• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-8614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد:

مناطق پیرامونی مشهد تبدیل به یک موضوع ملی شده است

رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مناطق پیرامونی و حاشیه‌ای شهر مشهد تبدیل به یک موضوع ملی شده است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، رمضانعلی فیضی در نشستی با عنوان «هم‌اندیشی توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارامد با روش‌های تسهیلگری»، اظهار کرد: از میان 35 هزار هکتار مساحت کلان‌شهر مشهد، بیش از سه هزار 500 هکتار که معادل حدود 10 درصد کل مساحت شهر مشهد می‌شود مربوط به مناطق پیرامونی است.  بنابراین می‌توان اشاره کرد که 6/6 درصد مساحت شهر مشهد بافت فرسوده، 11درصد سکونت‌های غیررسمی و حدود 13 درصد از عرصه جغرافیایی شهر را بافت‌های ناکارامد تشکیل داده است.

وی ادامه داد: براساس جلساتی که در کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار داشته‌ایم، به نتیجه‌ای کلی  رسیدیم که پس از پیگیری‌های لازم، منجر به برگزاری این نشست شد. از جمله اقداماتی که باید در راستای نوسازی مناطق کم‌برخوردار، صورت بگیرد تشکیل دفترهای تسهیلگری است. باید در نظر داشت که از جمله انتظاراتی که از این دفترهای تسهیلگری وجود دارد، ارائه خدمات نوسازی شهری است، همچنین تأثیر و هدف‌گذاری که این دفاتر در نوسازی بافت‌های فرسوده دارد. 

رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: در حقیقت باید در این زمینه بر مشارکت شهروندان تکیه داشته باشیم و به عنوان پیش‌نیاز، بسترسازی و امکان‌سنجی لازم فراهم شود تا توانمندسازی شهروندان در این زمینه افزایش یابد.

فیضی تصریح کرد: هدف نهایی این فعالیت‌ها، استقرار نظام مدیریت محلی در محلات مختلف کلان‌شهر مشهد است، که متدسفانه هم‌اکنون با مشکل ناکارامدی مناطق رو به روست. درواقع هر فعالیتی که در این زمینه صورت بگیرد باید در ذیل رویکرد اجتماعی پیگیری ‌شود، که نخستین شاخصه مهم آن، مشارکتی بودن و دومین شاخصه، توانمندسازی کردن است، چرا که اگر مسئولان و شهروندان این مناطق پیرامونی مشارکت نداشته باشند این مناطق توانمندسازی نخواهد شد.

وی افزود: در همین راستا باید توجه داشت که با مشارکت مردم، توانمندسازی و رویکرد اجتماعی، سه نوع فقر مسلط در مناطق کم‌برخوردار چاره‌اندیشی و رفع می‌شود. نخستین آن فقر کالبدی است و نوع دوم فقر خدماتی است که نتیجه این دو در کنار هم به وجود آمدن فقر اقتصادی می‌شود. امید است که با همکاری همه سازمان‌ها برای این مشکل، چاره‌اندیشی لازم صورت بگیرد، چرا که موضوع مناطق پیرامونی شهر مشهد تبدیل به یک موضوع ملی شده است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: