• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگو با یک استاد دانشگاه مطرح شد؛

مردم چگونه به گرانی‌ها واکنش نشان دهند؟

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: مشارکت همگانی در نخریدن یک کالا و همچنین گفت‌وگو  می‌تواند راهکار خوبی در برابر مقابله با گرانی‌ها باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا صدیق اورعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه خراسان، با بیان این مطلب افزود: در صورتی که یک جامعه ستیزه جو باشد به بحث‌هایی نظیر گرانی کاری نخواهد داشت و سایر بحث‌ها را هم درگیر خود خواهد کرد.

به گفته وی، با انتخاب استراتژی گفت و گو در یک جامعه و اینکه هم مصرف کنندگان، هم تولید کنندگان و هم حکومت در خصوص عوامل گرانی‌ها توضیحاتی ارائه دهند می توان با گرانی برخورد کرد.

وی تصریح کرد: در صورتی که بخشی از جامعه که به مصرف بخشی از کالاها وابستگی شدید ندارند در مواقع گرانی، آن کالا را خریداری نکنند و فقط افراد ضعیف جامعه کالاها را خریداری کنند می‌توان گفت که دیگر گرانی به وجود نخواهد آمد.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه فردوسی به مساله گرانی تخم‌مرغ اشاره و عنوان کرد: 50 درصد جامعه که پروتئین خود را از گوشت تامین می کنند می توانند با نخریدن تخم مرغ، به اقشاری که پروتئین خود را تنها از تخم مرغ تامین کنند کمک کنند، چرا که این موضوع باعث خواهد شد تخم مرغ گران نشود و تقاضا برای تخم مرغ افزایش پیدا نکند.

اورعی با اشاره به اینکه رفتارهای اقتصادی، رفتارهای اجتماعی یک جامعه به معنای عام هستند، یادآور شد: انسان ها در یک جامعه با عمل‌های متقابل همچون مبادلات کالا رفتارهای اقتصادی خود را شکل می‌دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: بسیاری از آثار اقتصادی ناشی از عملکرد انسان‌ها است که یکی از این اثرات در اقتصاد بحث‌های مربوط به قیمت است.

وی گفت: در زمانی که تولید کننده‌ای بیشتر از تقاضای جامعه کالایی را تولید می کند به دلیل اینکه آن کالا به هدر نرود به کاهش قیمت روی می آورد تا شوق مصرف کنندگان را برای خرید افزایش دهد.

صدیق‌اورعی بیان کرد: در برخی از اوقات نیز به دلایلی نظیر کاهش تولید وکاهش واردات و همچنین رفتار مصرف کنندگان و به دلیل اینکه کمتر کالایی تولید شده است شاهد گرانی کالاها هستیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آنفولانزای پرندگان و تلف شدن مرغ های تخم گذار در برخی از استان ها و همچنین کاهش تولید و رفتار مصرف کنندگان نسبت به خرید این کالا منجر به گرانی تخم مرغ شده است، گفت: یکی از اره های کنترل قیمت تخم مرغ، واردات این کالا توسط دولت است  که این موضوع نیز در آینده به تولید تخم مرغ  در کشور آسیب وارد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وارد کنندگان تخم مرغ به صورت موقت اقدام به واردات این کالا نخواهند کرد، بیان کرد: واردات تخم مرغ به کشور ادامه خواهد یافت که این موضوع خودکفایی اقتصادی ما نیز را به خطر خواهد انداخت. تبعات وارادات یک محصول به زودی حذف نخواهد شد و کسانی که از این راه سودی عایدشان می شود به راحتی این موضوع را رها نخواهند کرد و کم کم در فضای جامعه نیز تاثیر خواهد گذاشت، همانند گوشت‌های برزیلی و ایرانی و از این به بعد نیز ما تخم مرغ ایرانی و برزیلی خواهیم داشت.
 
این جامعه شناس خاطرنشان کرد: یکی از شاخه‌های علم اقتصاد، اقتصادسیاسی است، بدان معنا که برخی از تصمیمات حکومت‌ها نظیر قوانین مالیاتی و گمرکی بر اقتصاد اثر گذار است، از طرف دیگر رفتار مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز یکی دیگر از متغیرهای اقتصادی محسوب می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: