• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-3590-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

جهانگیری:

اتکای صنعت خراسان رضوی به بخش خصوصی اتفاق مبارکی است

معاون اول رییس جمهور گفت: صنعت خراسان‌رضوی به شدت متکی به سرمایه گذاری خصوصی و اتفاق مبارکی است و صنایع قطعه سازی بسیار موفق و خوبی هم دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح بهره‌برداری از فاز دوم مجتمع کاغذسازی پردیس واقع در بینالود که ظهر امروز هفتم دی‌ماه در  برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مسائل مهم و پیش نیاز اصلی توسعه مشارکت بخش خصوصی توانمند و پرقدرت است که در ابتدای انقلاب به دلیل ماهیت و حرکتی که وجود داشت و مصادره‌هایی که صورت گرفت بخش خصوصی احساس نکرد که فرصت کار در جمهوری اسلامی فراهم است و با آن مصادره‌ها اقتصادمان دولتی بود و دولتی‌تر شد.

وی ادامه داد: بعد از جنگ همه به این نتیجه رسیدند که باید زمینه‌هایی بوجود بیاوریم که بخش خصوصی مجددا اعتماد کند و به سیستم اجرایی کشور بازگردد اما مانعی بنام اصل 44 قانون اساسی وجود داشت که برای رشد بخش خصوصی حد تعیین می‌کرد و در صورتی که بخش خصوصی بزرگ می‌شد فعالیتش به دولت تعلق می‌گرفت اما با سیاست‌های حکیمانه مقام معظم رهبری این مسئله اصلاح شد و رشد و تعالی برای بخش خصوصی بدون حد و مرز فراهم گشت. البته در ابتدا این سیاست به طور صحیح اجرا نشد و بیشتر وارد واگذاری‌ها شد که البته انحرافات زیادی هم در آنجا اتفاق افتاد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: البته آگاهی داریم که هم اکنون هم زمانی که وضع سرمایه‌گذاری خوب می‌شود دستگاه‌های مختلف سریعا به سراغش می‌روند و حسابرسی می‌کنند که این پول و سرمایه از کجا آمده است اما همه می‌دانند که این‌ها جهت‌گیری نظام نیست و جهت‌گیری نظام همان تعالی و رشدی است که رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های اصل 44 بیان کردند.

وی اظهار کرد: در بین فعالیت های بخش خصوصی آن سرمایه گذاری‌ای موفق خواهد بود که با یک شریک خارجی همراه شود و با توجه به کیفیت و قیمتش مطمئن باشد که تولیدش از اعتباری بین المللی بهره مند است. البته باید دقت کرد که این شریک خارجی دارای برند معتبری باشد. تولید کننده ای موفق است و قادر به حیات فعالیتش خواهد بود که به بازارهای بین المللی متصل باشد. البته برای ما منطقه خودمان بیشتر از اروپا اولویت دارد.

جهانگیری با بیان این مطلب که چین شریک اول تجاری ایران است عنوان کرد: چین بازار بزرگی است و روابط خوبی هم باهم داریم و علاقه مندیم که این روابط را توسعه دهیم.  هم اکنون چینی ها میلیاردها دلار منابع در کشور سرمایه گذاری کرده اند.

وی ادامه داد: به جای این که منابع خارجی را به صورت وام و فاینانس دریافت کنیم تمایل داریم همانند این پروژه شرکت های خارجی مستقیما با شرکت های داخلی همکاری و سرمایه گذاری کنند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همچنین هم اکنون کمبود جدی کاغذ تحریر در کشور داریم و باتوجه به نیروی انسانی زیادی که این صنعت به کار میبرد جز اولویت‌های ما است و امیدواریم فعالیت‌های توسعه‌ای این صنعت دنبال شود.

جهانگیری در پاسخ به مشکلات تامین مواد اولیه که رییس هیات مدیره این شرکت بیان کرده بود، اظهار کرد: استانداردهایی در مورد واردات مواد اولیه وجود دارد که می بایست رعایت شود و قطعا شما را در تامین مواد اولیه کارخانه حمایت خواهیم کرد چراکه فعالیت بدون مواد اولیه ممکن نیست.

وی افزود: همچنین باتوجه به این که در این پروژه از هیچ وام بانکی استفاده نشده و با سرمایه گذاری های سرمایه گذاران ساخته شده است، قطعا بانک ها در مسئله ی سرمایه درگردش از شما استقبال می کنند و نباید مشکلی در این راستا بوجود بیاید.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: 82 درصد اعتباراتی که به وزارت صنعت، معدن، تجارت داده شد علی رغم مشکلات مالی اما در حوزه سرمایه درگردش استفاده شد و در این سال هم مشکلی در این حوزه نخواهیم داشت و منابع آن موجود است.

جهانگیری افزود: صنعت خراسان‌رضوی به شدت متکی به سرمایه گذاری خصوصی و اتفاق مبارکی است و صنایع قطعه سازی بسیار موفق و خوبی هم دارد.

همچنین در بخشی از این مراسم، سید جمال جلال زاده، رییس هیات مدیره گروه سرمایه‌گذاری پردیس بیان کرد: این پروژه با سرمایه گذاری بالغ بر 125هزار میلیارد تومان که تماما آورده سهامداران بوده است طی 17 ماه به بهره برداری رسید و سالیانه 150هزار تن انواع کاغذ را تولید خواهد کرد. در فاز اول این پروژه که در راستای برنامه پنچم توسعه درمورد پوشش بخشی از نیازهای بسته بندی کشور بود با ظرفیت سالیان 70هزارتن کاغد فعالیت می کند و هم اکنون فاز سوم این پروژه در حال اقدام و فاز چهارم هم در حال مطالعه است.

وی افزود: با فعالیت‌های بخش خصوصی از مرز خودکفایی در زمینه کاغذ عبور کرده ایم، این مهم بدین معناست که هم اکنون عرضه کاغذ بسته بندی بیش از تقاضا است.

جلال زاده خاطرنشان کرد: مانع تراشی بعضی دستگاه های داخلی در واردات مواد اولیه این صنعت پررقابت از ابتدای سال جاری تاکنون بوده ایم.

وی افزود: تقاضای جدی داریم مسئولین مربوطه در مورد فراهم کردن شرایط واردات آخال و رفع محدودیت های محیط زیست و گمرک اقداماتی عاجل انجام دهند و موانع موجود درمورد دریافت وام سرمایه در گردش فراهم شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: