• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-7090-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

تخلیه بسیاری از روستاهای استان خراسان تا 10 سال آینده

مدیر طرح سند توسعه روستایی دهستان بالا ولایت کاشمر و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی مشهد گفت: اگر فکری به حال روستاها نشود تا 10 سال آینده بسیاری از آن‌ها تخلیه کامل خواهند شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان جواد سخدری ظهر امروز نوزدهم دی‌ماه در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان کاشمر که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: طرح تهیه سند توسعه برای اولین بار با رویکرد توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی مبتنی بر کارآفرینی از طریق ارزیابی مشارکتی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح توسعه در دهستانهایی که سال آینده در آنها اجرا می‌شود موثرتر خواهد بود، افزود: روستاهایی که انتخاب می‌شوند باید در فاز یک پایلوت حداقل پتانسیل توسعه را داشته باشد.

سخدری با اعلام اینکه در مطالعات جمعیت شناختی که انجام شده برخی روستاها برای 10 سال آینده کاملاً تخلیه خواهند شد، اظهار کرد: باید به فکر روستاها بود.

وی با بیان اینکه طرح توسعه روستایی راهبری و عملیاتی است، بیان کرد: موظف هستیم برای هر کدام از روستاهایی که در دهستان است حداقل دو پروژه بیزینس پلان تهیه کنیم.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به اینکه تلاش کرده‌ایم گروه علمی را تشکیل دهیم که در آن تمام تخصص‌های مورد نیاز برای توسعه روستایی باشند، افزود: متخصص اقتصاد کشاورزی، اقتصاد توسعه، کارآفرینی، حوزه محیط زیست، برنامه‌ریزی روستایی، متخصصین حوزه جامعه شناسی و..از جمله متخصصانی هستند که در اجرای این طرح همکاری دارند.

وی با بیان اینکه بخش عملیاتی طرح در دست بخشداران، دهیاران و تسهیلگران و مدیران است، اظهار کرد: در این طرح نه تنها وضعیت موجود باید حفظ شود بلکه باید دید چند اشتغال باید حفظ شود.

سخدری با اعلام اینکه در طرح سند توسعه به ناپایداری منابع آبی در روستاها توجه جدی می شود، بیان کرد: قوانین و مقررات باید روان سازی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر تاکنون موفق نبوده ایم چون آموزش درستی نداده ایم، گفت: در حوزه آموزش باید سرمایه‌گذاری جدی داشت.

مدیر طرح سند توسعه روستایی دهستان بالا ولایت کاشمر با اشاره به اینکه برای اجرای طرح سند توسعه روستایی هشت گام خواهیم داشت، عنوان کرد: انتظار داریم برای ایجاد بهتر طرح زمینه ارتباط خوبی با مدیران شهرستان فراهم شود.

تهیه سند توسعه هزار و 645 روستای استان خراسان تا پایان برنامه ششم

در ادامه کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه باید سند توسعه هزار و 645 روستای استان خراسان تهیه شود.

سید جواد حسینی با بیان اینکه جلسه به منظور مراحل ابتدایی تدوین سند برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی به استناد جزء یک بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تشکیل شده است، افزود: این جزء سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان‌ها را مکلف کرده تا برای روستاهای بالای 20 خانوار در طی برنامه ششم سند توسعه اشتغال را تدوین کنند.

وی با اشاره به اینکه این اولین برنامه‌ای است در طی سال‌های گذشته که برنامه‌های توسعه انجام می‌شود رویکرد روستایی دارد، اظهار کرد: در این روستا اسناد دیگری هم تدوین شده‌اند.

کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با اعلام اینکه ماهیت بیشتر این سند توسعه روستایی و اشتغال‌زایی است، عنوان کرد: یکی از رویکردهایی که در ماده 27 به آن اشاره شده در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه برای اینکه منزلت اجتماعی را برای روستائیان و جایگاه آنان در اقتصاد کشور تدوین کنیم در قانون برنامه ششم دولت مکلف به اجرای این طرح شده است، گفت: طبق این قانون هرساله در کشور برای روستاها باید سند توسعه را داشته باشیم.

حسینی با اشاره به اینکه در پایان برنامه ششم 25 هزار روستا باید این کار انجام شود، اظهار کرد: برای هر استان سهمیه‌ای مشخص شده و از سوی سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور ابلاغ شده است.

وی با اعلام اینکه در روستاهایی که برای اجرای طرح توسعه انتخاب شده‌اند باید جمعیت بالای 20 خانوار داشته وبه صورت زنجیره‌ای در نظر گرفته شده‌اند، گفت: اگر قرار بود هر روستا از یک دهستان انتخاب می‌شدند نه تنها منابع پایه آماری وجود نداشت بلکه پیوندهای بین روستاها و اطلاعات تفصیلی برای اجرای طرح وجود نداشت.

کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه براساس آنچه در قانون آمده باید به صورت پهنه‌ای طرح اجرا می‌شد، افزود: اگر یک دهستان انتخاب می‌شد ملزم می‌شدیم تمام روستاهای بالای 20 خانوار آن دهستان را در سال مورد نظر سند توسعه را اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی دو هزار و 596 روستای بالای 20 خانوار داشته که طبقه برنامه 5 ساله برای 70 درصد روستاهای مذکور طی 5 سال باید سند توسعه تهیه شود، بیان کرد: در طی این 5 سال باید برای هزار و 645 روستا سند توسعه تهیه شود.

حسینی با اعلام اینکه در شیوه‌نامه‌ای که ابلاغ شده سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان متولی این کار بوده و حتماً باید برای هزار و 465 روستا سند توسعه تهیه شود، اظهار کرد: در انتخاب روستاهای هدف هفت شاخص در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه روستاهای دهستان انتخاب شده باید دارای بیشترین طرح هادی مصوب می‌بوده و هدف گردشگری می‌داشتند، بیان کرد: مهاجرپذیری یا مهاجر فرستی بالا و دارا بودن ظرفیت نسبی در تولید و صادرات از دیگر ملاک‌ها در روستاهای هدف بوده‌اند.

کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه هر ساله باید برای 329 روستا در استان خراسان رضوی سند توسعه تهیه شود، افزود: برای اینکه بتوانیم از هر شهرستان یک دهستان داشته باشیم تعداد روستاها در سال اول افزایش پیدا کرد.

وی با اعلام اینکه براساس آنچه در کارگروه آمایش استان مصوب شد در سال اول 440 روستا به عنوان روستای هدف انتخاب شده‌اند، گفت: این تعداد در سال آینده به 447 روستا افزایش یافته است.

حسینی با بیان اینکه سهمیه استان خراسان از آنچه از سوی کشور ابلاغ شده بیشتر گرفته‌ایم که هزار و 656 روستا را به عنوان روستای هدف قرار داده‌ایم، اظهار کرد: رویکرد طرح بیشتر مشارکتی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: