• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-13086-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛

افزایش تنوع و شدت آسیب‌‎های روحی و روانی در دانشجویان

رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نوع مشکلات و شدت مسائل روحی و روانی دانشجویان مطابق با آنچه که در مطالعات دانشجویی مراکز مشاوره جهان بیان شده است، شدیدتر و متنوع‌تر شده است.

دکتر زهرا طبیبی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان با تاکید براینکه دانشجویان با مسایل روانشناختی از آموزش و پرورش وارد دانشگاه می‌شوند، اظهار کرد: براساس یک دسته بندی کلی عده‌ای از دانشجویان برای ارتقاء توانمندی‌های فردی و مهارت‌های اجتماعی خود به مرکز مشاوره رجوع می‌کنند و عده‌ای دیگر برای رفع مشکلات و مسائل چالشی زندگی که خود به تنهایی قادر به رفع آن‌ها نیستند به مرکز مشاوره مراجعه می نمایند. 

وی ادامه داد: مهمترین مشکلات روحی و  روانی که دانشجویان با آن مواجه می‌شوند و نیاز به راهنمایی و مشاوره پیدا می‌کنند، مسائل تحصیلی و برنامه‌ریزی تحصیلی و نیز ناآشنایی با شیوه‌های مطالعه در دانشگاه است و بعد از آن مسائل ارتباطی با جنس مخالف، خانواده‌ها و سپس مشکلات اضطرابی مثل اضطراب صحبت کردن در جمع یا اضطراب فراگیر است.

 رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، علل مختلف اجتماعی و محیطی، خانوادگی و فردی را در بروز مشکلات روانشناختی دانشجویان دخیل دانست و تاکید کرد: تاب آوری کم یا آسیب پذیری و حساسیت زیاد یا بی علاقگی به رشته تحصیلی را از جمله عوامل فردی در بروز مشکلات روانشناختی دانشجویان می توان به نام برد. همچنین از عوامل خانوادگی نیز می توان به اجبار برای تحصیلات دانشگاهی یا رشته تحصیلی از سوی خانواده یا دوری از خانواده و از عوامل اجتماعی به ناامیدی از آینده شغلی و اجتماعی رشته تحصیلی اشاره نمود. 

طبیبی اضافه کرد: طبیعتا همچنان که عوامل مختلفی در بروز بیماری مهم است، روش های درمان و مقابله نیز بایستی چند بعدی باشد.  مثلا درمان کم خونی در افسردگی را به عنوان یک بعد فیزیولوژیکی در کنار درمان روانشناختی باید در نظر گرفت . همچنین در زمینه روانشناختی آموزش مهارت‌های زندگی و سازگاری در دانشگاه برای دانشجویان علی الخصوص دانشجویان ورودی جدید را مدنظر قرار داد که هم اکنون در مرکز مشاوره دانشگاه در حال اجرا است.

وی افزود: تعداد دانشجویان مراجعه کننده به مرکز مشاوره سال به سال افزایش داشته است. البته این ارجاع صرفا نشان دهنده افزایش روز افزون آسیب‌ها و مشکلات در بین دانشجویان نیست؛ بلکه دانشجویان به بلوغ فکری دست یافته اند که در مورد مشکلات و موانعی که در تحصیلات و زندگی مواجه می شوند اقدام به دریافت مشاوره های تخصصی و حرفه ای کنند. تمامی دانشجویان تقریبا رایگان به مرکز مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر در ساختمان مرکز مشاوره و از ساعت ۱۸ تا ۲۲در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فردوسی دسترسی دارند.

رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: مرکز مشاوره با حضور نیروهای متخصص با برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد در حوزه‌های مختلف مانند خود آگاهی، مدیریت زمان و مهارت تصمیم گیری، افزایش توانمندی‌های مغزی، مدیریت اضطراب، آگاهی نسبت به آینده شغلی رشته تحصیلی خود، مهارت کاریابی و مشاوره های پیش از ازدواج و ازدواج و غیره.... به ارتقاء توانمندی‌های دانشجویان کمک می‌کند. همچنین با ارائه خدمات انفرادی و جلسات مشاوره ای به حل مشکلات فردی، خانوادگی، تحصیلی دانشجو می پردازد.

طیبی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه فردوسی مشهد برای ارتقاء سلامت روحی و روانی دانشجویان، یادآور شد:  ارزیابی روانشناختی کلیه دانشجویان ورودی جدید برای تقریبا همه برگزار می شود (طرح پایش سلامت) و سپس ارزیابی مجدد تعدادی از دانشجویان که در معرض خطر تشخیص داده شده اند، صورت می گیرد و از بین آنان کسانی که دارای مسایلی مثل اضطراب یا افسردگی بالا و .....هستند، با برگزاری جلسات روان درمانی فردی و پیگیری فرایند درمانی آنان انجام می‌گیرد. 

وی ادامه داد: حدود ۱۲۰دانشجو در کانون همیاران سلامت روان  دانشگاه فردوسی مشهد عضو هستند و در زمینه مسایل روانشناختی آموزش می بینند تا بتوانند به همسالان خود کمک کنند. از اقدامات دیگر مرکز مشاوره برگزاری کارگاههای جهت اساتید دانشگاه، انتظامات و سرپرستان خوابگاهها جهت اشنایی انان با مشکلات روانشناختی شایع در دانشجویان و نحوه ارجاع دانشجویان به مرکز مشاوره بوده است. همچنین برنامه هایی برای مناسبت های ویژه مثل روز جهانی مبارزه با ایدز و هفته سلامت روان و ....اجرا می‌شود.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: