• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

عضو شورای مشورتی مالیات بر ارزش افزوده:

اخذ مالیات 3 هزار 300 میلیاردی در سال گذشته از کسانی که تاکنون مالیات پرداخت نکردند

عضو شورای مشورتی مالیات بر ارزش افزوده گفت: در سال گذشته 3 هزار 300 میلیارد تومان از کسانی که تاکنون مالیات پرداخت نکردند، اخذ شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامحسین دوانی امروز در افتتاحیه همایش ملی «مالیات بر ارزش افزوده فرصت‌ها و چالش‌ها» در دانشگاه فردوسی با اشاره به یکی از تعاریف مالیات اظهار کرد: مالیات یک هزینه اجتماعی است که شهروندان پرداخت می‌کنند تا دولت وظایف حاکمیتی مندرج در قانون اساسی را همچون حفاظت از مرزها، آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان، برخورداری عمومی از تامین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و... را انجام دهند.

وی ادامه داد: بدیهی است در صورتی که دولت وظایف فوق را به فراموشی سپارد و با آن‌ها خصوصی برخورد نماید انگیزه پرداخت مالیات نیز رو به فراموشی و میل به فرار مالیاتی شدت خواهد یافت.

عضو شورای مشورتی مالیات بر ارزش افزوده در خصوص تعریفی از فرار مالیاتی عنوان کرد: همچنین فرار مالیاتی به هرگونه اقدام غیر قانونی که باعث نمایش کمتر مالیات و یا عدم پرداخت مالیات شود را فرار مالیاتی می‌گویند. براساس تحقیقات شبکه عدالت مالیاتی در سال 2013 رقمی بالغ بر 23 هزار دلار در جهان به طرق مختلف و از جمله جابه‌جایی منابع مالی و مناطق بهشت مالیاتی و با مناطق عاری از فرار مالیاتی  از پرداخت مالیات به دولت‌های ذیربط قرار گرفته است.
 
دوانی افزود: رقمی برآوردی فرار مالیاتی را تا 13 تا 15 میلیارد بوده در سال گذشته 3 هزار و 300 میلیارد  تومان مالیات از افرادی که تاکنون وجهی به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمی‌کردند، اخذ شده و در یک گام دیگر از 77 نفر نیز 990 میلیارد تومان دریافت شده در اجرای طرح جامع مالیاتی 300 هزار مودی جدید مالیاتی شناسایی و 900 میلیون رکورد اطلاعات وارد سامانه شده است.

وی با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات غیر مستقیم است که مصرف‌کننده آن را به همراه بهای خرید کالا و یا خدمات می‌پردازد، بیان کرد: همچنین دریافت‌کننده موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند از آن‌جا که خود فروشنده نیز ضمن خرید چنین مالیاتی را پرداخته اما مصرف کننده محسوب نمی‌شود او حق دارد کل مالیات ارزش افزوده پرداختی خود را از کل مالیات بر ارزش افزوده دریافتی کسر کرده و مابه‌التفاوت را به دولت بپرازد.

عضو شورای مشورتی مالیات بر ارزش افزوده با بیان اینکه درآمد مالیاتی سال 95 کل کشور معادل صد و یک میلیارد تومان بوده، تصریح کرد: این درآمد مالیاتی شامل 49 هزار میلیارد تومان مالیات و 52 هزار میلیارد مالیات غیر مستقیم بوده و در حال حاضر در 168 کشور جهان مالیات بر ارزش افزوده جاری است. کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز از اول ژانویه سال 2016 با نرخ 5 درصد این مالیات را به کار خواهد برد.

دوانی در خصوص مزایای اجرای قانون بر مالیات ارزش افزوده نیز عنوان کرد: مبارزه با قاچاق، شفاف‌سازی مبادلات اقتصادی، دسترسی دولت به درآمد پایدار مالیاتی، فصلی‌بودن مالیات و استفاده کوتاه مدت مودیان از مالیات دریافتی، کشف بیش از 3000 شرکت کاغذی ثبت شده تا قبل سال 87 با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و اجرای مقررات ماده 162  و فزونی در آمدهای مالیاتی و درآمدهای نفتی برای اولین بار در تاریخ کشور را شامل می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: