• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2787-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

اِبَک؛ درس گفتار الاهیات برای کودکان

سلسله جلسات «اِبَک» در قالب سلسله نشست‌های فرهنگی- ترویجی «در پناه کلمات» در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این سلسله نشست‌ها با حضور مهدی فردوسی مشهدی، دین‌پژوه و دانش‌آموخته و مدرس حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.

«اِبَک» مخفف عبارت «الاهیات برای کودکان» است که به ابتکار استاد این دوره، متناظر با برنامه «فلسفه برای کودکان» پیشنهاد شده است.
عنوان «فلسفه برای کودکان» به محدود شدن برنامه‌های تفکرمحور به پرسش‌های فلسفی (به معنای خاص و اصطلاحی‌اش) می‌انجامد و از سوی دیگر، با توجه به ژرف بودن این پرسش‌ها، وابستگی منطقی آن‌ها به دیگر حوزه‌های معرفتی مغفول می‌ماند.

در این دوره آموزشی با اشاره به مفهوم‌شناسی الاهیات، تفکر و ادبیات کودک، به مسئله‌شناسی حوزه‌های تفکربرانگیز متون مقدس دینی و مذهبی پرداخته می‌شود و مفاهیمی مانند حیات، موت، توفی، اعجاز، برکت، غیب، شهود، حق، تکلیف، شُکر، توبه، عبادت، جهاد، انفاق، عشق و به‌ویژه خدای انسان‌وار و ناانسان‌وار مطرح می‌شود که در قلمروهای معرفت‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه حقوق، محیط زیست، اقتصاد، اخلاق و متافیزیک جای می‌گیرند. 

ادبیات کودک و نوجوان، بیش از هر چیز بر عنصر خیال و آشنایی‌زدایی استوار است که از این دید، دست‌مایه نیکویی برای طرح موضوعات الاهیاتی برای کودک فراهم می‌آورد.

بخش نخست این درس‌گفتار هم‌زمان با پایان سال 96 به پایان می‌رسد و در این دوره پاسخ‌هایی به چگونگی مواجهه با پربسامدترین پرسش‌های کودکان در زمینه‌های خداشناسی(توحید)، فرشته‌شناسی، دیوشناسی(جن‌شناسی)، فرجام‌شناسی(معاد)، بهشت‌شناسی، دوزخ‌شناسی، معجزه‌شناسی، جادوشناسی، وحی‌شناسی و مرگ‌شناسی عرضه خواهد شد.

نخستین جلسه از سلسله نشست‌های اِبَک در روز دوشنبه، 11 دی ماه در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر واقع در خیابان امام خمینی(ره) مشهد، مقابل باغ ملی پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: