• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-7785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فرماندار مشهد:

پیگیری مسائل مربوط به اشتغال نخستین اولویت ماست

فرماندار مشهد گفت: اولویت نخست ما پیگیری مباحث مربوط به اشتغال است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، محمدرحیم نوروزیان امروز در نشست کارگروه اشتغال شهرستان مشهد در فرمانداری مشهد اظهار کرد: کارگروه اشتغال در راستای برنامه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی استان و کشور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید مصوبات این ستاد در این کارگروه دنبال شود. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مساله اشتغال یکی از موضوعات مبتلا به کشور بوده و یکی از مشکلات اساسی مردم هم، همین امر است، انتظار می رود که این مساله به طور جد توسط دستگاه ها پیگیری شود. در حقیقت اولویت نخست ما پیگیری مباحث مربوط به این کارگروه در حوزه اشتغال است. 

نوروزیان با تاکید بر لزوم پیگیری مصوبات کارگروه اشتغال شهرستان تصریح کرد: همچنین قرار است طی یکی دو هفته آینده این کارگروه با حضور استاندار خراسان رضوی در شهرستان مشهد تشکیل جلسه دهد. به هر حال ما متعهد شده ایم که تعدادی شغل در استان و شهرستان ایجاد کنیم که جذب تسهیلات از طریق ارایه طرح های اشتغال زایی خوب و مناسب می تواند یک اقدام مهم در این راستا باشد. 

وی با اشاره به همکاری بانک‌ها  در استان و شهرستان برای اعطای تسهیلات اشتغال زایی گفت: خوشبختانه بانک‌ها در استان همکاری خوبی در این زمینه دارند، در عین حال دستگاه‌های ذی‌ربط باید تلاش بیشتری برای جذب اعتبارات داشته باشند. دستگاه های ما به ویژه مجموعه هایی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) باید تلاش بیشتری کنند. بخش عمده‌ای از این مشاغل خانگی در حوزه مسئولیت همین نهاد است، از طرف دیگر کمک به ایجاد اشتغال، منجر به بازتولید منابع این نهاد هم می شود. به همین جهت چنین مجموعه‌هایی باید جدی تر به این مساله وارد شوند. 

فرماندار مشهد تصریح کرد: همچنین با وجود اقدامات خوبی که شده اما در حوزه‌هایی مانند میراث فرهنگی و گردشگری و جهاد کشاورزی ظرفیت های بیشتری وجود دارد و باید کار بیشتری شود. 

نوروزیان تاکید کرد: باید در جهت جذب این اعتبارات رابطه ما با مردم و متقاضیان بیشتر شود. بسیاری از مردم به درستی از وجود این تسهیلات خبر ندارند و اگر این را بدانند، پیگیر آن خواهند شد. قطعا متقاضیان این تسهیلات زیاد است ولی باید برای ارایه آن، این ارتباطات با مردم برقرار شود تا بتوان زمینه بهره مندی از این تسهیلات را برای آنان فراهم کرد.
 
وی ادامه داد: همه ما نمی توانیم به تنهایی کار کنیم، به همین جهت هر دستگاهی باید از طریق سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه‌های زیر مجموعه خود اقدام کند، حلقه اتصال ما با مردم همین سمن ها هستند. اگر بتوان با تشکل های مردمی و بسیج ارتباط درستی برقرار شود، می توان به مردم کمک بیشتری کرد. همچنین به جهت اینکه مشاغل خانگی ارتباط زیادی با حوزه بانوان دارد، باید تلاش شود حوزه امور بانوان و ومجمع مشورتی بانوان شهرستان نیز در این زمینه ورود بیشتری نماید تا از این فرصت به درستی استفاده گردد. 

نوروزیان در خصوص تسهیلات مربوط به ماده 16 قانون بهبود فضای کسب و کار در شهرستان عنوان کرد: امروز مکان مناسبی در خیابان امام رضا(ع) 7 راه اندازی شده و غرفه هایی برای عرضه محصولات تولید شده در قالب مشاغل خانگی در نظر گرفته شده است. 

وی در بخش دیگری از این نشست درباره تسهیلات طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری گفت: تسهیلات این طرح تا سقف 2 میلیارد تومان در سطح استان قابل ارایه است و بیش از آن نیز با طرح در مرکز اعطا می شود، این تسهیلات قطعا متقاضی زیادی خواهد داشت. میزان سود این تسهیلات برای مناطق روستایی 6 درصد و برای مناطق عشایری و روستاهای مرزی 4 درصد است. البته باید مراقب بود این تسهیلات در مسیر اشتباهی قرار نگیرد. باید توجه داشت منبع این تسهیلات صندوق توسعه ملی است. اگر در مصرف این تسهیلات دقت نکنیم، ممکن است منجر به برهم ریختگی اقتصاد کشور شود. بنابراین مهم است که نظارت کافی در این خصوص صورت گیرد. 

فرماندار مشهد افزود: دولت 12 هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری کرده که باید از همین فرصت به درستی بهره برد. در کل استان 1213 میلیارد تومان سهمیه برای این طرح وجود دارد که به نظر می رسد این تسهیلات شناور باشد. باید بخشداران نیز برای جذب این تسهیلات تلاش زیادی داشته باشند و از این فرصت به درستی استفاده کنند. 

فرماندار مشهد همچنین طی تذکری به مدیران دستگاه ها بیان کرد: از نظر ما به هیچ وجه از دستگاه‌ها پذیرفته نیست که روسای دستگاه‌ها در این جلسات شرکت نکنند، اهمیت، تراکم و فشار کاری هیچ یک از روسای دستگاه ها به اندازی فرماندار نیست ولی من به عنوان فرماندار این شهر خود را ملزم به حضور در این جلسات می دانم.

وی ادامه داد: مفهوم عدم شرکت روسای ادارات در این جلسات این است که اهمیتی به کار مردم نمی دهد. 

نوروزیان خاطرنشان کرد: ما مسئولیت قبول کرده ایم و باید در همین جلسات حضور یابیم. فعالیت‌های ما از طریق همین جلسات در حال پیگیری است. این مساله از طریق مدیران کل پیگیری خواهد شد، هیچ موضوعی از تصمیمات این جلسات مهم تر نیست و عدم شرکت در این جلسات نباید تبدیل به رویه شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: