• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-7485-5
  • خبرنگار : 15233
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگو با یک فعال دانشجویی تشریح شد

قصه پر غصه فقدان "آیت‌الله" در دانشگاه آزاد

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد گفت: فقدان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیشترین تاثیرش را در فضای دانشگاه آزاد گذاشت.

سینا عمرانیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی استوانه‌ی نظام بودند  و بیشترین نقش را از ابتدای انقلاب تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سمت‌های مختلف حکومتی داشتند.

وی افزود: تجربه و قالب اعتدالی یکی از موثرترین رویه‌هایی ایشان بود و انقلاب اسلامی به شخیصتی مانند ایشان نیاز داشت تا به عنوان  وزنه‌ای تعادل را بین جریان‌های مختلف در فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور ایجاد کند.

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی گفت: ایشان در تمام سمت‌ها حضور داشتند، رئیس مجلس، هشت سال رئیس جمهور و فرمانده جنگ بودند، در شورای انقلاب حضور داشتند و در حوزه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور داشتند و تجربه‌ای عمیق در فضای  سیاسی اجتماعی جامعه داشتند.

وی ادامه داد: بعد از سال 92 و فضایی که ایشان در حمایت از آقای روحانی داشتند، توانستند اعتدال را از سطحی که بر حوزه نخبه‌گان سیاسی بود به  اجتماع بیاورد و متاسفانه فقدان ایشان در شرایطی رخ داد که جریان اعتدالی در کشور تازه شکل گرفته بود و  نیاز داشت وزنه‌ای مانند هاشمی رفسنجانی برای سطح جامعه و عوام آن را تبیین کند.

عمرانیان یادآورشد: عدم حضور ایشان به افرادی ضربه زد که بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی راه را بر این دیدند که افراط و تفریط باید کنار گذاشته شود و ضربه عمیقی به تبیین فضای اعتدالی در کشور وگسترش این جریان در سطح جامعه زده شد.

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد با تاکید بر اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان پدر جریان اعتدال و نماد اعتدال بودند، گفت: تمام موضع‌گیری‌های ایشان از ابتدا تا زمان فوت بر این اساس بود و آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور ما این جریان را ترویج می‌کنند و افرادی مانند حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری برای تبیین این موضوع تلاش می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی وزنه‌ای، مرز الطرفین بود و اصولگرایان منطقی و میانه‌رو و هم اصلاح طلبان ایشان را تایید می‌کردند، ایشان شخصیتی محدود نبود.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه عدم حضور هاشمی رفسنجانی بیشترین ضربه را به اتحاد، گفت‌وگو و تعامل جریان سیاسی میانه رو زد، گفت: نیاز است که شخصیتی مثل هاشمی رفسنجانی در فضای اجتماع جریان اعتدالی را برای مردم تبیین کند، از 92 تا 95 کاملا مشخص است که ایشان رهبری این جریان را برعهده دارد  و انواع و اقسام جهت‌گیری‌هایی که در طول این چندین سال داشتند نشان دهنده این بود که مدیریت این جریان را به نقطه‌ای رساندند که مردم به فرامین ایشان گوش فرا دهند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به جایگاه، شخصیت، دوربینی و تجربه آیت الله هاشمی جایگزین کردن افراد به جای ایشان سخت است، خاطرنشان کرد: جناب آقای ناطق نوری جزو کسانی بودند که از ابتدا در کنار آیت الله بودند و یکی از افرادی هستند که می‌توانند فضای رهبری این جریان سیاسی را به دست بگیرند.

عمرانیان با بیان اینکه بعد از ارتحال ایشان ما شخصیت‌هایی را داریم که قابلیت جایگزینی دارند تا اتحاد جریان اعتدالی مستحکم‌تر شود، گفت: این جریان یک جریان منطقی و عقلانی است و علاوه بر اینکه فقدان هاشمی رفسنجانی کاملا احساس می‌شود، اما آیت‌الله سید حسن خمینی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای رهبری جریان اعتدال باشد، جناب آقای روحانی نیز به عنوان کسی که گفتمان اعتدال را در قالب یک جریان‌سازی سیاسی مطرح کرد چهره‌ دیگری است که می‌تواند در این راستا به خوبی ایفای نقش کند. 

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد عنوان کرد: متاسفانه قصه پر غصه فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از اینکه گریبان‌گیر جامعه و نظام شد، بیشترین تاثیرش را در فضای دانشگاه آزاد گذاشت.

وی افزود: دانشگاه آزاد همیشه با تغییر دولت‌ها روند مشخص و پایداری را در مورد فضای سیاسی برای دانشجویان علاقه‌مند به فضای سیاسی و اجتماعی داشت و همیشه طبق یک جریان آزاد اندیشی روشنگرانه  پیش می‌رفت و تاثیرگذاری دانشگاه آزاد از ابتدای تاسیس و به خصوص در هفت، هشت سال گذشته بر هیچ کس پوشیده نیست.

عمرانیان خاطرنشان کرد: بعد از رحلت آیت‌الله  هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد از ریل اصلی خود خارج شده  و  به سمت انحصارگرایی و اختصارگرایی رفته و اینکه که نگذارد صداهای مختلف شنیده شود.

وی بیان کرد: ما دچارعدم تحرک فضای سیاسی در دانشگاه و عدم تحرک و ترس دانشجویی از فعالیت سیاسی در دانشگاه آزاد شده‌ایم، متاسفانه فعالین دانشجویی را محدود کردند و تعهدنامه‌های مختلف پیش روی آن‌ها قرار می‌دهند و اجازه نمی‌دهند دانشجویان فعالیت کنند.

عمرانیان ادامه داد: تشکل‎‌های سیاسی دانشگاه یکی از شاهرگ‌های عرصه‌ی سیاسی کشور است و امروز عدم پویایی تشکل‌های سیاسی دیده می‌شود، در گذشته فضای دانشگاه آزاد قوی‌ترین تشکل‌ها را به خصوص در واحد مشهد در استان خراسان رضوی داشت و جزو  قوی‌ترین تشکل‌ها در کشور بودند که الان صدایی از آن‌ها در نمی‌آید.

 وی یادآورشد: ما فقط به سمت تک صدایی یک تشکل خاص رفتیم، متاسفانه از سال 88 تا 92 روند تک تشکلی را داشتیم و امروزه به همان نقطه برگشتیم و سیاست‌هایی که الان رخ می‌دهد کاملا خلاف آن شیوه‌ای است که در تاسیس دانشگاه آزاد آیت الله هاشمی رفسنجانی مد نظر داشتند و امیدوارم تغییر موضع در این قضیه رخ دهد.

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد گفت: هدف از دانشگاه آزاد تنها فارغ التحصیل دانشگاهی بدون بنیه فکری و کنش‌گری سیاسی نیست و تغییر آن از سال 95 تا96 کاملا ملموس است و باید در این زمینه تجدید نظر صورت گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: