• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-14486-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

دبیر بیست و یکمین دوره طرح ازدواج دانشجویی اعلام کرد؛

اختصاص حدود 10 میلیارد تومان از بودجه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به ازدواج دانشجویی

دبیر بیست و یکمین دوره طرح ازدواج دانشجویی  گفت: نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  4 میلیارد تومان را به برنامه‌های پیش از سفر طرح ازدواج دانشجویی و 6 میلیارد تومان را به هزینه سفر زوجین دانشجو به مشهدالرضا در تمام استان‌های کشور اختصاص داده و در مجموع می‌توان گفت کمتر از 10 میلیارد تومان از بودجه این نهاد برای ازدواج دانشجویی هزینه می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام خادمی امروز 19 دی ماه در نشست خبری بیست و یکمین دوره طرح ازدواج دانشجویی (همسفر تا بهشت) در مشهد، اظهار کرد: ثبت‌نام بیست و یکمین دوره طرح ازدواج دانشجوییاز 10 لغایت 30 دی ماه جاری به مدت یک ماه آغاز شده است. زمان برگزاری برنامه‌های این طرح از 30 بهمن‌ماه جاری است و همزمان با ولادت حضرت زینب (س) اولین کاروان زوجین دانشجو اعزام به مشهد می‌شود و در مجموع تا پایان امسال 16 کاروان به مشهدالرضا اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به شرایط ثبت‌نام در طرح ازدواج دانشجویی، تاکید کرد: ازدواج دانشجویی به معنای ازدواج یک دانشجو در دوران دانشجویی است، حتی اگر یکی از زوجین دانشجو باشد. ثبتنام در این طرح برای زوجینی که تاریخ عقد آنان از یکم مهرماه 95 تا یکم دی ماه جاری است، امکان پذیر است.

مدیر مرکز فرهنگی آموزشی دانشگاهیان (مفاد) تاکید کرد: زوج های دانشجویی که سال گذشته در بیستمین دوره طرح ازدواج دانشجویی بنابر دلایل مختلف از سفر  به مشهد مقدس جای ماندند و تاریخ عقد آنان از یکم مهر 94   لغایت یکم مهر ماه 95 است، امسال می توانند برای شرکت در مراسم ازدواج دانشجویی و سفر به مشهد مقدس ثبت نام کنند.

خادمی با اشاره به این که سال گذشته 28 هزار نفر در بیستمین دوره ازدواج دانشجویی طرح همسفر تا بهشت ثبت‌نام کردند و ما 18 هزار نفر را در مشهد نیز میزبانی کردیم، عنوان کرد: از زمان آغاز ثبت‌نام بیست و یکمین دوره ازدواج دانشجویی تاکنون قریب به 13 هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کردند و امیدواریم امسال بتوانیم از 20 هزار زوج جوان در مشهد میزبانی کنیم؛  این بازه زمانی به واسطه آن است که ماه رمضان، محرم و صفر برای ما محدودیت ایجاد کرد که امیدواریم با افزایش ظرفیت این محدودیت زمانی را جبران کنیم.

وی اضافه کرد:  امسال برنامه سفر شمال را ویژه زوجین دانشجو مشهد و استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی در نظر گرفته‌ایم  و همچنین خبرنگارانی که ازدواج کرد‌اند، نیز می‌توانند در این برنامه مشارکت داشته باشند. سال گذشته حدود 1300 زوج خراسانی در قالب طرح همسفر تا بهشت به شمال اعزام شدند. 

دبیر بیست و یکمین دوره طرح ازدواج دانشجویی با بیان اینکه طرح ازدواج (همسفر تا بهشت) به خاطر عنایت امام  رئوف(ع) و محبت مقام معظم رهبری برگزار می‌شود، بیان کرد: زوجین دانشجو می‌توانند با مراجعه به دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های هر استان به عنوان ستاد ازدواج دانشجویی سوالات خود را در این زمینه مطرح کنند.

خادمی با اشاره به اینکه آمار طلاق در ازدواج‌های دانشجویی کمتر از سایر ازدواج‌ها است، خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاهای آموزشی با موضوع سبک زندگی، قرائت پیمان‌نامه در مجاورت مرقد مطهر رضوی و عنایت ویژه امام رضا(ع) در آغاز زندگی زوجین دانشجو را شاید بتوان از جمله عواملی دانست که موجب کاهش طلاق در این نوع ازدواج ها شده است. 

وی با بیان اینکه در تمامی استان‌ها از جمله خراسان برای مجردین اقدامات مطلوبی صورت گرفته است، یادآور شد: زوجین دانشجویی که از استان‌هایی با  1500 کیلومتر فاصله به مشهد اعزام می‌شوند، می‌توانند سه روز و دو شب را در هتل‌های مشهد مستقر شوند و قرائت پیام مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره و نشست پرسش و پاسخ از جمله برنامه‌هایی  است که طی این چند روز برای آنان درنظر گرفته می شود.

مدیر مرکز فرهنگی آموزشی دانشگاهیان (مفاد) با اعلام اینکه سرانه هزینه نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای هر یک از زوجین دانشجو کمتر از 200 هزار تومان است، اضافه کرد: تمامی دانشجویان اعم از ایرانی و غیر ایرانی که تاریخ عقد آنان مطابق با آنچه که اعلام شده است، باشد، می‌توانند در طرح ازدواج دانشجویی (همسفر تا بهشت) شرکت کنند. 

خادمی تصریح کرد: 142 میلیارد تومان کل بودجه‌ی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در کشور است، سقف افزایشی بودجه‌ای که به نهاد مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر اختصاص یافته را قابل بررسی است و نشان می‌دهد طی سه سال گذشته تنها 20 درصد افزاش بودجه داشته و از 160 دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشوربه 250 دفتر رسیده است. 

وی با اعلام اینکه کمتر از نیم درصد از کل اعتبار کشور به تمامی مجموعه‌های فرهنگی آن اختصاص یافته است، یادآور شد: امروز دولت در کشور با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو بوده و مشکلات فرهنگی نیز جزوی از آن‌ها محسوب می‌شود لذا امیدواریم به سمتی حرکت کنیم که تمامی این مسائل برطرف شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: