• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9610-4091-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

هم‌زمان با پنجاهمین سال‌‌گرد درگذشت جهان پهلوان تختی؛

پیشکسوتان کشتی کشور از گنجینه مدال آستان قدس دیدن کردند

هم‌زمان با سالگرد درگذشت مرحوم غلامرضا تختی، جمعی از پیش‌کسوتان کشتی کشور با حضور در گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی از ویترین ویژه مدال‌های این جهان پهلوان نامی دیدن کردند. 


به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، امیر توکلیان، مربی تیم ملی کشتی آزاد کشور در حاشیه این بازدید گفت: بخش اعظم مدال‌هایی که در موزه آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شده است، متعلق به کشتی‌گیران کشور است و این امر مایه افتخار ماست. همچنین نشان می‌دهد فرهنگ پهلوانی مرحوم تختی در کشتی کشور جاری است.

توکلیان، به کشتی نگرفتن علیرضا کریمی، کشتی‌گیر کشورمان با کشتی‌گیر اسرائیلی اشاره کرد و افزود: ورزش کشتی کشور با ایثار، ازخودگذشتگی و پهلوانی عجین شده است.

وی با بیان اینکه زندگی جهان پهلوان تختی باید سرلوحه ورزشکاران تمامی رشته‌های ورزشی قرار گیرد، ادامه داد: امروزه کشتی‌گیران کشورمان مسئولیت‌های اجتماعی مختلفی در جامعه دارند و در برنامه‌های مختلف شرکت می‌کنند. بطور نمونه، امروزه شاهد حضور آنان در گرم‌خانه‌ها و کتابخانه‌ها و همچنین توجه کشتی‌گیران به کودکان بی‌سرپرست هستیم.

این قهرمان کشتی کشور درباره فعالیت‌های فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به منظور حفظ یاد و خاطره پیش‌کسوتان رشته‌های مختلف ورزشی گفت: حفظ خاطرات و زندگی‌نامه پهلوانان و قهرمانان ورزشی کار ارزشمندی است و باید این پیش‌کسوتان را به نسل جدید معرفی کرد.

توکلیان درباره اهدای مدال توسط قهرمانان ورزشی به موزه حرم مطهر رضوی بیان کرد: ورزشکاران کشور اعتقاد ویژه‌ای به الطاف امام رضا(ع) در موفقیت‌های خود دارند و با اهدای مدال‌های‌شان به این بارگاه ملکوتی می‌خواهند عنایتی که این امام همام در کسب موفقیت‌های آن‌ها دارد را نشان دهند که این امر ستودنی است.


سیدحسین مؤمن‌زاده، یکی از پیش‌کسوتان کشتی کشور گفت: ارادت مرحوم تختی به امام رضا(ع) مثال‌‌زدنی است. او هر زمان غمگین یا خوشحال بود، به زیارت حرم مطهر رضوی مشرف می‌شد.

وی مردمی‌بودن جهان پهلوان تختی را عامل اصلی زنده‌ماندن نام او دانست و افزود: وصیت تختی و اهدای مدال‌های او به بارگاه مطهر امام رضا(ع) موجب شد تا دیگر قهرمانان ورزشی نیز قدم در راه او بگذارند و مدال‌های خود را به این مجموعه موقوفاتی اهدا کنند.

این پیشکسوت کشتی با بیان اینکه منش جهان پهلوان تختی در نسل امروز، کم‌رنگ شده است، ادامه داد: اگرچه بسیاری از قهرمانان با گذشت زمان فراموش شدند، اما مرحوم تختی روز به روز محبوب‌تر شده است.

همچنین محمد شفیع جلیل‌وند، یکی از داوران کشتی کشور اظهار کرد: شکل‌گیری گنجینه مدال آستان قدس رضوی نشان می‌دهد تا چه حد یک انسان خوب مانند مرحوم غلامرضا تختی می‌تواند در جامعه اثرگذار باشد.

وی به نقش مربیان قدیم کشتی در درخشش کشتی‌گیران خراسان در عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: مرحوم سیدجعفر موسوی، مربی نامدار کشتی خراسان از جمله این چهره‌های ورزشی به شمار می‌رود که همیشه طلایه‌دار جهان پهلوان تختی بود و به پشتوانه راه تختی توانست شاگردان قهرمان بسیاری را در خراسان پرورش دهد.

در ادامه خدابخش عفت‌دار، پیش‌کسوت کشتی خراسان رضوی نیز درباره وجود گنجینه مدال در موزه آستان قدس رضوی و نمایش مدال‌‌های اهدایی ورزشکاران قهرمان در آن گفت: این امر کار بسیار زیبایی است و موجب تشویق کشتی‌گیران و همچنین نسل نوجوان و جوان امروز برای فعالیت بیشتر در عرصه ورزش قهرمانی کشور می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: