• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-8814-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد؛

ناموفقی شهرداری در زمینه فعالیت‌های اقتصادی

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهرداری‌ در زمینه فعالیت‌های اقتصادی بسیار ناموفق بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احمد نوروزی در نشستی با عنوان «هم‌اندیشی توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارامد با روش‌های تسهیلگری»، اظهار کرد: وضعیت کشور در زمینه خطر وقوع زلزله خطرناک است. شهر مشهد نیز، جزء مناطق زلزله‌خیز است و احتمال وقوع زلزله در مشهد بالاست. باید توجه داشت که حدود یک درصد جمعیت جهان را ایران به خود اختصاص داده، این درحالیست که حدود 6 درصد تلفات جانی ناشی از زلزله، در کشور ایران است. زمانی که زلزله اتفاق افتد، بسیاری از منابع و هزینه صرف می‌شود، اما اگر پیش از آن، شرایط لازم را مهیا کنیم، از این هزینه‌ها و تلفات کاسته می‌شود. 

وی ادامه داد: قانون در زمینه نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شرایط بسیار خوبی دارد. براساس قانون، شهرداری‌ها ملزم به بخشش حداقل 50 درصد بخشودگی مالیاتی، نوسازی بافت‌های فرسوده هستند. باید توجه داشت، طرح‌هایی که برای بازآفرینی در شهر هستند باید خارج از نوبت در کمیسیون ماده پنج تصویب شود. در همین راستا براساس قانون شهرداری‌ها اجازه دارند اگر مالکی در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده مشارکت نکند، ملک وی را به وسیله کارشناس قیمت‌گذاری کرده و به مزایده بگذارند.

نوروزی خاطر نشان کرد: وضعیت شهر مشهد، وضعیت نامناسبی است، حدود 2298 هکتار بافت فرسوده مصوب داریم، در کنار آن، 3501 هکتار سکونت‌گاه‌های غیرمسکونی در مشهد وجود دارد. بنابراین در صورت بروز کمترین زلزله، همه چیز تخریب خواهد شد. این درحالیست که براساس بررسی‌های شهرداری، بافت‌های فرسوده و ناکارامد شهر مشهد حدود 6500 هکتار است، که زنگ خطری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های سرمایه‌گذاری شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت که در زمینه تسهیلگری نیازمند شناسایی تشکل‌های بخش خصوصی هستیم که این تشکل‌ها، مدیریت کار را برعهده بگیرند. متأسفانه شهرداری‌ در حوزه اقتصادی بسیار ناموفق بوده و توانایی پرداخت وام‌ها را ندارد. شهرداری‌ها باید همکاری کاملی با بخش خصوصی داشته باشد. 

وی توضیح داد: شهرداری مشهد چند صد میلیارد تومان برای طرح منطقه عامل و قلعه آبکوه هزینه کرده، که امروز تبدیل به یک معضل شده است، درحالی که اگر در این پرژوه‌ها مردم مشارکت داشتند بسیاری از این هزینه‌ها کاسته می‌شد. ضرورت اصلی این اقدامات، ایجاد مدیریت یکسان، ثابت و بااختیار کامل ایجاد کنیم.    

نوروزی تصریح کرد: لازمه ثبات مدیریت و پیروزی، خصوصی‌سازی است، ما باید جسارت داشته باشیم تا بخش  خصوصی در این زمینه‌ها فعالیت کند و بپذیریم کسانی که در این زمنیه کار می‌کنند سود لازم را به دست آورند. 

وی با اشاره به اینکه برای هر اقدامی که در بافت شهری انجام می‌دهیم باید مبتنی بر مطالعات اجتماعی باشد. اگرچه که حضور مردم مشکلاتی را ایجاد می‌کند، اما بسیار موفقیت در پی خواهد داشت.   

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: