• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-14386-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی:

مشهدالرضا پایتخت ازدواج جوانان می‌شود/پیشنهاد راه‌اندازی شبکه تلویزیونی«زوجین جوان»

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی گفت: با توجه به دستاوردهای مطلوبی که دوره‌های ازدواج دانشجویی (همسفر تا بهشت) برای زوجین دانشجو طی سفر به مشهد و در سایه لطف و عنایت امام رضا (ع) داشته است، بنابر این شد که این طرح به تمام زوجین کشور نیز تعمیم داده شود و در آینده مشهدالرضا پایتخت ازدواج جوانان ‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،  حجت الاسلام والمسلمین احمد ترابی امروز 19 دی ماه در نشست خبری بیست و یکمین دوره ازدواج دانشجویی (همسفر تا بهشت) در مشهد، با بیان اینکه ما سال‌ها است به صدا و سیما پیشنهاد داده‌ایم که یک شبکه تلویزیونی ویژه زوج‌های جوان راه اندازی کند، اظهار کرد: ظرفیت‌های ملی ما بسیار بالا است و ما در سطح کشور نیروی علمی لازم را برای راه اندازی یک شبکه تلویزیونی ویژه زوجین جوان داریم؛ حتی صدا و سیمای مشهد نیز به اندازه کافی نیروی کارآزموده دارد که بتواند به صورت اختصاصی این شبکه را در استان راه اندازی کند. 

وی با اعلام اینکه ثبت نام در بیست و یکمین دوره ازدواج دانشجویی از اول دی ماه جاری آغاز و تا یک ماه ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: هدف از برگزاری این دوره‌ها ابتدا انجام یک فعالیت فرهنگی با نشاط در فضای دانشگاه‌ها، تشویق دانشجویان به تشکیل خانواده و اجرای برنامه‌هایی است که نشاط دانشجویی را تقویت کند و در کنار آن مساله آموزش سبک زندگی است که این مسائل امروز به عنوان مهمترین مسائل فرهنگی دانشجویان محسوب می‌شود.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، مساله فرهنگ دانشگاه، نشاط دانشجویی و معنویت فضای دانشجویی را از جمله اهداف برگزاری دوره های  ازدواج دانشجویی دانست و عنوان کرد: در دوره‌های آغازین طرح ازدواج دانشجویی (همسفر تا بهشت) مساله نشاط و تشویق دانشجویان به ازدواج پررنگ بود، اما به تدریج آموزش‌های سبک زندگی نقش جدی تری را در این دوره ها به خود گرفت.  

ترابی با اشاره به اینکه  حدود 21 سال از طرح همسفر تا بهشت ویژه زوجین دانشجو می‌گذرد، ادامه داد:  عنایت امام رضا (ع) و حمایت‌های مقام معظم رهبری را می‌توان از جمله علل تداوم این طرح تاکنون دانست، چراکه ما به عنوان یک نهاددانشگاهی چنین پشتیبانی نداریم که بتوانیم این مراسمات را در سطح بزرگی برگزار کنیم.  

وی افزود: نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به عنوان برگزارکنندگان طرح ازدواج دانشجویی هرگز دخالتی در انجام ازدواج‌های سنتی ندارد، اما متاسفانه برخی گمان می‌کنند ما قصد داریم در دانشگاه‌ها دانشجویان را به یکدیگر برای ازدواج معرفی کنیم، درحالی که ما اصلا وارد این میدان‌ها نشدیم و اگر بخش‌هایی در دانشگاه هستند که این اقدام را انجام می دهند، ارتباطی به این طرح ندارد. همچنین هر شهر و قومی مراسمات سنتی خود را برای ازدواج جوانان دارد و  ما مداخله ای در این مراسمات نداریم.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی اضافه کرد: شجاعت جوانانی که طی دوران دانشجویی، ازدواج می‌کنند، بسیار قابل تحسین است؛ اکثر اساتید موفق امروز دانشگاه در دوره دانشجویی ازدواج کرده اند و حتی فرزند نیز داشته اند. 

ترابی با اشاره به اینکه اغلب زوجینی که در دوره‌های ازدواج دانشجویی شرکت می‌کنند، معمولا از خانوانده‌های متوسط به پایین هستند، گفت: هدف ما به افزایش رغبت دانشجویان  به ازدواج در دانشگاه و ارائه آموزش های لازم به زوجین جوان این است که آنان بتوانند سطح کیفیت زندگی خود را بالا ببرند و در دوره دانشجویی قادر به پیشرفت و پیشبرد اهداف خود باشند.

وی بیان کرد: متاسفانه گفته شده که اغلب ازدواج‌های دانشجویی به طلاق می انجامد که این یک دروغ بزرگ است زیرا تحقیقات خلاف این موضوع را نشان می‌دهد؛ طی یک تحقیق در یک بازه زمانی 5 ساله 1000 زوج دانشجو که در طرح همسفر تا بهشت شرکت کرده بودند، به صورت تصادفی مورد بررسی قرار گرفتند که از نتایج نشان داد کمتر از 3 درصد از زندگی آن‌ها به جدایی کشیده شده است که این مسئله فاصله زیاد سطح سلامت خانوادگی را بین زوجین دانشجو با سایر زوجین نشان می‌دهد.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی ادامه داد: تعهد زوجین دانشجو به یکدیگر در کنار بارگاه مطهر رضوی و عنایت علی بن موسی‌الرضا (ع) و همچنین آموزش‌های سبک زندگی که توسط دفاتر مقام معظم رهبری برای آنان در طرح همسفر تا بهشت برگزار می‌شود، را شاید بتوان عاملی برای پایداری زندگی و کاهش جدایی در این زوجین دانست که این موضوع پیامی برای جامعه فرهیخته کشور است که اگر قصد دارند طلاق را در سطح کشور کاهش دهند، بایستی آموزش‌های سبک زندگی را به زوجین جدی بگیرند. 

ترابی خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز عاطفی و جنسی که در دانشجویان پسر وجود دارد، ما باید حتما تدابیر جانبی  داشته باشیم که شرایط ازدواج هر چه سریعتر برای آنان فراهم شود تا بتوانیم جوانان سالم‌تری تربیت کنیم. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه تنها نیم درصد بودجه کشور به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص دارد، یادآور شد: ما تمایل داریم که در جزییات بودجه‌های فرهنگی کشور شفاف‌سازی صورت گیرد تا بتوانیم به ابهامات مردم در این زمینه پاسخ داد؛ شاید بودجه یک دانشگاه در یک شهرستان را بتوان تقریبا برابر با کل بودجه نهاد مقام معظم رهبری دانست. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: