• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9610-7488-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قوچان‌نژاد: آرای کمیته انضباطی باید بدون در نظر گرفتن اسم‌ها صادر شود

کارشناس والیبال ایران گفت: گرفتن ضمانت‌نامه‌هایی اجرایی معتبر از باشگاه‌ها و قطعیت در آرا، کمیته انضباطی به رشد لیگ برتر والیبال کمک می‌کند.

جبار قوچان نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ارزیابی‌اش از وضعیت لیگ برتر والیبال در ۱۵ هفته‌ای که گذشته و نیز نقاط ضعف و قوت و راهکارهای بالا بردن سطح کیفی لیگ اظهار کرد: در وهله اول باید راجع به مسائل مالی که باشگاه‌ها با آن مواجه هستند و نیز مشکلاتی که این باشگاه‌های بدهکار ایجاد می‌کنند، صحبت کرد. به نظرم اگر امتیاز تیم‌داری به باشگاه‌ها فروخته شود و باشگاه‌ها نسبت به داشتن امتیاز در لیگ پولی را پرداخت کنند، شاهد این رفت و آمدها در لیگ نخواهیم بود.

وی افزود: هرچند گرفتن تعهد از باشگاه‌ها و متعهد بودن آن‌ها خود از سخت‌ترین کارها است. تیم‌ها باید هزینه پرداخت کنند و ضمانت‌نامه‌های اجرایی فوق‌العاده قوی و متقن ارائه دهند. چرا که در نبود این ضمانت‌نامه‌ها می‌بینم که با آبروی مربیان، بازیکنان و حتی لیگ برتر والیبال بازی می‌شود. او در ادامه صحبت‌هایش افزود: به صرف اینکه تعداد تیم‌ها را هر فصل به عدد ۱۲ برسانیم نباید اجازه حضور هر تیمی را در لیگ بدهیم. به نظرم این یکی از راهکارهایی است که بالا رفتن سطح کیفی لیگ کمک می‌کند. چه لزومی دارد که حتما لیگ با ۱۲ تیم برگزار شود؟ مگر در مرحله پلی‌آف با هشت تیم بازی‌ها انجام نمی‌شود؟ پس بهتر است در صورت فرآهم نبودن شرایط برای تیم‌ها تعداد تیم‌های لیگ را کاهش دهیم تا به جای بالا بردن سطح کمی، سطح کیفی تیم‌ها را بالا ببریم. همین شرایط حرفه‌ای را باید در دسته یک و زیرگروه‌ها هم انجام دهیم و تنها به تیم‌هایی که می‌توانند مجوزهای حرفه‌ای را دریافت کنند اجازه حضور در لیگ‌ها را بدهیم. هر تیمی هم باید از زیرگروه‌ها وارد لیگ برتر شود و راه دیگری برای حضور در لیگ برتر نباشد. هرچند تاکنون به جز باشگاه‌های پیکان و سایپا و چند تیم دیگر باشگاه حرفه‌ای نداریم اما بستر را طوری باید فراهم کرد که لااقل نام‌های معتبر با ضمانت‌های معتبر در لیگ حاضر شوند.

قوچان نژاد در مورد نقاط قوت لیگ برتر والیبال و حضور تیم‌های کاله و شمس با نفرات تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان اظهار کرد: بازیکنان این تیم‌ها و جوانان دیگری که در لیگ توپ می‌زنند. پشتوانه‌های والیبال ایران در سطح ملی هستند. باید از مدیریت باشگاه کاله که سال‌هاست به صورت منسجم در لیگ حاضر می‌شود و نیز به خاطر حمایت از نوجوانان در قالب تیم شمس تشکر کرد چرا که این هم یک کار فرهنگی است و هم به والیبال کمک می‌کند.

این کارشناس والیبال با اشاره به لزوم قطعیت و عدم جانبدارانه در آرای کمیته انضباطی خاطرنشان کرد: معتقدم کمیته انضباطی باید در رسیدگی به پرونده‌ها خیلی دقیق‌تر و قاطعانه‌تر برخورد کند. مماشات با برخی اسم‌ها و تیم‌ها و نیز برخورد شدید با افراد و تیم‌های ضعیف‌تر نباید وجود داشته باشد. همه باید یکسان دیده شوند و نباید فرقی بین تیم‌ها باشد. قاطعیت و نظم به انسجام و ثبات لیگ کمک می‌کند.

قوچان نژاد در پاسخ به این سوال که در هفته‌های پایانی که تیم‌ها برای صعود به پلی‌آف تلاش می‌کنند چه تیم‌هایی می‌توانند موفق‌تر باشند، اظهار کرد: بخشی از مسائل فنی تیم‌ها وابسته به مسائل مالی و روحی است. تیم‌های که مشکلات مالی و حاشیه کمتری داشته باشد موفق‌تر از بقیه می‌توانند ظاهر شوند. به نظرم یک تیم اول باید مشکلات روحی، مالی، تغذیه‌ای، اسکان و... را حل کند و سپس وارد مسائل فنی شود.

او در خصوص راهکارهای لازم برای کاهش اشتباهات داوری و تزریق آرامش به تیم‌ها در هنگام وقوع اشتباهات داوری گفت: طبیعتا نصب ویدئوچک در سالن‌ها تا حد زیادی می‌تواند به کاهش اشتباهات و اعتراضات کمک کند. نصب دستگاه‌های ویدئوچک هم آنچنان هزینه بردار نیست و معتقدم جدا از همکاری فدراسیون والیبال برای نصب این دستگاه‌ها باید باشگاه‌ها در استان‌ها نسبت به نصب این دستگاه‌ها اقدام کنند. معتقدم باشگاه‌ها باید بتوانند دویست میلیون خرج ویدئوچک نکنند و این وظیفه فدراسیون والیبال نیست. در وهله دوم باید همان مساله قاطعیت در آرای کمیته انضباطی رعایت شود تا داوران بدون ترس با بازیکنان و مربیان برخورد کنند و مماشاتی در کار نباشد. داوران باید حمایت شوند و نباید دنبال نفوذ برخی افراد و بازیکنان در والیبال باشید.

جبار قوچان نژاد در پایان درخصوص انتخاب احمد ضیایی به عنوان رییس جدید فدراسیون والیبال اظهار کرد: او سال‌هاست که در کنار والیبال ایران و داورزنی بوده است. معتقدم ضیایی می‌توند والیبال ایران را طبق برنامه پیش‌بینی شده هدایت کند و با توجه به شناختی که دارم او می‌تواند مباحث جدیدی را وارد والیبال کند و باعث تغییر نگرش‌ها شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: