• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-6790-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر مطرح کرد؛

اصلاح حدود 10 کیلومتر شبکه فرسوده در کاشمر و ریوش

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر از برنامه ریزی جهت اصلاح حدود 10 کیلومتر شبکه فرسوده در شهرهای کاشمر و ریوش خبر داد و گفت: شبکه آب شرب این شهر 340 کیلومتر است.

علیرضا عباسی در گفت‌و‌گو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه امور آبفای کاشمر بزرگترین امور استان بعد از شرکت‌های تبصره دو سبزوار، نیشابور و تربت‌حیدریه است، اظهار کرد: طبیعتا شبکه‌های بزرگ نیاز به خدمات‌رسانی بیشتری دارد.

وی ادامه داد: در شهر کاشمر با اولویت‌سنجی و شناسایی نقاط مشکل دار و کم فشار شبکه در حال تهیه نقشه و مستندات برای ارائه به استان جهت جذب اعتبار هستیم.

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر عنوان کرد: یکی از مهمترین پروژه‌های این امور، پروژه فاضلاب کاشمر است که به عنوان اقدام استراتژیک آبفای خراسان رضوی در دستور کار قرار گرفته و پیگیر اجرایی شدن آن هستیم.

عباسی در خصوص اجرای آن گفت: این پروژه اولین پروژه به روش بیع متقابل در کشور اجرا می‌شود و با توجه به وضعیت منابع آبی و فرونشست زمین‌های پایین دست شهر، تقریبا یکی از اقدامات نجات آبی شهر کاشمر و برون رفت از بحران است که با توجه به پیگیریهای صورت گرفته و حمایت های مسئولان به جد موضوع را در حال پیگیری هستیم و سرمایه گذاران در هفته‌های پیش برنامه ریزی‌هایی داشته‌اند که امیدواریم به زودی دوباره این پروژه کار خود را آغاز کند.

وی با بیان اینکه هزینه برداشت برای تهیه آب شرب خیلی بیشتر از مبلغی است که مردم از طریق قبض پرداخت می‌کنند، گفت: امسال علاوه بر اصلاح2350 متر و توسعه 353 متر شبکه، 500 فقره بازسازی انشعابات صورت گرفت؛ همچنین با اقدامات صورت گرفته در مصرف برق چاههای آب شرب 215 درصد کاهش در ساعت پیک مصرف صرفه جویی برق داشته‌ایم.

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر اظهار کرد: قانون واگذاری انشعابات غیر دائم در راستای واگذاری انشعابات داخل محدوده و خارج از محدوده خدمات شهری در دستور کار قرار دارد به طوریکه در داخل محدوده خدمات شهری با هماهنگی ستاد بازآفرینی شهر اقدام می‌شود و در بحث واگذاری انشعاب خارج محدوده شهری، دستوری نداریم مگر اینکه مسئولین شهرستان تبصره‌های قانونی و مجوزهای لازم را به ما بدهند تا بتوانیم انشعاب بدهیم ولی در حال حاضر واگذاری انشعاب خارج از خدمات شهری نداریم.

عباسی با بیان اینکه طرح تعویض کنتورهای خراب با مشارکت مشترکین در حال انجام است، گفت: کنتورهایی که به دلیل عدم سهل‌انگاری خراب باشند، برای جلوگیری از خسارت به مشترکین تعویض می‌شوند، البته با توجه به اینکه کنتور جدید توسط مشترکین خریداری می‌شود قیمت پرداختی در طلبکاری قبوض آب مشترک قید می‌گردد که این طرح مشارکتی با مشترکین در حال انجام است.

وی افزود: در بعضی مواقع مردم به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی مشترکین با قطعی آب مواجه می‌شوند که تلاش داریم تحول خوبی در این زمینه داشته باشیم، همچنین اقدامات نگهداری و تعمیرات شبکه (PM) در شش ماهه دوم سال در دست پیگیری و برخی از قطعی‌ها مربوط به این اقدامات است.

عباسی اظهار کرد: از شهروندان تقاضامندیم صبوری لازم را داشته باشند تا در تابستان آینده کمترین مشکلات را جهت آبرسانی به مردم شریف شهرهای کاشمر و ریوش داشته باشیم.

وی به اولویت‌های این امور در سال 97 اشاره کرد و گفت: اصلاح و توسعه پنج کیلومتر شبکه توزیع با پیش بینی 9 هزار میلیون ریال هزینه، اصلاح و توسعه شبکه در راستای تکمیل زون بندی شبکه به طول چهارکیلومتر با پیش بینی مبلغ هشت هزار و 500 میلیون ریال، تجهیز، برق رسانی، ساخت اتاقک، حصارکشی و محوطه‌سازی دو حلقه چاه حفاری شده با مبلغ 15 هزار میلیون ریال تعدادی از آنهاست.

مدیر آب و فاضلاب کاشمر اعلام کرد: بهسازی و هوشمندسازی سیستم‌های کلرزنی به مبلغ سه هزار و 500 میلیون ریال، تملک مسیر خط انتقال آب و فاضلاب به طول هفت کیلومتر به مبلغ شش هزار میلیون ریال، اجرای خط و انتقال دو حلقه چاه جدید به طول سه کیلومتر به مبلغ هفت هزار و 500 میلیون ریال، اصلاح و توسعه شبکه توزیع به طول چهار کیلومتر در ریوش به مبلغ پنج هزار میلیون ریال از دیگر برنامه‌های اولویت دار این امور در سال آینده است.

عباسی با بیان اینکه از بخش کشاورزی انتظار داریم با استفاده از فناوری نوین برای حفظ منابع آبی باید تلاش کند، اظهار کرد: بحران آب به طور جدی در داخل کشور مطرح است و شعار نیست و واقعیت دارد.

وی ادامه داد: این بحران در شرق کشور پررنگ‌تر است و استان خراسان از این قاعده مستثنا نیست.

به گفته وی بحران آب در شهرستان کاشمر نیز وجود دارد و باید مدیریت مصرف در دستور کار همه مردم و همچنین دست اندرکاران حوزه‌های آبی و منابع آبی، آب منطقه‌ای و روستایی و دیگر دستگاه‌هایی که در حوزه صنعت و کشاورزی فعال هستند، قرار گیرد و با تمام توان در راستای حفظ منابع آبی و صرفه جویی اقدامات جدی صورت گیرد.

مدیر آب و فاضلاب شهری کاشمر همچنین با بیان اینکه بحران آب در سطح بین المللی نیز مطرح است و موضوع برخی پنهان جنگهای اخیر بین کشورها آب است، گفت: وظیفه ما این است وضعیت آبی و کمبود منابع آبی را اطلاع رسانی کنیم و مردم به خوبی درست مصرف کردن آب را رعایت کنند.

عباسی افزود: امور آب کاشمر در زمینه ارتقا کیفیت آب شرب شهرستان از گذشته و حال اقدامات مهمی انجام داده، به ویژه در شهر ریوش که شهروندان از ابتدای سال 97 نتایج این اقدامات را خواهند دید.

وی اظهار کرد: در سه ماه اخیر آزمایشگاه آب این امور دو درجه ارتقاء یافته و در تلاشیم آزمایشگاهی درخور شهر کاشمر و شهرهای اطراف به صورت معین مهیا کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: