• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5587-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

یک مدرس تئاتر:
آموزش و تجربه، در تئاتر مکمل یکدیگرند

یک مدرس تئاتر گفت: آموزش و تجربه در هنر تئاتر مکمل یکدیگر هستند.

رضا حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خراسان، در خصوص اهمیت آموزش تئاتر و تاثیر آن بر هنرمندان این عرصه اظهار کرد: در دنیای مدرن امروز که همه چیز به شکل رقابتی است و همه عرصه‌ها، عرصه‌هایی هستند که رقابت در آن‌ها حرف اول را می‌زند، برای موفقیت در این رقابت باید به آن دانش و ابزار رشته موردنظر اشراف کامل داشته باشیم.

وی ادامه داد: در هر زمینه‌ای که شما فکر کنید، رقابت سنگینی وجود دارد و همه سعی می‌کنند که از یکدیگر سبقت بگیرند و شما باید تلاش کنید تا در آن رشته بهترین باشید.

این مدرس تئاتر تصریح کرد: تئاتر نیز از این مسئله مجزا نیست و عرصه‌ای است که رقابت در آن بسیار تاثیرگذار است و همه در تلاش هستند که از دیگری سبقت بگیرند و برای این‌که ما بهترین باشیم، لازمه‌اش این است که با دانش روز و پدیده و فن آن رشته آشنا باشیم و برای این¬که با آن دانش روز آشنا و به آن مجهز باشیم، باید آموزش آن رشته راببینیم و البته من منکر تجربه نمی‌شوم و دانش و تجربه در کنار هم کارساز و مفید هستند.

حسینی خاطرنشان کرد: بنابراین من به همه توصیه می‌کنم که تلاش کنند این پدیده را به صورت آکادمیک فرابگیرند و به دانش روز حرفه موردنظر مجهز شوند؛ چون اگر به آن دانش مسلط نباشیم و با آن آشنا نباشیم، توسط کسانی که دانش دارند از میدان رقابت خارج می‌شویم و محکوم به فنا هستیم.

وی افزود: آموزش دیدن و دانش آکادمیک؛ چه در تئاتر و چه در هنرهای دیگر بسیار مفید است؛ ضمن این‌که تجربه هم به کمک این دانش می‌آید و این کار ما را دو برابر بهتر می‌کند؛ در حالی که بدون دانش و تجربه کم، ما کارساز نخواهیم بود و راه به جایی نخواهیم برد.
این مدرس تئاتر اضافه کرد: با این‌که ممکن است آموزش در حوزه تئاتر هرگز به رسمیت شناخته نشود اما این مسئله چیزی را تغییر نخواهد داد، ممکن است که اکنون همه بخواهند بدون آموزش، کار تئاتر انجام دهند ولی راه به جایی نمی‌برند.

حسینی عنوان کرد: در نتیجه آموزش را چه به حساب بیاوریم و چه نیاوریم، بسیار مهم است؛ بنابراین برای این‌که در این هنر ادامه حیات پیدا کنیم، ناچار هستیم که به دانش روز مسلط باشیم؛ وگرنه بازنده هستیم.

وی اظهار کرد: به نظر بنده با توجه به این‌که مشهد بعد از تهران بزرگ‌ترین شهر محسوب می‌شود و پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز هست، باید توجه خاصی به آن بشود ولی متاسفانه دانش‌های هنری از جمله دانش‌های تئاتر در مشهد کم است؛ البته ممکن است که آموزشگاه‌های خصوصی فعالیت‌هایی را داشته باشند ولی این کارساز نیست؛ چون این آموزشگاه‌ها، کار دانشگاه را که یک رشته خاص را در درون خودش داشته باشد، انجام نمی‌دهند؛ بنابراین آموزشگاه‌های خصوصی هم ممکن است که اکنون فعال باشند ولی هیچ‌کدام کار یک دانشگاه اصلی را انجام نمی‌دهند و مشکل اصلی ما نبود دانشگاه هنر با گرایش تئاتر است که متاسفانه در مشهد این یکی از بزرگ‌ترین معضلات ماست.

این مدرس تئاتر در خصوص رعایت عدالت در زمینه آموزش در نقاط مختلف کشور تصریح کرد: آموزش انتها ندارد؛ همانطور که دانش و علم‌پژوهی و عقلانیت پایانی ندارد و نباید گمان کنیم که در تهران می‌توانیم به تکامل برسیم.

حسینی افزود: اصل بر این است که آموزش و فراگیری دانش روز، یک رشته مهم و اساسی است و  کسانی که به این دانش متکی نباشند، راه به جایی نمی‌برند و هر کس دانشش را پربارتر کند، انسان موفق‌تری است و در این شکی نیست.

وی در خصوص حمایت از هنرمندان و اساتید این رشته ادامه داد: این به خواست خود ماست که انزوا یا پویایی و تحرک را انتخاب کنیم؛ چون شرایط هرکسی را خودش برای خودش تعیین می‌کند و خود فرد برای جنبه آموزش خویش تصمیم‌گیرنده است.

حسینی گفت: با توجه به قدمت و تاریخ خراسان و از آنجا که مهد تمدن در ایران نیز محسوب می‌شود، آموزش عالی و مسئولین باید به ضرورت وجود دانشگاه تئاتر در مشهد دست یابند و البته که نهادها می‌توانند با قانون‌گذاری به این قضیه کمک کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: