• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4287-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

یک مدرس عکاسی:
رجوع افراد به آموزش عکاسی کاهش یافته است

یک مدرس عکاسی گفت: سطح رجوع اقشار مختلف جامعه به آموزش‌های هنری از جمله عکاسی کمتر شده است و این به شرایط اجتماعی جامعه مربوط می‌شود.

ابراهیم بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خراسان، در خصوص تاثیرآموزش هنرعکاسی برهنرمندان عرصه عکاسی اظهار کرد: به نظر بنده سطح آموزش در تمام هنرها پایین آمده و با توجه به اینکه افراد، ضرورت هنر و آثار هنری را درک نمیکنند، ارزش هنر در جامعه نیز پایین آمده است؛ پس میتوان گفت که سطح رجوع اقشار جامعه به آموزشهای هنری کم شده است که این هم به شرایط اجتماعی بازمیگردد و تنها در ایران نیست.

وی ادامه داد: شبکههای اجتماعی گسترش یافته‌اند و دسترسی به آنها نیز بسیار راحت است؛ در نتیجه ما شاهد این هستیم که افرادی که میخواهند آموزش ببینند به صورت خودآموخته اطلاعات دارند.

این مدرس عکاسی تصریح کرد:با توجه به ضرورت نیاز هنر برای اقشار جامعه و بالا بردن سطح بصری و دیدگاه مردم، طبیعتا آموزش اساتید به هنرمندان کمک میکند تا در سطح بالاتری قرار بگیرند.

بهرامی خاطرنشان کرد: هر انسانی به صورت اصولی به هر آموزشی نیاز دارد ولی در خصوص به رسمیت شناختن آن، معمولا اماکنی هستند که مرجع رسمی آموزش هستند که البته اکنون دیگر پاسخگوی نیازهای جوانان نیستند و دلیل آن هم تغییر شرایط اجتماعی است؛کما اینکه اگر آموزشگاه رسمیای وجود داشته باشد یا یکسری آموزشگاههای سمعی و بصری مانند سروش و جهاد دانشگاهی در طی سال، کلاس و مخاطبین خود را داشته باشند، اما در مقطع دیگری از سال یکسری آموزشگاههای ناشناس کلاس برگزار کنند، سطح آموزش پایین میآید وجمع کثیری از خانوادهها برای آموزش فرزندانشان به چنین کلاسهایی با قیمت پایینتر و مدرس سطح پایینتر رجوع میکنند.

وی افزود: به نظر میرسد که اگر آموزشگاه رسمیای وجود داشته باشد، آموزش اصولیتر میشود؛ در حالی که در بعضی از آموزشگاههایی که نام آنها را آموزشگاه نمیتوان گذاشت، یکسری مطالب موجود در اینترنت را به هنرجویان ارائه میدهند و آنها نیز برداشتهایی دارند.

این مدرس عکاسی عنوان کرد: اینگونه است که ما امروزه هنرجویانی را میبینیم که وقتی به دانشگاه میرسند، چیزی از عکاسی نمیدانند و در حد افراد مبتدی هستند.

بهرامی با تاکید بر اینکه اصول مشخصی در زمینه آموزش باید تدوین شود، اضافه کرد: به‌روز بودن در حوزه عکاسی باید کاملا برجسته شود؛ چون عکاسی از هنرهای دیگر متفاوت است؛ البته با اینکه در حوزه عکاسی مباحث تئوری و نظری جدیدی وارد نمیشود ولی بالاخره دیدگاههای متفاوتی وارد میشود و در نتیجه باید مطالب قبلی را تغییر داد.

وی در تکمیل سخنان خود اظهار کرد: این مسائل نیاز به آسیبشناسی و ریشهیابی دارند و باید متولیانی باشند تا انجمنهای بزرگی را تشکیل و نیاز جامعه را ارزیابی کنند و در نتیجه آموزشگاهها را به سمتوسوی آموزشگاههای مدون و تکمیلی ارجاع دهند.

این مدرس عکاسی گفت: خوشبختانه بخش آموزش در مشهد خیلی فعالتر و بهتر از شهرهای دیگر است و دلیل آن این است که در مشهد دیدگاههای مختلف و رقابت وجود دارد؛ ضمن این-که هنرجویان مشهدی بسیار خلاق نیر هستند و بنده از این نظر مشهد را درسطح بالایی میبینم.

بهرامی افزود: خلاقیت در هنرجویان وجود دارد؛ منتها باید میدانی برای نمایش کار باشد که متاسفانه اکنون ما فقط نمایشگاهها را داریم و خروجی دیگری وجود ندارد.

وی با اشاره به این¬که از اساتید این رشته حمایتی بهعمل نمیآید، تصریح کرد: تمام کسانی که کار میکنند با جان و دلشان در این عرصه فعالیت میکنند و از هنرمند هیچ حمایت دولتیای نمیشود؛ البته یکسری انجمنهایی هستند که میتوانند در برگزاری نمایشگاهها کمک کنند ولی ارائه که یکی از عوامل مهم سه راس مثلث هنری (هنرمند، هنر و مخاطب) است، وجود ندارد تا هنرمند بتواند اثری تولید کند و اگر جایی هم برای ارائه وجود داشته باشد، کارهنری به صورت ناقص ارائه میشود.

این هنرمند عکاس خاطرنشان کرد: هنرمندان، نیاز جامعه عکاسی ما را تعیین میکنند و ما بسیاری از ارگانها را داریم که برای اینکه بتوانند با جامعه ارتباط برقرار کنند، نیاز به کالای فرهنگی در حوزه عکاسی دارند و طبیعتا اگر مسئولی علاقهمند به هنر باشد و تاثیر عکاسی در ارتقا و پیشرفت جامعه را بداند، سرمایهگذاری میکند و بودجهای را به این حوزه اختصاص میدهد و همچنین اگر ما عکاسان، خریدار کالای فرهنگی داشته باشیم، عکسهایی میگیریم که حداقل بتوانیم مقداری از آن را بهفروش برسانیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: