• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-6290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

نجات بخش کشاورزی منوط به حمایت از اقدامات دانش‌بنیان است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نجات و پایداری را منوط به حمایت از اقدامات دانش‌بنیان دانست.

 محمد رضا اورانی در حاشیه سفر خود به شهرستان خلیل‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95 در شهرستان خلیل‌آباد دوازده هزار و 82 نفر بهره‌برداری داریم که از این تعداد 321 نفر فاقد اراضی زراعی و باقی هستند باغداری، زراعی و پرورش دام سبک را سه فعالیت اول در این شهرستان دانست.

وی با اشاره به اینکه مدیریت جهاد کشاورزی خلیل‌آباد باید برای پرورش‌دهندگان دام سبک روستایی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد، گفت: پرورش دام برای باغداران خلیل‌آباد کاری مکمل محسوب می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مجموع تولیدات شهرستان خلیل‌آباد را 207 هزار و 137 تن به مبلغ 473 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: خلیل‌آباد توانسته 3.6 دهم درصد از درآمد کشاورزی استان را به خود اختصاص دهد.

وی رتبه شهرستان را در بین 28 شهرستان 11 اعلام کرد و گفت: 8.2 دهم تولیدات شهرستان در زیر بخش زراعت، 84.7 درصد در زیر بخش باغبانی و 7.1 درصد در زیر بخش دام، طیور و آبزیان است.

اورانی با اعلام اینکه از 473 میلیارد تومان تولیدات شهرستان 87.6 درصد در زیر بخش باغی، 9.7 درصد در زیر بخش زراعی و 2.7 درصد در زیر بخش دام و طیور است، اظهار کرد: شهرستان خلیل‌آباد در زیر بخش زراعت بین 28 شهرستان در زیر بخش زراعت رتبه 28، زیر بخش باغبانی رتبه سه و در بخش شیلات رتبه 18 را دارا است.

وی با بیان اینکه هرچند در شهرستان خلیل‌آباد 24 محصول زراعی کشت می‌شود اما از این تعداد شش محصول 96 درصد سطح زیر کشت و 87 درصد تولید را در اختیار دارند، بیان کرد: وقتی شش محصول از 24 محصول بالای 95 درصد سطح زیر کشت و تولید را در اختیار دارد باید 18 محصول دیگر را کنار بگذاریم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در حوزه باغی شهرستان خلیل‌آباد 30 محصول کشت شده که شش محصول انگور، پسته، زعفران، انار، زیره سبز و بادام 97 درصد سطح زیر کشت و 99 درصد تولید را به خود اختصاص داده‌اند.

دانش باغداران خلیل‌آباد از معدل دانش استان بیشتر است

وی در ادامه با بیان اینکه در شش محصول باغی خلیل‌آباد از جمله انگور متوسط عملکرد شهرستان 29 هزار و 502 کیلوگرم و متوسط استان 18 هزار و 244 کیلوگرم است، افزود: این نشان می‌دهد دانش باغداران شهرستان خلیل‌آباد از معدل دانش استان بیشتر است.

اورانی با بیان اینکه اگر شهرستان خلیل‌آباد بتواند راندمان تولید را در واحد سطح بالا ببرد در واقع درآمد کشاورزان بیشتر شده است، گفت: با افزایش درآمد بخش کشاورزی خواهیم توانست ماندگاری جمعیت روستایی را افزایش دهیم.

وی افزود: تمامی کارهایی که می‌خواهد در شهرستان خلیل‌آباد انجام شود باید با جهت‌گیری کاهش مصرف آب و بهره‌گیری حداکثری از منابع و سرمایه‌های موجود باشد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه بر حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: نجات و پایداری بخش کشاورزی منوط به حمایت از اقدامات دانش‌بنیان است.

وی بیان کرد: کسانی که دانش‌بنیان هستند از جامعه فعلی ده سال جلوتر هستند به همین خاطر برای مدیران مقداری قابل لمس نیست.

کاهش نرخ بیکاری استان به 12.6 درصد تا پایان امسال

اورانی در ادامه تمامی اشتغال که قرار است در برنامه ششم استان خراسان رضوی ایجاد شود 433 هزار و 890 نفر اعلام کرد و افزود: با این ایجاد اشتغال نرخ بیکاری استان از 13.2 درصد در پایان سال 95 به 7 درصد در سال 1400 و یا به 12.6 درصد در پایان سال جاری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه 49 هزار و 890 نفر در بخش کشاورزی، 126 هزار و 663 نفر در بخش صنعت، 258 هزار و 14 نفر در بخش خدمات باید اشتغال‌زایی شود، گفت: در فضای کسب و کار باید به میراث فرهنگی و گردشگری و صنعت، معدن و تجارت و همچنین جهاد کشاورزی کمک کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اعلام اینکه با نامه‌نگاری و بروکراسی اداری نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد، گفت: از طریق نامه‌نگاری و بروکراسی اداری اگر حتی در حالت طبیعی تمامی مسئولان برای اخذ استعلام‌ها جهت راه‌اندازی یک کارخانه صنایع تبدیلی نظر مثبت داشته باشند 4 ماه زمان می‌برد.

وی یکی از گله‌مندی‌ها را در حفظ کاربری‌ها دانست و گفت: متأسفانه تکلیف کاربری‌ها بعد از چندین ماه مشخص می‌شود که آن‌هم جواب منفی داده می‌شود.

اورانی با اعلام اینکه باید طی 24 تا 48 وضعیت افراد مشخص شود، به عملکرد شهرستان خلیل‌آباد در صندوق توسعه ملی اشاره کرد و افزود: سال گذشته در استان 737 طرح به مبلغ 87 میلیارد و 566 میلیون تومان قرارداد منعقد شده که سهم شهرستان خلیل‌آباد از این طرح‌ها تعداد 10 طرح به مبلغ 519 میلیون تومان بوده است.

وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 822 طرح به مبلغ 109 میلیارد تومان تصویب شده که سهم شهرستان خلیل‌آباد 13 طرح به مبلغ 626 میلیون و 500 هزار تومان بوده که 9 مورد به مبلغ 359 میلیون تومان منجر به عقد قرارداد شده است.

اورانی با بیان اینکه در صندوق توسعه ملی بالغ‌بر 85 درصد تسهیلات با عاملیت بانک کشاورزی است، اظهار کرد: در آبیاری تحت فشار و انتقال آب با لوله شهرستان خلیل‌آباد دو میلیارد و 969 میلیون تومان طرح معرفی کرده که تاکنون 60 میلیون تومان جذب شده و هنوز 780 میلیون تومان دیگر جذب نشده است.

وی با اشاره به اینکه بین 28 شهرستان رتبه خلیل‌آباد پنجم است، گفت: در انتقال آب با لوله شهرستان خلیل‌آباد 934 میلیون تومان اعتبار داشته که تمامی این مبلغ جذب شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اعلام اینکه در حوزه مکانیزاسیون به خلیل‌آباد  دو میلیارد و 100 ابلاغ شده که دو میلیارد 346 میلیون تومان معرفی کرده‌اند، اظهار کرد: آنچه در بانک تصویب رسیده 695 میلیون تومان بوده و آنچه تاکنون پرداخت شده 556 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: در سامانه رونق تولید در شهرستان طی سال گذشته 118 تقاضا برای فعال‌سازی واحدهای تولیدی راکد و یا بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی ثبت شده که 98 مورد به مبلغ 12 میلیارد و 181 میلیون تومان در کمیته پرداخت شده است.

اورانی اظهار کرد: در سال جاری 84 مورد به مبلع 10 میلیارد 887 میلیون تومان در سامانه رصد ثبت شده که 80 مورد در کمیته به مبلغ 8 میلیارد و 304 میلیون تصویب شده که تاکنون 18 مورد به مبلغ 653 میلیون تومان تاکنون پرداخت شده است.

عده‌ای با مترسک بازی به دنبال بلعیدن تسهیلات روستائیان هستند

وی در ادامه با اشاره به اینکه با کمبود منابع مواجه نیستیم فقط باید تلاش کرد، بیان کرد: هر چند در قانون اشتغال پایدار روستایی نرخ تسهیلات بین 4 تا 6 درصد است اما باید مراقب وام خورهای حرفه‌ای بود.

اورانی عنوان کرد: در شرایطی که کشور با مشکلات مواجه است و دولت این منابع را برای تولید و اشتغال اختصاص داده اما عده‌ای خوب بلد هستند با مترسک بازی تسهیلات را ببلعند.

وی با تأکید بر اینکه باید در هر شهرستان کمیته نظارت راه‌اندازی شود، بیان کرد: واحدهایی که معرفی می‌شود و یا به بهره‌برداری رسیده‌اند باید مدام بازدید شده و هر جایی تخلفی دیده شد بدون رودربایستی باید برخورد شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: