيرد.

محمدحسین صالحی فرماندار شهرستان فیروزه نيز در اين مراسم عنوان كرد: تا یکی دو سال آینده تمامی شهرها و روستاهای بالای 20 خانوار برخوردار از نعمت گاز می شوند. امروز شاهد به ثمر رسیدن این پروژه بزرگ شهرستان هستيم كه شهر همت آباد و نيز 26 روستا هم زمان از اين نعمت برخوردار مي‌شوند.

وي افزود: تا به امروز بیش از 40 روستاهای شهرستان گازرسانی شده و میزان برخورداری مردم شهرستان به ویژه منطقه طاغنکوه که تا قبل از سال 94 صفر مطلق بود، به بالای 85 درصد رسیده است؛ در مجموع گازرسانی تا قبل از افتتاح این پروژه در شهرستان زیر 18 درصد بود و با اجرایی شدن فاز 3 که فاز نهایی گازرسانی به روستاهای شهرستان فیروزه خواهد بود، در سال 97 از 85 درصد به نزدیک 100 درصد خواهد رسید و این یعنی در کمتر از سه سال 82 درصد پیشرفت در پروژه‌های گازرسانی داشته‌ايم. تا سال 94 یک شهر و 15 روستا گازرسانی شده بودند اما در عرض این سه سال همه روستاها و شهر همت آباد گازرسانی شده و خواهند شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: