• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-8714-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

معاون امنیتی اجتماعی و سیاسی استانداری خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

نبود فرهنگ گفت‌وگو در جامعه، علت ناآرامی‌های چند روز اخیر

معاون امنیتی اجتماعی و سیاسی استانداری خراسان‌رضوی گفت: ناآرامی‌های اخیر در کشور به دلیل نبود فرهنگ گفت‌وگو در جامعه است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، عصر امروز، سید جواد حسینی در نشستی با عنوان «هم‌اندیشی توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارامد با روش‌های تسهیلگری»، اظهار کرد: مدیریت دانش در جامعه، شامل دو قسمت می‌شود، که نخستین آن، مدیریت مستقیم دانش و دومین آن، مدیریت پنهان دانش است، اما متأسفانه در بخش‌های مدیریتی رعایت نمی‌شود. نوع نگاه ما در بخش‌های مدیریتی، نگاه انکاری است یعنی همه اقدامات گذشتگان در حوزه مدیریتی نادرست بوده است. 

وی افزود: مهندسی اجتماعی در زمینه توسعه بسیار کم کاربرد است. بنابراین اقدامات عملی این است که نسبت به ورود یک موضوع، اطلاع علمی داشته باشیم، باید نوع نگاه دولت به این بافت‌های فرسوده را دریافت کرد. در زمان دولت اصلاحات، برنامه توسعه‌ای در ماده 30 تصریح شد، که در مدت 10 سال بافت‌های فرسوده شهری اصلاح و نوسازی شدند. براساس مطالعات صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم، که جنس نگاه دست‌اندر کاران به بازسازی این بافت‌های فرسوده، از نوع نگاه اقتصادمحور، مهندسی‌مدار و کالبدگرا است درنتیجه رویکرد اجتماعی در این شرایط مفقود بوده است.

معاون امنیتی اجتماعی و سیاسی استانداری خراسان‌رضوی ادامه داد: مدیریت شهری باید مبتنی بر رویکرد اجتماعی باشد، درحالی که رویکرد استفاده شده در حال حاضر، نخبه‌گرا، اقتدارگرا و تمرکزگراست، بدین معنا که همه چیز در اختیار مهندسان معماری و ساخت و ساز باشد. و همین شرایط، عاملی برای عدم پیشرفت در اصلاح و نوسازی بافت‌ها است. 

وی تصریح کرد: در زمینه بازسازی بافت‌های فرسوده چهار ضلع در بافت‌های شهری دخیل هستند: مردم و مالکان، دولت و بخش‌های دولتی و سرمایه‌گذاران و... است. متأسفانه یکی از مشکلات موجود، عدم انعطاف دولت و سودجویی بخش خصوصی است همچنین بخش عمومی که شهرداری است، بسیار ناتوان در زمینه ساماندهی نیروهای انسانی بوده، که روند توسعه انسانی را کند کرده است. باید توجه داشت مشارکت مردم مالک و ساکن در فعالیت‌های نوسازی بافت فرسوده شهری بسیار سودمند است. 

حسینی خاطرنشان کرد: برای نمونه بودجه آموزش و پرورش در دولت آقای روحانی در سال 1392، 15 هزار میلیارد تومان بود، اما هم‌اکنون 31 هزار میلیارد تومان است، این درحالیست که تأثیری بر رضایت آموزگاران ایجاد نکرده، چرا که در زندگی آن‌ها تغییری به وجود نیامده است. درنتیجه باید دانست که تنها زمانی مشارکت مردمی صورت می‌گیرد که مشارکت بااراده، آگاهی مردم باشد و مردم مسئولیت آن را بپذیرند.

معاون امنیتی اجتماعی و سیاسی استانداری خراسان‌رضوی تصریح کرد: متأسفانه در ادارات ما، عدم فرهنگ گفتگو موج می‌زند، درواقع کشورهایی که در زمینه نوسازی بافت‌ها موفق بوده‌اند، به دلیل وجود فرهنگ گفت‌و گو در میان آن‌هاست. باید توجه داشت که یکی از دلایل ناآرامی‌های اخیر در جامعه، عدم فرهنگ گفت‌وگو در جامعه است که به سرعت یک موضوع فراگیر می‌شود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: