• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-6387-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

نامه تشکل‌های مردمی به استاندار خراسان رضوی؛

تخریب مسجد و حوض معجردار؛ خیانت به تاریخ ایران اسلامی است

جمعی از تشکل‌های مردمی مشهد در نامه‌ای به استاندار خراسان رضوی، تخریب مسجد و حوض معجردار را خیانت نه تنها به مشهد بلکه به تاریخ ایران اسلامی دانستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در بخشی از متن این نامه آمده است:

جناب آقای رشیدیان
استاندار محترم خراسان رضوی
 
...متأسفانه باخبر شدیم حکم تجدید نظر دادگاه برای خروج مجموعه فرهنگی‌مذهبی مسجد و حوض معجردار از فهرست ابنیه میراثی کشور صادر شده و در مرحله ابلاغ قرار دارد و هر لحظه امکان تخریب ابنیه این مجموعه می‌‏رود.

صرف نظر از اینکه فرآیند دادرسی به این موضوع از منظر تهیه‌کنندگان این نامه غیرتخصصی بوده و کارشناسان اظهارنظرکننده درباره ارزش و جایگاه تاریخی این بنا فاقد صلاحیت‌های حداقلی لازم بوده‏اند، با تأسف باید توجه جنابعالی را به تلاش‌‏های پشت پرده مستمر برای تخریب این اثر تاریخی-مذهبی با هدف‏های مالی-اقتصادی خاص جلب نماییم. اقدامی که سالم بودن روند رسیدگی به این پرونده را با علامت سؤال بزرگی همراه کرده است. 

شایان ذکر است در فرآیند دادرسی و اعلام حکم نهایی نکاتی وجود دارد که بر غیرتخصصی بودن فرآیند و نبود مدارک صحه می‌گذارد از جمله:

1- هیئت کارشناسی ۵ نفره برخلاف هیئت سه نفره اولیه فاقد صلاحیت کارشناسی در حوزه بررسی ابنیه میراثی بوده‏‌اند.

 2- در فرآیند دادرسی، علاوه بر مستندات میراث، کلیه نامه‌ها و درخواست‏‌های متعددی که از سوی نخبگان و جریان‏های دانشگاهی، انجمن‏‌های صنفی تخصصی و سمن‌های میراثی و فرهنگی تقدیم دادگاه شده بود، نادیده گرفته شده است.

3- فرآیند ثبت بناهای تاریخی در فهرست بناهای ثبتی با نظام کارشناسی دقیق توسط شورای عالی میراث فرهنگی کشور صورت می‏‌گیرد که ضروری بوده است متناظر با اهمیت بحث در فرآیند دادرسی در دادگاهی تخصصی دارای صلاحیت در تهران با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور مورد بررسی صورت می‌گرفت.

4-  تخریب مسجد معجردار به حوض یا آب انبار معجردار که اثری صفوی است و همراه مسجد با یک شماره پرونده ثبت ملی شده، آسیب جبران ناپذیر می‌‏زند، چرا که ورودی این آب انبار، درب مجاور مسجد است و صدور چنین حکمی در دادگاه در اصل تخریب دو اثر تاریخی مسجد قاجاری و حوض آنبار صفوی را به دنبال دارد که خود خیانتی بزرگ به تاریخ نه تنها مشهد بلکه ایران اسلامی است و عواقب آن بر عهده مسببان آن خواهد بود.

5- متأسفانه در طول فرآیند دادرسی مطلع شدیم که توافقنامه‏‌ای عجیب به منظور تلاش برای خروج این بنا از فهرست ابنیه میراثی با حضور شخص مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و شهرداری منطقه ثامن تنظیم شده است و عملاً وفق این توافق‌نامه، اداره کل میراث فرهنگی که  وظیفه پاسداری فیزیکی و حفاظت حقوقی از بنا را داشته است از ادامه پیگیری حقوقی و اطلاع‌‏رسانی برای حمایت نهادهای مدنی سرباز زده است. گذشته از این‏که عقد این تفاهم‌‏نامه کاملاً غیرقانونی بوده و مورد سؤال و حیرت بدنه مدیریتی و کارشناسی سازمان و همچنین نهادهای صنفی تخصصی قرار گرفته است، تأثیر غیرمستقیم آن در فرایند دادرسی، یعنی حذف مدعی العموم، عملاً امکان صدور این حکم نادرست را فراهم کرده است.

6- مستحضرید طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در مرحله بازنگری است و طبق مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی کشور که با چاپ در روزنامه رسمی نیز قطعی و لازم‏الاجرا شده است، طرح قبلی لغو کامل گردیده و برتوقف ادامه هرگونه تخریب تأکید شده است.

شایان ذکر است، طبق استعلام به‏‌عمل آمده توسط اداره کل راه و شهرسازی از مشاور بازنگری طرح، عملاً ابنیه مسجد و حوض معجردار در طرح حفظ و راستگرد پیشنهادی طرح قبل، به ‏دلیل عدم ضرورت کارکردی، حذف شده است.  

در پایان ضمن تجدید احترام و با توجه به جایگاه ارزشمند و عالی آن مقام محترم در حفاظت از میراث فرهنگی این منطقه و ذکر این مطلب که انجمن‌های صنفی و سمن‌های مردمی در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی، تلاش خود را برای جلوگیری از تخریب این مجموعه کرده و خواهند کرد و در صورت لزوم آمادگی برای ارائه خدمات کارشناسی و پیگیری حقوقی در مراجع متناظر را دارند، خواهشمند است ضمن بررسی دلایل اهمال‏کاری مدیریت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی با ورود به پرونده به عنوان مقام عالی دولت در استان از اجرای حکم که  فرآیند تخریب بنا را به فوریت مهیا می‏‌نماید به نحو مقتضی جلوگیری نمایید و کمک نمایید تا این بنای ارزشمند همچنان به حیات فرهنگی منطقه کمک نماید.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: