• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-12586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت گرفت؛

استفاده از نانوذرات در تهيه سيستم‌های دارورسانی هدفمند برای درمان سرطان

محققان مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از پلیمرهای آمفی فیلیک زیست سازگار و تخریب‌پذیر موفق به ساخت نانوذرات پلیمری با نام پلیمروزوم شدند که داروی هیدروفوب دوسه تاکسل در درون آن انکپسوله می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر منا علی بلندی، استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: بر اساس جدیدترین آماری كه در سیزدهمین همایش سالانه انجمن آسیب‌شناسی و هفتمین همایش سالانه انجمن علمی سرطان اعلام گرديد روزانه ۱۰۰ نفر در ايران بر اثر بيماری  سرطان  جان  خود را  از دست  می ‌دهند.

وی افزود: با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش جمعیت سالمندی، بروز بیماری‌های غیر واگیر از جمله سرطان در کشور رو به افزایش است كه همين امر لزوم سياستگذاری برای پيشگيری از ابتلا و هم چنين انجام تحقيقات و سرمايه گذاری در توليد داروهای ضد سرطان همگام با فناوری های روز و برتر دنيا را در كشورمان نشان می دهد.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اينكه داروهای ضد سرطان عوارض جانبی شديدی را برای بیمار به همراه دارد، تصریح کرد: همين امر باعث كاهش كيفيت زندگی بيماران تحت شيمی درمانی و گاهی اوقات نيز مرگ آن‌ها می گردد و بر این اساس طراحی سيستم های نوين و بهينه در دارو رسانی اين داروها امری ضروری و اجتناب ناپذير به شمار می رود.

بلندی اضافه کرد: به همین منظور با استفاده از پلیمرهای آمفی فیلیک زیست سازگار و تخریب پذیر اقدام به ساخت نانوذرات پلیمری با نام پلیمروزوم کردیم که داروی هیدروفوب دوسه تاکسل را در درون آن انکپسوله نماید.  

وی با اشاره به مزايای كاربرد نانوذرات در تهيه سيستم های دارو رسانی، بیان کرد: افزايش نفوذ دارو در سلول‌های هدف، افزايش حلاليت های داروها، كاهش نوسانات، كاهش غلظت خوني و بافتی دارو و امكان هدفمند نمودن اين ذرات برای رسيدن به بافت و سلولهای بيمار مزایای كاربرد نانوذرات در تهيه سيستم های دارو رسانی است.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نانوذرات بكاررفته در داروسازی را شامل حاملهای مبتنی بر پليمرهای محلول در آب، پليمرهای زيست تخريب پذير، ليپوزوم ها عنوان کرد و گفت: امروزه حاملهای پليمری به جهت پتانسيل های بالائی كه دارند مانند circulation (گردش) طولانی مدت در خون، حمل هدفمند دارو و جذب و آزادسازی كنترل شده دارو، بسيار مورد توجه قرار گرفته اند.

بلندی با بیان اینکه يك نسل جديد از حامل های پليمری كلوئيدی پليمروزومها است، تاکید کرد: در مقايسه با ليپوزوم ها، حاملهای پليمری مزايایی مانند پايداری بالای ديواره و نفوذپذيری پائين آن كه بوسيله طول بلاك های آنها كنترل و تنظيم می شوند، دارند؛ در مطالعات صورت گرفته كارآمدی اين نوع سيستم ها برای حمل داروها و آزاد سازی قابل كنترل دارو توسط آن‌ها اثبات شده است.

وی ادامه داد: جهت هدفمند نمودن سيستم های پليمروزومی و برای اينكه نانوحامل، به سلول يا بافت بيمار برسند بايد ليگاندهای اختصاصی در سطح آنها تعبيه شود تا به طور اختصاصی با رسپتورهای (گیرنده های) سطح سلول  يا بافت بيمار ميانكنش ايجاد نمايند.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در این مطالعه اسیدفولیک به سطح سیستم متصل شد که در این صورت می توان رسپتورهای اسیدفولیک را که در سطح سلولهای سرطانی سینه، کولون و پانکراس و ... به میزان بالایی بیان می شوند، هدفگیری نمود. 

بلندی، خاطرنشان کرد: از سیستم پلیمروزومی حاوی دوسه تاکسل و هدفمند شده با اسیدفولیک جهت درمان سرطان سینه متاستیک موشی استفاده شد که نتایج بسیار امیدوار کننده بود.

وی گفت: فرمولاسیون ایجاد شده بسیار مؤثرتر از تاکسوتر(فرم تجاری داروی دوسه تاکسل) در درمان سرطان سینه متاستیک موشی عمل کرد و توانست بصورت معنی داری درصد زنده ماندن با این مدل درمانی را افزایش دهد.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: از رهگذر اين پژوهش می توان با شناسائی نقاط قوت و ضعف سيستم های دارو رسانی هوشمند، مبادرت به بهينه سازی اين نوع سيستم ها و كاربری آنها در سيستم های داروئی-درمانی كشور نمود، تخمین فاصله زمانی جهت بهره برداری از نتایج این تحقیق بعد از تحقق اهداف آن قابل انجام است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: