• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9610-3191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قدیمی ترین کاشی‌های حرم رضوی در اطراف ضریح قرار دارد

کاشی‌های سنجری بر روی ازاره‌های دیوار اطراف روضه منوره، ‌قدیمی‌ترین کاشی‌های حرم امام رضا(ع) و متعلق به حدود ۹۰۰ سال پیش است. کاشی‌های قدیمی روضه، بسیار زیبا و ظریف و در رنگ قهوه‌ای، ‌فیروزه‌‎ای بسیار زیبا، لاجوردی و سفید هستند. اشکال این کاشی‌ها هندسی است و تفاوت شاخصی با بیشتر کاشی‌های دوره‌های بعد دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این اشکال در ردیف‌‌های منظم به شکل‌های شش‌گوش، هشت‌گوش بزرگ و کوچک،‌ کوکبی شکل و گاهی به صورت مربع است. لابه‌لای اشکال گاهی با خطوط برجسته رقاع، ثلث و اسلیمی تزئین یافته است و بر روی بیشتر آن ها، آیات،‌ احادیث، کلمات قصار و امثال و اشعاری، به خط نسخه‌های قرن ششم هجری مشهود است.

تاریخ‌های نوشته شده بر این کاشی‌ها خمسمائه (۵۰۰ قمری با حذف قسمتی از آن)، اثنی عشر و خمسمائه (۵۱۲ هجری قمری)، اثنی عشر و ستمائه (۶۱۲ هجری قمری)، ستین و سبعمائه (۷۶۰ هجری قمری) و تاریخ (۵۳۸ هـ ق) را نشان می‌دهد. از تاریخ‌های نوشته شده بر کاشی‌های ازاره حرم معلوم می‌شود که حرم یک نوبت در اوایل قرن ششم و بار دیگر در اوایل قرن هفتم با کاشی‌های نفیس و ممتاز سنجری تزئین یافته است.

دیوارهای اطراف روضه منوره به ارتفاع ۹۲ سانتی‌متر با کاشی سنجری تزئین شده که ‌مربوط به حدود ۹۰۰ سال پیش است. این‌ کاشی‌ها بخشی از اِزاره‌های ۲ متری دیوارهاست. اِزار یا اِزاره در معماری به معنی بخش پایینی دیوارهاست که به کف زمین متصل می‌شود.

اکنون حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ سال است که از عمر کاشی‌های این بخش از حرم می‌گذرد. این کاشی‌های ممتاز و نیز کتیبه اطراف جبهه خارجی در پیش روی مبارک، در رواق دارالحفاظ، از شاهکارهای بی نظیر و از قدیمی‌ترین کاشی های عهد اسلام است.

منبع: پرتال اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: