/گزارش‌تصویری/ عکس: صادق حاتمی
روستای تاریخی کنگ
عكس  19:41:17 1396/10/07
9610-1889-5 كد خبر
وستای کنگ،  روستایی پلکانی در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و حدود ۳۰ کیلومتری مشهد در دامنه شمال شرقی رشته کوه بینالود قرار گرفته است.
جمعیت فعلی روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، به میزان ۷۹۹ نفر بوده که این جمعیت در فصل گرم سال به خصوص بهار و تابستان  به دلیل آب و هوا مساعد و باغداری افزایش یافته و در مواجه با فصول سرد سال به دلیل نبود کشاورزی و آب و هوا نامناسب کاهش پیدا می‌کند.
شغل و پیشه اکثر مردم ساکن این روستا باغداری، دامپروری و کشاورزی است. وجود دو رودخانه و پوشش سرسبز و متنوع گیاهی این منطقه، به عنوان استراحتگاهی ییلاقی برای گردشگران بسیار مورد توجه است.سه خیابان اصلی و خانه های واقع در آن  گازکشی شده است و باقی خانه‌های روستا برای گرمایش و پخت پز از کپسول گاز و نفت و در برخی خانه‌ها هم هنوز از هیزم به عنوان سوخت استفاده می‌شود.کنگ در لغت به معنانی متفاوتی چون پرنده قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و همچنین به معنای دژ مستحکم  به دلیل موقعیت استراتژیک تپه‌های این منطقه نقل و قول شده است.قدمت این روستا و وجود گورستان قدیمی، مسجد، تکیه و رباط شاه‌عباسی، جلوه‌ این روستا را در نظر بیننده بیشتر نشان می‌دهد.از جاذبه‌های دیگر گردشگری در این روستا می‌توان به مقبره شیخ انصاری در بخش انتهایی این روستا اشاره کرد.

انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: