• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران:
ادامه بازسازی بافت حرم مطهر باید با مشورت ساکنان شهر انجام شود

رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: کل پروژه بازسازی بافت قدیمی اطراف حرم امام رضا (ع) نیاز به بازبینی دارد و ادامه این روند باید با مشارکت و مشورت گروه‌های مختلف شهروندان، شهرسازان، جامعه‌شناسان و البته سرمایه‌گذاران صورت بپذیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه شهر معنوی ثامن، محمد امین قانعی راد، در حاشیه نمایش مستند «نسیان» در گروه سینمایی هنر و تجربه با اشاره به این مساله تاکید کرد: پدیده بازسازی نامناسب که در طی دو دهه اخیر با آن مواجه هستیم از شهر تهران شروع شد و این رویه به تدریج به شهرهای فرهنگی و مذهبی هم سرایت کرد.

وی با طبیعی خواندن نیاز به بازسازی در برخی از نقاط فرسوده شهرها، افزود: این بازسازی باید به نحوی باشد که با هویت شهری، فرهنگ، نمادها، علائم شهری و زندگی روزمره مردم پیوند داشته باشد و موجب حفظ و استمرار هویت شهرها شود.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: در بازسازی بافت اطراف حرم امام رضا(ع) باید به گونه ای رفتار می‌شد که مجاوران و زائران حرم احساس کنند کماکان دارند در همان مشهد پیشین زندگی می‌کنند و حس غریبه بودن در آنها ایجاد نشود اما متاسفانه اقدامات انجام شده در بازسازی بافت قدیمی شهر، موجب ایجاد گسست در هویت و فرهنگ شهر و ساکنان آن شده است.

قانعی راد تاکید کرد: این اتفاق بر خاطره و حافظه شهری مشهد تاثیر نامطلوبی گذاشته است و در ادامه می‌تواند بر معیارها و شاخص‌های دین‌داری ساکنان شهر نیز اثرگذار باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: