• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-6187-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

یک گرافیست:
فقدان آموزشگاه تخصصی گرافیک در مشهد جدی است

یک گرافیست گفت: در مشهد، آموزشگاه تخصصی گرافیک نداریم تا بخشی از دیزاین و گرافیک را با دانشجو کار کند.

حسن کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون وضعیت آموزش گرافیک در مشهد اظهار کرد: متاسفانه آموزش گرافیک فقط محدود به دانشگاه‌ها شده و در این میان، چند دانشگاه رشته هنر و گرافیک را دارند که دانشگاه فردوس بهترین و جامع‌ترین آن‌هاست و رشته‌های گرافیک، نقاشی، تصویرسازی، هنرهای اسلامی و معماری را تا مقطع ارشد دارد.

وی افزود: در کنار آن، دانشگاه الزهرا، کاویان، تابران، اقبال و شاندیز نیز فعالیت دارند. ولی این‌ها تنها بخشی از آموزش را می‌تواند کامل کند. به این دلیل که این دانشگاه‌ها سرفصل‌های آموزشی دارند که باید در کل ایران به یک شیوه تدریس شود، درحالی که مقداری از این سرفصل‌ها متعلق به قدیم است‌ و به ‌این خاطر، آنقدر نیاز یک گرافیست را که می‌خواهد در جامعه کار کند، برآورده نخواهد کرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این که در مشهد آموزشگاه تخصصی برای این منظور نداریم، تصریح کرد: اگر بتوانیم آموزشگاه‌های تخصصی گرافیک داشته باشیم تا به‌عنوان مثال، یک ترم بخشی از دیزاین و گرافیک را با دانشجو کار کند، تاثیر خوبی دارد.

کلانتری خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌ها، هنوز این مسئله وجود دارد که آیا گرافیک هنر است و  یک هنر ناب به حساب می‌آید و باید به‌صورت فرهنگی تدریس شود یا این که باید تجاری باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه آموزش ما آنقدر آموزش دقیقی نیست؛ به‌طور مثال، در امتحانات پایان ترم دانشجویان گرافیک شاهد این هستیم که یک استاد از درسی یک خروجی گرفته، درحالی که استاد دیگر با همان درس و سرفصل، خروجی متفاوت از دانشجویان گرفته است و این دوگانگی موجب می‌شود دانشجو تا مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را طی کند، با آن رشد نموده و در آینده، تا خود وارد بازار کار نشود، نمی‌داند چه چیز درست است و در نهایت نیز خودش باید تصمیم بگیرد.

این مدرس دانشگاه افزود: با این وجود، در کل روند آموزش نسبتا خوب است و هر دو نگاه تجاری و هنری، نگاه خوبی را پیش می‌برند. همچنین به‌نظر من اساتید این حوزه نه صددرصد، اما ۵۰ درصد برای تدریس افراد قابلی هستند.

کلانتری در پاسخ به سوالی پیرامون میزان رسمیت آموزش در رشته گرافیک بیان کرد: جدیدا این مسئله خیلی بهتر شده، درحالی که قبلا همه گرافیک را نقاشی در نظر می‌گرفتند، ولی اکنون مقوله گرافیک جدا شده و در این مسئله شکی نیست که گرافیست می‌تواند بر فروش یک محصول، درآمدزایی و دیده شدن برندها موثر باشد. بنابراین روی گرافیست‌ها حساب بهتری باز می‌کنند.

این گرافیست تصریح کرد: از طرفی، در سیستم آموزشی هم شاخه جدیدی در گرافیک با نام اینفوگرافی، یعنی تصویری کردن اطلاعات داریم که درحال حاضر از آن استفاده شده و این فهم به‌وجود آمده که با چنین مدل‌هایی، بهتر می‌توان به مردم مواردی مثل تابلوها را در سطح شهر نشان داد.

وی افزود: به‌طور مثال، شهرداری مشهد در استقبال از بهار جدید، بخشی را به تابلوهای اطلاع‌رسان اختصاص داده تا زوار به راحتی و با تابلوهای حرفه‌ای‌تر مسیر حرم و دیگر مکان‌ها را پیدا کنند.

کلانتری خاطرنشان کرد: اکنون وجود طراح و گرافیست برای جامعه و تمام مشاغل یک نیاز است و بنابراین باید بیشتر به بحث آموزش‌های خصوصی بها داده شود که به‌نظر من می‌تواند تکمیل‌کننده کار دانشگاه‌ها باشد.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: به‌نظر من، درحال حاضر دانشگاه‌ها مسیر خوبی را طی می‌کنند و نسبتا بد نیست، ولی قشر عمده‌ای که در مشهد درحال کار هستند، شاید کسانی باشند که در قدیم به دانشگاه رفته‌اند یا اصلا نرفتند، از این رو، نیاز دارند که مراکزی خصوصی وجود داشته باشد تا آموزش ببینند‌.

وی افزود: درحال حاضر در تهران مدرسه اینورس را داریم که به‌صورت خصوصی کار می‌کند و گرافیک جدید را به افراد آموزش می‌دهد. بنابراین همه مردم نمی‌توانند و زمان آن را ندارند که طی  چهار سال گرافیک را یادبگیرند و باوجود چنین آموزشگاه‌هایی می‌توانند در یک بازه یک‌هفته‌ای یا یک‌ماهه، آن قسمتی را که مخصوص کار خودشان است، قوی کنند.

کلانتری ادامه داد: به نظر من، در کنار این که دانشگاه‌ها باید متولی این امر باشند، کلاس‌های کوتاه‌مدت و پودمان‌ها برای افراد خاص، که تحصیلات گرافیک ندارند و فقط با صرف تجربه کار گرافیکی در جامعه فعالیت می‌کنند، می‌تواند بسیار موثر باشد و جواب دهد.

این گرافیست در پاسخ به سوالی پیرامون وجود عدالت در زمینه آموزش رشته انیمیشن بیان کرد: درحال حاضر، مشهد به‌لحاظ گرافیک، پس از تهران، جایگاه بالایی داشته و گرافیست‌های مشهدی در کشور از جایگاه مطلوبی برخوردار هستند، به‌طوری که می‌توان گفت، مشهد جزء سه شهر برتری است که در گرافیک ایران فعالیت دارند، ولی با وجود چنین جایگاهی، متاسفانه در مشهد، به‌ غیر از دانشگاه‌ها، برای افرادی که درحال کار در این زمینه هستند و می‌خواهند از آموزش استفاده کنند، آموزشی قوی را شاهد نیستیم و در شهرهای کوچک‌تر هم اصلا این قضیه نیست. 

کلانتری افزود: جدیدا، از زمانی که دانشگاه فردوس، مقطع کارشناسی ارشد را اضافه کرده، اساتید پروازی را داریم و یک‌سری حرکت‌هایی اتفاق می‌افتد. با این حال هنوز این فرهنگ‌سازی در مشهد ایجاد نشده که افراد کلاس‌های آموزشی را شرکت کنند، یعنی هزینه آن، آنقدر برای مردم سنگین است که نتوانند آموزش ببینند و کسانی که برنامه‌گذار این زمینه هستند، می‌دانند که واقعا مشتری برای کلاس ندارند. بنابراین یا افراد به‌لحاظ مالی نمی‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند و یا احساس نیاز در آنان وجود ندارد.

این گرافیست تصریح کرد: از طرفی، دانشگاه‌ها نمی‌توانند روی همه مسائل سرمایه‌گذاری داشته باشند، چراکه یک‌سری مشکلات آموزشی وجود دارد که اجازه چنین کارهایی را نمی‌دهد‌. به‌طور مثال، یک‌سری سرفصل‌ها متفاوت است. همچنین شروع کردن آموزش از بیس و پایه و گذراندن چهارسال دوران تحصیل هم در حوصله همه افراد نمی‌گنجد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص لزوم آموزش هنرمندان گرافیک در خارج از کشور برای رسیدن به ایده‌آل و حد مطلوب آموزش افزود: به‌نظر من، نیازی نیست این افراد برای آموزش به خارج از کشور یا حتی تهران مراجعه کنند، چون درحال حاضر، بسیاری از اساتید از تهران به مشهد می‌آیند و یا بعضی اساتید در تهران آموزش دیده و به‌روز شدند. بنابراین فضاها از یکدیگر دور نیست و این فاصله‌ها نزدیک شده است.


این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر افراد به همین شهر مشهد اکتفا کرده و در دوره‌هایی که برگزار می‌شود، وقت گذاشته و تلاش کنند، می‌توانند موفق شوند، ضمن این که از چهار جایزه سرو نقره‌ای، یک یا دو نفر مشهدی هستند و یا به‌طور مثال، دبیر اجرایی سرو نقره‌ای قبلی، آقای مهدوی از گرافیست‌های مشهد بودند. بنابراین اگر چنین دوره‌هایی در مشهد برگزار شود و با اساتیدی که در حال حاضر تدریس می‌کنند، افراد می‌توانند خیلی راحت نیاز خود را برطرف کرده و خروجی خوبی بگیرند.

کلانتری در پاسخ به سوالی درمورد تاثیر نهادها و قانون‌گذاری در بهبود وضعیت آموزش گرافیک گفت: این موضوع دغدغه همه ماست و همه بر این عقیده‌اند که کارها تخصصی شود، ولی متاسفانه این‌طور نیست و به‌طور مثال، در برخی ادارات شاهد این هستیم که کسانی که گرافیست هستند، در هیچ قسمتی سروکار نداشته و پست مربوط به فردی تعلق می‌گیرد که هنری نیست که این می‌تواند به میزانی ضربه وارد کند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: از طرفی فردی که تخصص ندارد، زمانی که کاری را از یک پیمانکار قبول می‌کند، طبیعتا نمی‌تواند کار خوب را تشخیص دهد و این هم آسیب وارد می‌کند. همچنین می‌بینیم که یک‌سری پوسترها از برخی ادارات بیرون می‌آید که کیفیت، زیبایی و تاثیرگذاری نداشته و درواقع آنچه که باید، نیست.

وی افزود: حتی شرکت‌های تبلیغاتی که بسیاری مجوز هم دارند، بعضا در رشته گرافیک تحصیل نکردند و اگر قانونی باشد تا چنین افرادی را مجبور سازد که یک‌سری دوره‌ها و دروس را به‌طورمثال طی ۲۰ یا ۳۰ ساعت در آموزشگاه‌های معتبر بگذراند، حداقل می‌توان خروجی‌های بهتری را شاهد بود.

کلانتری در تکمیل سخنان خود در این مورد خاطرنشان کرد: از آن‌جا که بودجه در دست ادارات است و قدرت لازم را دارا هستند، بهتر می‌توانند عمل کنند، مثلا شهرداری، آموزش و پرورش، آستان قدس و یا شرکت شهرک‌های صنعتی در این زمینه می‌توانند کمک‌کننده باشند و مهم‌تر از همه ارشاد است که به نظر من باید بیشتر برای این قضیه تلاش کند تا حداقل افراد از فیلترهایی عبور کنند و بتوانیم نتیجه مطلوب را در شهر شاهد باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: