• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4584-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به تجمع امروز طلافروشان در مشهد؛

نباید به طلا مالیات بر ارزش افزوده تعلق گیرد

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: امروز تجمعی در اعتراض به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا اداره کل امور مالیاتی استان برگزار شد و هیچکس علیه کسی شعار نداد و در نهایت حدود ساعت 14.30 جمعیت پراکنده شد.

باقر معبودی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص تجمع امروز تعدادی از فعالان صنف طلا و جواهر در مقابل اداره کل امور مالیاتی استان اظهار کرد: بنا به درخواست برخی از همکاران برای اعتراض به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا تجمعی را درب اداره کل امور مالیاتی استان انجام دادند.

وی با بیان اینکه طلا کالای مصرفی نیست طلا به عنوان سرمایه و ابزار کار نباید به آن مالیات بر ارزش افزوده تعلق بگیرد، عنوان کرد: شمش طلا یا از طریق استخراج حاصل می‌شود و یا از طریق واردات به کشور وارد می‌گردد. در همین مقطع مالیات بر ارزش افزوده از ذات آن اخذ می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد ادامه داد: اعتراض طلافروشان مبتنی بر این بود که ما در حال حاضر به آنچه که ارزش افزوده است، مالیات می‌پدازیم نه اینکه به اصل قیمت طلا و فروش آن مالیات بپردازیم.

معبودی‌نژاد افزود: قول‌های مساعدی در این زمینه داده شده بود که بر مبنای آن اصلاحاتی بر قانون مالیات بر ارزش افزوده لحاظ شود اما متاسفانه این اصلاحات تاکنون انجام نشده و امروزه اثر آن بر کسادی بازار و رکود دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت باید یک کارگروه از مسئولان اداره کل دارایی و دست‌اندرکاران اتحادیه تشکیل شود تا بتوان مشکلات را بیان و برای آن چاره‌ای اندیشید.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد تصریح کرد: باید قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شود چون اگر این امر رخ ندهد، ادامه کار برای صنف طلافروش سخت خواهد شد و آن‌ها نمی‌توانند با این وضعیت به کار خود ادامه دهند.

معبودی‌نژاد تاکید کرد: اخذ مالیات 9 درصد بسیار رقم بالایی است و از همین رو خریداران میل به خرید ندارند زیرا این امر باعث می‌شود در هنگام فروش، ضرر زیادی را تحمل کنند و همین مساله تاثیر مستقیمی بر رکود بازار خواهد گذاشت.

وی گفت: در کشورهایی مانند ترکیه، امارات و ایتالیا و... که صنعت طلا در آنجا رشد خوبی دارد، مالیات بر ارزش افزوده طلا را از اجرت آن دریافت می‌شود. در واقع مالیات اصل طلا در این کشورها صفر است و این امر زمینه پیشرفت این کشورها را فراهم کرده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه از زمانی که قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا شد، متاسفانه جدا از صنف طلافروشان، در تمام صنوف و گارگاه‌ها مشکلات بسیاری به وجود آمد، گفت: همچنین این امر منجر به تعطیلی تعدادی از این واحدها شده است. این مساله نشان‌دهنده نقص قانون بوده و باید هر چه سریع‌تر این قانون اصلاح شود.

معبودی‌نژاد اظهار کرد: امیدواریم این مشکلات رفع شود تا بتوانیم یک بازار صادراتی خوب برای کشور خود به ارمغان بیاوریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: