• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای اسلامی مشهد مطرح کرد؛

جای خالی هنر در مشهد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با بیان اینکه شورای پنجم در رویکرد فرهنگی-هنری خود به دنبال تغییر وضع موجود است، گفت: سابقه هنری این شهر و نام هنرمندان بزرگ مشهد به ما کمک خواهد کرد نشاط و امید را به این شهر برگردانیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمد‌رضا حیدری در آیین افتتاحیه جشنواره «خانه بهار» که در تالار ابن سینا برگزار شد با اشاره به اینکه هنر کمال و فضیلت، و هنرمند فرزانه است، اظهار کرد: این حرکت باید با مشارکت همه مردم و هنرمندان در همه رده‌های هنری رقم بخورد.

وی در ادامه با بیان اینکه هنر همیشه بازتاب‌دهنده درد و رنج‌های جامعه بوده است، گفت: جامعه پرتنش ما نشان می‌دهد جای هنر در این شهر خالی است و جامعه نیازمند هنر هنرمندانش است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: فضای استرس‌زا و پرتنش شهر مشهد ناشی از جای خالی هنر و هنرمندان در این شهر است.

وی در این مراسم ضمن تشکر از معاونت فرهنگی شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورا برای برپایی این جشنواره، از آن به‌عنوان یک حرکت فرهنگی و هنری در سطح شهر مشهد یادکرد و گفت: شورای پنجم با رویکردی که از ابتدا برای حوزه فرهنگی و هنری مشهد اعلام کرده، به‌دنبال تغییر وضع موجود در این حوزه هستیم و بنا داریم عرصه هنر و فعالیت‌های هنری را به برکت حضور هنرمندان این شهر توسعه دهیم.

حیدری در ادامه افزود: با توجه به سابقه و پیشنیه شهر مشهد که شهری هنرمندپرور بوده و در همه عرصه‌های هنری سرآمد کشور تلقی می‌شود، امیدواریم این رویکرد که امروز شاهد آغاز آن هستیم، تداوم پیدا کند و به همت حضور هنرمندان و علاقه‌مندان این حوزه، نشاط و شادی را به شهر مشهد برگردانیم.

وی با اشاره به موضوع استقبال از بهار خاطرنشان کرد: در گذشته رویکرد این طرح به سمت المان‌هایی بوده که به سابقه و پیشینه تاریخی ما گره خورده بوده است؛ با رویکرد جدیدی که توسط کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا و همچنین معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اتخاذ شده و شهردار نیز برآن تاکید داشته، این حوزه را باید در دیگر زمینه‌های هنری نیز گسترش دهیم.

حیدری رویکرد اول مجموعه مدیریت شهری برای طرح استقبال از بهار را وارد کردن رشته‌های دیگری به فضای بهار شهر عنوان کرد و گفت: به دنبال این هستیم که بحث موسیقی، تئاتر و ورزش های بومی و محلی و سایر رشته‌های هنری را به این عرصه اضافه کنیم.

وی افزود: اضافه کردن تعدادی المان شهری با زحمت و تلاش هنرمندان خوب و مفید است اما کافی نیست و باید بقیه عرصه‌های هنری نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ادامه به رویکرد دوم مدیریت شهری برای این موضوع پرداخت و گفت: استقبال از بهار را باید به یک حرکت و مشارکت فراگیر برای هنرمندان و مردم تبدیل کنیم؛ مجموعه‌ها و چهره های مختلف عرصه‌های هنری باید در این فضا ورود پیدا کنند و حضور داشته باشند که در این زمینه برنامه‌هایی اندیشیده شده است.

حیدری با اشاره به اهمیت هنر و لزوم نیاز به آن، تصریح کرد: در ادبیات ایرانی و اسلامی خود وقتی با موضوع هنر مواجه هستیم، مترداف آن را با کمال و فضیلت می‌دانیم و هنگامی که با هنرمند روبرو می‌شویم از آن به عنوان انسانی فرزانه یاد می‌شود.

وی افزود: در حوزه هنر با فرزانگانی مواجهیم که از مناعت طبع برخوردار هستند و از همین رو جایگاه ایشان باید جایگاه والایی باشد؛ پیوند میان هنر و جامعه ما سبب شده تا این مهم موجب جاودانگی رویدادهای فرهنگی و تاریخی ما شود.

حیدری در ادامه به پیوند میان هنرمندان و جامعه اشاره کرد و گفت: هنرمندان همیشه دردها و مشکلات جامعه خود را به ابزار هنر آذین و در سطح جامعه ارائه می‌نمایند؛ با توجه به ویژگی خلاقیت و آفرینندگی هنر و طبع و لطافت آن، این مهم نیاز امروز جامعه ماست.

وی با بیان اینکه جامعه‌ای بسیار پرتنش و استرس‌زا داریم، اظهار کرد: استرس و تنش موجود نشات گرفته از جای خالی هنر در شهر است؛ شهر نیازمند این است که با هنر و هنرمندانش و با ارائه برنامه‌های هنری خود براساس روح عمیق هنر، لطافت و آرامش را به شهر برگرداند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تصریح کرد: در فضای مطالبات و انتظارات مردمی در اقصی نقاط دنیا امری بسیار طبیعی شمرده می‌شود، همان نیز در جامعه ما در قالب فضایی تنش‌زا عرضه می‌شود.

حیدری با بیان اینکه این فضای تنش‌زا سبب شده مردم حتی انتظارات و نیازهای خود را نتوانند در فضایی آرام بیان کنند، خاطرنشان کرد: این فضا ناشی از خلاء هنر و هنرمند در فضای جامعه است.

وی افزود: این جشنواره باید آغازگر حرکت وسیع فرهنگی و هنری را در شهر مشهد باشد و در سال‌های آینده با توسعه زیرساخت‌ها و شرایطی که در شهر ضروری است، بستر آن فراهم شود و موانع موجود رفع گردد.

حیدری در ادامه تصریح کرد: امیدواریم فضایی با نشاط و سالم و توام با مهر و محبت و آرامش و دوستی در جامعه خود داشته باشیم و این ارزش های اصیل فرهنگی و ایرانی و اسلامی را به برکت حضور فعالانه شما هنرمندان در شهر مشهد توسعه دهیم.

سعی شده تا از حضور همه هنرمندان استفاده کنیم

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به تفاوت‌های طرح امسال برای استقبال از بهار، گفت: در «خانه بهار» سعی کرده‌ایم از حضور فراگیر و گسترده همه هنرمندان مشهدی بهره ببریم و تنها به حوزه ارزشمند هنرهای تجسمی اکتفا نکنیم.

احسان اصولی، با بیان اینکه یک فرآیند و رویداد در مسیر زمان کامل و پخته می‌شود، اظهار کرد: در این جشنواره همچنین از هنرهای نمایشی، موسیقی و سایر هنرهایی که هنرمندانشان در این شهر نفس می‌کشند دعوت به عمل آورده‌ایم.

وی افزود: در این دوره در داوری‌ها سعی می‌شود طرح‌هایی برای اجرا در مقابل انظار عمومی قرار گیرد که حرفی برای گفتن داشته باشد و از نظر هنری در جایگاهی قرار گیرد که بشود آن را در مقیاس‌های ملی مطرح و ارائه کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس همچنین با بیان اینکه اجرای این طرح در گذشته کاستی‌هایی داشت که موجب نارضایتی هنرمندان شد، خاطرنشان کرد: امسال سعی شده است این کاستی‌ها را نیز برطرف کنیم.

اصولی با اشاره به جلسات متعددی که در این حوزه برگزار شده است، یادآور شد: طرح‌های ارتقا یافته‌ای اجرا خواهد شد که بتواند سال‌های سال در شهر پابرجا باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: