• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9610-2491-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

یک هتلدار:

اکثر هتل‌های مشهد فاقد فضای سبز هستند

یک هتلدار گفت: اکثر هتل‌های مشهد فاقد فضای سبز و باز هستند که علت آن به قیمت بالای زمین در هسته مرکزی شهر مشهد و اطراف حرم و همچنین نبود الزامات قانونی از سوی شهرداری و سازمان میراث فرهنگی برمی‌گردد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی امینیان حیدری در همایش بررسی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت بوم‌گردی خراسان رضوی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در جریان پژوهشی که درباره هتل‌ها انجام دادیم مدیران هتل‌ها اعلام کردند که از وسایلی استفاده می‌کنند که باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. همچنین هتل‌ها به کاهش استفاده از آب اعتقادی ندارند، البته کاهش مصرف را به زبان می‌گویند اما در عمل چنین امری نیست.  

وی ادامه داد: در این بررسی مشخص شد که 80 درصد مدیران هتل‌ها برای آموزش پرسنل خود، در خصوص افزایش آگاهی‌های زیست‌محیطی آمادگی دارند که البته این آمادگی با هدف کاهش هزینه‌ها و نه با هدف حفظ محیط‌زیست است.

امینیان حیدری بیان کرد: مشهد از جمله شهرهایی به‌شمار می‌‎رود که تعداد حاشیه‌نشین در آن زیاد است و این به معنی عدم تبعیت مسوولان از برنامه‌ریزی شهری است و لزوم پژوهش را تایید می‌کند. این شهر با معضلاتی همچون کاهش منابع آب، مشکلات پسماند، ترافیک، آلودگی صوتی و هوا مواجه است و اقامتگاه‌ها مهمترین ارکان صنعت گردشگری، نقش مهمی در کیفیت محیط‌زیست شهری دارند.

این هتلدار افزود: امروزه فعالان صنعت توریسم دیدگاه خود را در جهت حفظ محیط‌زیست تغییر دادند و گردشگران بافرهنگ نیز به مناطقی سفر می‌کنند که آنها نیز به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند، در حال حاضر هتل‌های دارای اعتبار، به سرمایه‌گذاری در حوزه زیست‌محیطی اهمیت می‌دهند اما همچنان برخی از مدیران هتل‌ها معتقدند که سرمایه‌گذاری در حوزه زیست‌محیطی آنها را از سایر برنامه‌های خود عقب می‌اندازند.

وی افزود: گردشگری به عنوان صنعتی که از زمین استفاده می‌کند مجبور به رعایت قوانین طراحی شهری است که شامل طرح مدیریت زیست‌محیطی، ارزش‌یابی ضابطه‌ طرح‌های منطقه‌ای و... است. در واقع باید اشاره کرد که امروزه چیزی به نام درجه‌بندی مربوط به محیط‌زیست در هتل‌ها وجود ندارد.
 

امینیان حیدری به نظریه پایداری اشاره کرد و ادامه داد: براساس این نظریه هرچه امروز در اختیار داریم به همان شکل باید به نسل‌ آینده انتقال دهیم، این منابع شامل آب، خاک، هوا و سایر منابع هستند، ما امروزه به سازمانی نیاز داریم که قدر و اهمیت محیط‌زیست را بداند و در جهت حفط آن عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: در پژوهشی که انجام گرفت مدیران هتل‌ها اعلام کردند که از هیچ‌کدام از استانداردها همچون iso14001  و سایر استانداردهای محیط زیستی اطلاعی ندارند، تعداد زیادی از هتل‌ها از حمل و نقل گروهی برای جابه‌جایی پرسنل و مسافران خود استفاده می‌کنند. همچنین تغییر رفتار مالکان در حوزه پایداری زیست‌محیطی جدی و فوری به‌نظر می‌رسد، حوزه رقابتی نیز باید ایجاد حساسیت نسبت به محیط‌زیست کند.

این هتلدار یادآور شد: به دلیل وجود مضجع شریف امام رضا(ع) در مشهد همیشه هتل‌های ما درصدی از اشغال را دارند و همین امر باعث می‌شود بسیاری از آنها به دنبال جلب رضایت مسافر و صرف هزینه نباشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: