• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9610-3291-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه تشریح کرد:

تفاوت گردشگری حلال و مذهبی

یک مدرس گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود درباره تفاوت گردشگری حلال و مذهبی گفت: گردشگری مذهبی سفری است که به منظور انجام فرایض دینی و برپایه زیارت انجام می‌گیرد، اما در گردشگری حلال، توریست از خدماتی که در چارچوب برخی شعائر و ضوابط ارائه می‌شود استفاده می‌کند.

مسعود منتجبی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: برندسازی در گردشگری یک نکته اساسی به‌شمار می‌رود، باتوجه به اینکه در سایر مذاهب و ادیان غیر از اسلام نیز رعایت برخی اصول در پذیرایی وجود دارد، گردشگری حلال بنابر ذائقه بسیاری از افراد کشورهای مختلف خدمات خود را ارائه می‌کند که علاوه بر مسلمانان حتی غیرمسلمانان نیز می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مدرس گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود خاطرنشان کرد: به عنوان مثال برخی هتل‌ها با برندسازی تلاش می‌کنند یادآور ذائقه خاصی به مشتریان خود در سراسر دنیا باشند، برندی که 3 هزار هتل در سراسر دنیا تحت پوشش دارد تلاش می‌کند به ذائقه مردمی که با یک علایق خاص هستند پاسخ دهد.

وی درباره اینکه چرا کشور ما نتوانسته در حوزه گردشگری حلال مطرح شود، بیان کرد: وقتی توریست مقصدی را انتخاب می‌کند در سایت‌ها و شبکه‌های بین‌المللی، چارچوب‌های مدنظر خود را جستجو و به این صورت درباره آن مقصد اطلاعات کسب می‌کند و شاید بسیاری از مردم دنیا که معمولا زیاد اقدام به سفر می‌کنند اطلاع نداشته باشند که در جمهوری اسلامی ایران همه واحدهای پذیرایی، باید خدمات حلال ارائه کنند.

منتجبی خاطرنشان کرد: مردم انتظار دارند وقتی که برند حلال را جستجو می‌کنند از آن برند رستوران‌ها، هتل‌ها، مجموعه‌های تفریحی و... معرفی شود و این همان چیزی است که ما در کشورمان نداریم، در واقع مردم زمانی که به دنبال گردشگری حلال در دنیا هستند نام کشوری را جستجو نمی‌کنند بلکه یک برند و مجموعه‌ای از خدمات یک آژانس‌ مسافرتی، هتل و... را جستجو خواهند کرد.

وی با بیان اینکه گردشگری حلال مبتنی بر گردشگری مذهبی نیست، درباره تفاوت گردشگری حلال و مذهبی گفت: گردشگری مذهبی سفری است که به منظور انجام فرایض دینی و برپایه زیارت انجام می‌گیرد اما در گردشگری حلال، توریست از خدماتی که در چارچوب برخی شعائر و ضوابط ارائه می‌شود استفاده می‌کند.

این کارشناس حوزه گردشگری یادآور شد: گردشگری مذهبی و و زیارتی در مشهد به عنوان مهم‌ترین نوع گردشگری مطرح است و در کنار آن جاذبه‌های دیگر نیز عنوان می‌شود که به دلیل اهمیت زیارت، مورد توجه نیستند البته در سال‌های اخیر بحث اکوتوریسم و بوم‌گردی نیز مورد اهمیت قرار گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: