• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-6890-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره جهاد کشاورزی درگز:

صندوق بیمه در پرداخت هزینه کشاورزان کوتاهی می‌کند

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: صندوق بیمه در پرداخت هزینه کشاورزان کوتاهی می‌کند.

مهدی خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خرسان، در خصوص بیمه زمین‌های کشاورزی این شهرستان اظهار کرد: شهرستان درگز در سال 93-94 جزء شهرهایی بود که از لحاظ بیمه عملکرد خوبی داشت چرا که سطح پوشش بیمه‌ زمین‌های زراعی بیش از 70 درصد بود اما به دلیل مشکلاتی که در یکی دو سال اخیر به وجود آمد متاسفانه این رقم به کمتر از 10 درصد کاهش داشته که دلیل این امر، عدم استقبال کشاورزان از طرح‌های بیمه است، زیرا بیمه‌ها در پرداخت‌ هزینه کشاورزان کوتاهی کرده‌اند و کشاورزان دیگر هیچ امیدی به این پرداخت‌ها نداشته و به این سمت روی نیاورند.

وی ادامه داد: به دلیل مشکلات مالی که برای بیمه زمین‌ها به وجود آمده است، بر همین اساس پرداخت خسارات زمین‌ها از سوی صندوق بیمه به درستی انجام نمی‌شود و از طرفی هم مبلغ ناچیزی را هم که بیمه تقبل می‌کند کمتر از آن هزینه‌ای است که کشاورز در این راه صرف می‌کند، بنابراین آن مبلغی را که توقع دارد را دریافت نمی‌کند و این عامل بازدارنده‌ای می‌شود تا کشاورزان هیچ رغبتی به بیمه نداشته باشند و این امر از مشکلاتی است که بر سر راه بیمه زمین‌های این شهرستان قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز با بیان اینکه درصد زمین‌های کشاورزی که بیمه هستند پایین است، خاطرنشان کرد: اگر در سال‌های گذشته 25 هزار هکتار زمین‌های زراعی ما بیمه بودند اما متاسفانه در حال حاضر این رقم به 2000 هکتار رسیده است.

خالقی با اشاره به اقداماتی که برای حل این مشکلات انجام شده است، تصریح کرد: برای برطرف شدن این مشکلات در سطح بخش‌ها، همایشی با هماهنگی صندوق بیمه استان برگزار شد که در این همایش طرحی به عنوان بازاریاب مروجی اجرا شد، بدین منظور که چند نفر از کشاورزان تحصیل کرده، جوان و آشنا به این موضوعات انتخاب شدند که در بحث توسعه بیمه و قوانین جدید بیمه که بحث‌های جدیدی هستند را اطلاع رسانی و کشاورزان را ترغیب کنند که به این سمت روی آورند. از طرفی هم کلاس‌های مختلفی نیز برای گسترش این امر در مراکز بخش‌ها گذاشته شده است.

وی ادامه داد: در این مراکز نیز کارشناسان این حوزه سعی دارند این امور را برای کشاورزان توضیح داده و اطلاعات کافی و مناسبی را در اختیار آن‌ها قرار ‌دهند اما متاسفانه با همه این اقدامات باز هم به نتیجه دلخواهی در این زمینه دست نیافته‌ایم. در واقع مشکلات بیمه‌ها نه تنها برای زمین‌های زراعی بلکه برای باغ‌ها و دام‌ها نیز صدق می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز کشاورزان را حسابگرانی دقیق دانست و گفت: در این میان آن‌ها با مشاهده تاخیراتی که در پرداخت بیمه‌ها به وجود آمده است و از طرفی نیز خشکسالی‌های متوالی که عاید این زمین‌های زراعی شده، باعث شده است که کشاورزان از لحاظ اقتصادی در مضیقه باشند و با وجود اینکه دستشان خالی است نمی‌توانند این بار اضافی را تقبل کند و برای فعالیت‌های کشاورزی خود ابتدا اولویت خود را برای هزینه‌های جاری مانند تامین کود و دیگر موارد مورد نیاز در این زمینه قرار سپس بحث بیمه را در اولویت‌های سوم و چهارم خود قرار دهند، چرا که هنگامیکه با خشکسالی مواجه می‌شوند دیگر امیدی ندارد که هزینه‌هایی را صرف کنند و از بیمه توقع این پرداخت‌ها را داشته باشند.

خالقی با اشاره به سیاست جدیدی تحت عنوان «صندوق بیمه منابع و مصارف» که به تازگی تصویب و اجرا شده است تصریح کرد: در این طرح استانی زمانی که حق بیمه کشاورزان استان را می‌دهند، همگی در این صندوق جمع می‌شود و در سطح استان برای این‌ موارد تصمیم‌گیری می‌شود که به چه صورت به مصرف برسد. این طرح، طرح خوبی است اما باید بررسی و اطلاع رسانی بیشتری شود تا نظر و اعتماد کشاورزان به آن جلب شود. این در حالی است که در گذشته این صندوق بیمه به صورت کشوری بوده و در تهران تمام پول‌ها در آن ذخیره می‌شد و از آنجا تصمیم گیری می‌شد که کدام منطقه خسارت دیده و در همان منطقه هزینه شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به انواع آبیاری زمین‌های کشاورزی این شهرستان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه منابع آبی موجود این شهرستان؛ رودخانه، چاه، قنات، رودخانه و چشمه است، از این لحاظ جزء شهرهای متنوع کشور به شمار می‌رود و بر همین اساس آبیاری‌ زمین‌ها متنوع هستند، بنابراین آبیاری زمین‌های کشاورزی این شهرستان به صورت نشتی، مقداری از آن‌ها مکانیزه و بخش‌هایی نیز که منابع آبی کمتری دارند به صورت سنتی و غرقابی آبیاری می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز اظهار کرد: در واقع مقدار زمین‎هایی که از ابتدای سال آبیاری شده‌اند بدین گونه است که در آبیاری اول تقریبا تمامی مزارع، آبیاری شده‌اند اما متاسفانه با وضعیت بارندگی کمی که صورت گرفته است برای کشاورزان شرایط مطلوبی نیست و در دوره آبیاری دوم که در آستانه آن نیز هستیم باز هم مشکل بارندگی وجود دارد، این در حالی است که 60 درصد میزان بارندگی نسبت به دوره آماری گذشته هیچگونه پیشرفتی نداشته‌ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: