• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-6490-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مدیر عامل شهرک صنعتی چناران:

بسیاری از واحدهای صنعتی تنفس مالیاتی می‌خواهند

مدیرعامل شهرک صنعتی شهرستان چناران با بیان اینکه بسیاری از واحدهای صنعتی تنفس مالیاتی می‌خواهند و در حوزه مالیات دچار مشکل شده‌اند، گفت: اگر بتوانیم در دو حوزه مالیات و نقدینگی مشکل واحدهای صنعتی را به حداقل برسانیم قطعا اشتغال، تولید و معیشت مردم مرتفع خواهد شد.

علی دهقان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان و با حضور در دفتر این خبرگزاری، در خصوص وعده‌هایی که از سمت وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر خود به  شهرستان چناران داده شد، اظهار کرد: در زمینه صنعت، دولت در حال انجام کارهای خود است و بنده معتقد هستم که امروز دولت به دنبال ایجاد تحولی در اقتصاد است و تلاش خود را در این حوزه به کار گرفته تا اتفاقات خوبی در کشور رقم بخورد و در این میان، دغدغه مقام معظم رهبری که ارتقای تولید و سطح اشتغال است تا صنعت رونق پیدا کند، محقق شود.

وی ادامه داد: امروز با کج سلیقگی بانک‌ها مواجه هستیم و بسیاری از واحدها دچار بحران مالی هستند و آن اتفاقی که باید در زمینه تولید رخ دهد به عدم نقدینگی که بانک‌ها باید آن را پوشش دهند، بازمی‌گردد اما مشخص نیست که چرا این پوشش لازم، جامع و کامل اتفاق نمی‌افتد.

مدیرعامل شهرک صنعتی چناران اضافه کرد: در همین خصوص، شاهد دپو شدن کالاها در انبار هستیم که خروجی ندارند. زیرساخت‌های کشور برای این موضوع دچار مشکل است و این مسئله با عدم نقدینگی در ارتباط است و از طرفی هم موضوع مالیات به بسیاری از واحدها فشار آورده و به طور قطع می‌توان گفت مدیران واحدهای صنعتی در حوزه مالیات دست به گریبان‌اند و مالیات بر ارزش افزوده هیچ مبنایی ندارد.

دهقان‌زاده اظهار کرد: عده‌ای از تولید کنندگان با وجود داشتن برند، پرونده بهره‌برداری و نیز پرداخت مالیات، عوارض و سود بانکی با مبالغ بسیار زیادی برای پرداخت مالیات مواجه می‌شوند و فردی که هیچ کدام از این اقدامات را انجام نمی‌دهد در پرداخت بسیار راحت‌تر است و اداره مالیات تنها با فردی که این اقدامات قانونی را انجام داده برخورد می‌کند و تولیدکننده‌ نگران تعطیل شدن کارگاه و بیکار شدن کارگر خود است.

وی با بیان اینکه زحماتی که در راستای بهسازی و توسعه زیرساخت واحدهای صنعتی متحمل می‌شویم دیده نمی‌شود، اضافه کرد: یک واحد با سرمایه‌گذاری مطلوب پایه‌گذاری می‌شود و بعد از مدت 6 ماه تا یکسال می‌بینیم که به مشکل برخورده است، زیرا بازار فروش و صادرات مشخصی ندارد و باید به این سوال پاسخ داد که چرا درهای حوزه واردات ما آزاد است و این مسائلی است که باید به آن رسیدگی شود تا تولید به چرخش و گردش درآید.

دهقان‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: با توجه به اینکه شهرستان چناران شهر کوچکی است اما در حوزه صنعت بسیار وسیع و این شهرستان از پهناورترین شهرک‌های صنعتی شرق کشور را به خود اختصاص داده و پتانسیل‌های خاص خود را دارا است. در شهرک صنعتی چناران حدود 6000 نیروی کار وجود دارد و فضای اقتصادی بسیار مهمی را در خراسان‌رضوی و به طبع کشور رقم زده است.

مدیر عامل شهرک صنعتی چناران در خصوص وضعیت واحدهای صنعتی این منطقه، تصریح کرد: شهرک صنعتی چناران حدود 200 واحد صنعتی فعال دارد اما زیرساخت این شهرک حدود 1100 هکتار وسعت دارد و قطعا این پهناوری محدود به این تعداد نیست و از سمت دولت حدود 460 قطعه واگذار شده است و در حال حاضر 200 قطعه در حال فعالیت و حدود 30 واحد هم در حال ساخت و ساز هستند و این نوید را می‌دهد که بزودی و با کمک‌هایی که دولت در این زمینه خواهد داشت، شاهد افتتاح این واحدها باشیم.

وی اضافه کرد: در زمینه منابع انسانی می‌توانیم به کارگیری خوبی داشته باشیم و اشتغال بیشتری را ایجاد کنیم و در نهایت می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که تا یکسال آینده این واحدها افتتاح شوند و با این تعداد واحد و نیروی کار می‌توان در امر تولید و اقتصاد شهرستان و نیز خراسان‌رضوی تاثیر به سزایی داشته باشد و امیدوار هستیم که با افتتاح واحدهای جدید شاهد تاثیرگذاری بیشتر در حوزه صنعت باشیم.

دهقان‌زاده عنوان کرد: در شهرک صنعتی چناران واحدهای بسیار خوب و فعالی وجود دارد حتی واحدی داریم که حدود 600 الی 700 نیرو را در خود جذب کرده و تولیدات این شهرک صنعتی به کشورهای آسیایی و حتی اروپایی هم صادر می‌شود. در روزهای گذشته افتتاح دو واحد با سرمایه‌گذاری خوب را شاهد بودیم و 200 نفر وارد کار شدند و در فاز دوم که در چهار الی پنج ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، 100 نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

مدیر عامل شهرک صنعتی چناران در خصوص صادرات کالاهای شهرک صنعتی چناران، بیان کرد: کالاهایی از این شهرک صنعتی به اروپا، آسیا و آفریقا صادر می‌شود و در حوزه صنایع غذایی علاوه بر کشورهای همسایه به اقصی نقاط دنیا صادرات صورت می‌گیرد. در حوزه نساجی هم صادرات به کشورهای مختلف انجام می‌گیرد و با این کار ارز به کشور برمی‌گردد همان طور که این مورد در دیگر صنایع هم به چشم می‌خورد و می‌توان گفت چشم‌اندازهای بسیار مطلوب و خوبی را در شهرک صنعتی چناران در حوزه صادرات پیش‌بینی می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص حمایت‌ها و رویکردهای خانه صنعت، معدن و تجارت چناران، تصریح کرد: به طور کلی ‌ خانه صنعت، معدن و تجارت کشور یکی از فعال‌ترین ارگان‌ها به شمار می‌روند و خوشبختانه در شهرستان چناران هم به این صورت است و در حقیقت خانه صنعت، معدن و تجارت در حوزه اقتصاد و تولید بازوی توانمند دولت است و متخصص‌ترین افراد، به بحث در زمینه‌های اقتصادی پرداخته و راهکارهای خود را ارائه می‌دهند.

مدیر عامل شهرک صنعتی شهرستان چناران اضافه کرد: دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت در این شهرستان بسیار در بهبود وضعیت موجود تلاش می‌کنند و هیچ صنعتگری دست خالی برنمی‌گردد و با تمام جدیت و توان تلاش می‌کنند که مشکلات را به حداقل رسانده تا گره از کار صنعت باز شود.

دانش‌آموزان در کنار درس تئوری، باید کار عملی رشته خود را هم فرا بگیرند

دهقان‌زاده در خصوص چگونگی ارتباط و پیوند صنعت و دانشگاه، خاطرنشان کرد: در حوزه صنعت و دانشگاه با دو اشکال عمده مواجه هستیم و نخستین مشکل این است که صنعت و دانشگاه هرکدام به گونه‌ای خاص، با جوانان در رشته‌های مختلف به لحاظ تجربه، اعتماد ندارند و من به عنوان مدافع حوزه کار و کارگری و اینکه منابع انسانی ما جوانان این مرز و بوم هستند عقیده دارم باید به سمت ارتباط بیشتر صنعت و معدن پیش برویم و فرهنگ پشت میزنشینی از میان برداشته شود.

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: به دلیل عدم اعتماد به جوانان به لحاظ تجربه کاری خلاء موجود پر نمی‌شود و همین امر موجب عدم همفکری و یا ناهنجاری میان صنعت و دانشگاه می‌شود و بعد می‌بینیم که کالای تولید شده ظرافت، دقت و کارایی لازم را نخواهد داشت و هرکجا به جوانان اعتماد کرده ایم این کارایی به حد ایده آل رسیده است.

مدیرعامل شهرک صنعتی چناران گفت: در همین خصوص، پیشنهادی را ارائه دادیم که خلاء میان صنعت و دانشگاه از میان برود و باید در هر شهرک صنعتی یک تا دو هنرستان احداث شود تا دانش‌آموزان علاوه بر فراگرفتن درس تئوری ساعاتی را هم به صورت عملی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها براساس رشته و تخصصی که دارند حضور داشته باشند و کار فنی را از نزدیک مشاهده کنند.

دهقان‌زاده افزود: به نظر من امروز قابلیت هنرستان‌های ما پایین آمده چراکه خروجی آن دانش‌آموزانی می‌شود که علم دارند اما در مقابل کار را یاد نگرفته‌اند و این اقدام برای اولین بار در شهرک صنعتی چناران اتفاق خواهد افتاد و البته آموزش و پرورش هم باید در این زمینه پای کار بیاید تا دانش‌آموزان در کنار درس تئوری، کار عملی را هم فرا بگیرند.

وی در خصوص روش‌های تامین مالی از سوی نهادها و سازمان‌ها، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا واحدهای صنعتی کمترین دردسر و مشکل را داشته باشند و مشکلات واحدهای صنعتی در چرخه تولید در حد توان به حداقل برسد.

مدیرعامل شهرک صنعتی چناران عنوان کرد: در خراسان رضوی بالای 70 تا 80 درصد سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی است و خواهش من از دولت این است که در این حوزه سرمایه‌گذاری کند و ما در استانی مانند خراسان رضوی پالایشگاه و صنایع مادر کم داریم و صنایع زیردستی هستند که فعالیت می‌کنند و تمامی صنایع زیردستی متعلق به بخش خصوصی است و اگر دولت به این سمت و سو برود با ایجاد صنایع مادر در خراسان رضوی قطعا فشاری که در حوزه اشتغال داریم کمتر و امیدواری جوانان به اشتغال بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: