• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5787-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

/ روی خط تئاتر/

کارگردان تئاتر:
«ال‌کلاسیکو»، تجربه‌ای جدید از جنس واقعیت است

یک کارگردان تئاتر گفت: «ال‌کلاسیکو»، برای من یک تجربه جدید از جنس آن چیزی است که ملموس‌تر و از واقعیت‌‌های نزدیک ماست.

احسان روحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا– منطقه خراسان، در خصوص اجرای نمایش «ال‌کلاسیکو» اظهار کرد: در این نمایش ما یک برش از زندگی را نشان می‌دهیم که در واقع می‌توان گفت همه ما به نوعی به صورت روتین و روزمره درگیر آن هستیم و تلفیقی که با بازی ال‌کلاسیکو دارد از آن جهت است که بتوانیم از وجه فوتبالی آن هم یک‌سری تشابهاتی را بگیریم و وارد نمایش کنیم. 

وی ادامه داد: «ال‌کلاسیکو»، حاصل نگاهی است که بنده به زندگی داشتم؛ به سبک زندگی‌‌ انسان‌هایی که دردنیای امروزی زندگی می‌کنند؛ دنیای مدرنی که همه چیز آن تقریبا شکل قدیمی خودش را از دست داده وگونه‌ی دیگری از زندگی را به ما معرفی می‌کند.

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: «ال‌کلاسیکو»، زندگی‌ای است که جریان دارد و دراین زندگی قراراست که ما موشکافانه‌تر به جزیی‌ترین اتفاقات زندگی نگاه کنیم و همچنین در این نمایش سعی کردیم تلخی این اتفاقات را با بار کمدی کاهش دهیم که مخاطب درهنگام دیدن اثر،همزمان با لذت بردن، هم‌ذات‌پنداری هم داشته باشد و بتواند تفکری جدید برای خودش ایجاد کند.

روحی در خصوص ایده‌پردازی این اثر افزود: هرنویسنده‌ای درهرجایگاهی و با هرسابقه‌ای که باشد، معمولا یک‌سری از ایده‌هایش را از دنیای پیرامون خود و دنیایی که در آن زندگی می‌کند، می‌گیرد. این ایده هم از جایی می‌آید که بنده در دنیایی زندگی می‌کنم که خودم هم درگیراین اتفاقات بودم و هستم؛ البته سعی کردم با اضافه کردن باردراماتیک، کار را به سمت تبدیل شدن به یک اثر نمایشی ببرم که مخاطب هم به همان میزانی که انسان‌های شبیه به من با آن درگیر هستند، درگیر شود.

وی عنوان کرد: بنده از آن دست کارگردانانی هستم که گونه‌های مختلف کاری را داشته‌ام از جمله کار در حوزه شاهنامه، دفاع‌مقدس، حوزه رضوی، اجتماعی و حتی کارهای تجربی اما ال‌کلاسیکو برای من یک تجربه جدید از جنس آن چیزی است که بسیار ملموس‌تر از واقعیت‌های زندگی است.

این کارگردان تئاتر اضافه کرد: برای هر کارگردانی، مخاطب‌شناسی بسیار مهم است؛ این‌که مخاطب دوره خودش را بشناسد و اثری را تولید کند که دغدغه مخاطب باشد و بنده همچنین دوست دارم اثری را تولید کنم که دغدغه جهان امروز مخاطب من باشد که مخاطب با دیدن آن بتواند وارد دنیای اثر شود و در مورد آن قضاوت کند.

روحی با اشاره به این‌که مهم‌ترین فاکتور اثر من، نزدیک شدن به همان چیزی است که امروزه دغدغه جامعه است، گفت: شاید مخاطب با شخصیت‌های من چه از لحاظ بصری و یا به شکل واقعی در حین نمایش گفتگویی نداشته باشد اما قطعا در ذهنش از همان شروع نمایش، این گفتگو ایجاد می‌شود که آیا این من هستم که در صحنه، بازی می‌کنم و یا این‌که من هم می‌توانم آنجا باشم.

وی اظهار کرد: میزان استقبال در این چند روز خیلی خوب بوده؛ به‌خصوص این‌که حمایت‌های شهرداری، حوزه هنری و اداره ارشاد هم خیلی موثر در تبلیغات ما در فضای شهری بوده و به نظر من این خیلی اتفاق خوبی هست که نهادهای دولتی به کمک تئاتر آمده‌اند.

روحی با بیان این‌که اجرا تا 30 دی ماه ادامه دارد، افزود: حضور مخاطبان برای بنده بسیار خوشایند بوده و امیدوارم در روزهای آتی هم این حمایت‌ها و حضورهمچنان باشد و ما بتوانیم به روند روبه رشد اقتصاد در تئاتر مشهد کمک کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: