• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-7190-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

اجرای طرح توسعه روستایی در 17 روستای کاشمر

سرپرست فرمانداری شهرستان کاشمر از اجرای طرح توسعه روستایی در 17 روستای این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرادعلی احمدزاده امروز نوزدهم دی‌ماه در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان که در محل فرمانداری برگزار شد، عنوان کرد: براساس قانون 5 ساله ششم توسعه دولت مکلف شده با یک برنامه‌ریزی منطقی و توسعه اقتصاد صادرات محور روستایی سالیانه حدود 5 هزار روستا را با توجه به ظرفیت‌های بومی و استعدادهای روستایی شهرستانها توسعه دهد.

وی با اشاره به اینکه طرح آماده و به مشاور واگذار شده است، اظهار کرد: هرچند ایراداتی بر طرح وارد است اما امیدواریم رفع گردد.

سرپرست فرمانداری شهرستان کاشمر  با بیان اینکه یکی از نواقص مربوط به طرح در انتخاب روستاهایی بود که بدون هماهنگی با مسئولان شهرستانی معرفی‌شده‌اند، بیان کرد: برای توسعه روستایی در کاشمر 17 روستا از بخش مرکزی انتخاب شده‌اند درصورتی‌که بخش محروم‌تری همانند کوهسرخ هم داریم.

وی با اعلام اینکه قول داده‌اند در سال آینده این طرح ادامه داشته باشد، افزود: لازم بود در مرحله اول روستاها به گونه‌ای انتخاب می‌شدند که دو بخش را پوشش می‌داد و می‌توانستیم جواب مردم و بخشداران را بدهیم.

احمدزاده با اشاره به اینکه از ایرادات دیگر این طرح این بود که همان روستاهای انتخاب شده در بخش مرکزی هم برخوردار هستند، عنوان کرد: اگر مقداری در اجرای طرح توسعه روستایی دقت و مطالعه بیشتری می‌شد موفق‌تر بود.

وی با بیان اینکه همه موظف به اجرای آنچه مصوب شده هستیم، بیان کرد: متأسفانه قبل از انتخاب روستاها جلسه‌ای با فرماندار و یا بخشداران برگزار نشده است.

سرپرست فرمانداری کاشمر با اعلام اینکه کوهسرخ محروم‌ترین بخش در منطقه است، اظهار کرد: خشک‌سالی‌های سال‌های اخیر موجب از بین رفتن بسیاری از محصولات کشاورزی منطقه کوهسرخ شده است.

80 درصد حاشیه نشینان کاشمر از بخش کوهسرخ هستند

در ادامه بخشدار کوهسرخ با بیان اینکه کوهسرخ تمامی شاخص های لازم را برای اجرای طرح سند توسعه روستایی دارد، افزود: به جز انگور و انار سایر محصولات در بخش کوهسرخ هستند.

رضا رمضانی یکی از آسیب های اجتماعی بزرگ کاشمر را حاشیه نشینی دانست و اظهار کرد: 80 درصد حاشیه نشینان کاشمر از بخش کوهسرخ هستند.

وی با بیان اینکه امروزه در کاشمر معضل بزرگی به نام حاشیه نشینی داریم، عنوان کرد: برخی مواقع با تصمیم گیری های خودمان به مهاجرت روستائیان دامن می زنیم.

بخشدار کوهسرخ با اشاره به اینکه امروزه توزیع اعتبارات براساس نفوس که دارد در مرکز صورت می گیرد انجام می شود، گفت: این کار موجب می شود روستاهای کم جمعیت خالی از سکنه شوند.

وی با بیان اینکه دو سال قبل طرح توسعه اقتصادی و اجتماعی کوهسرخ به عنوان دومین بخش استان خراسان انجام شد، افزود: امیدواریم طرح جدید توسعه روستایی به نحو بهتری اجرا شود.

رمضانی با اشاره به اینکه امیدواریم طرح های توسعه روستایی جز طرح هایی نباشد که نوشته شود و سپس بایگانی شود، عنوان کرد: متاسفانه از دو سال قبل به رغم تمامی تلاش های انجام شده اما هیچ کاری در حوزه اشتغال روستائیان بخش کوهسرخ نشده است.

وی با اعلام اینکه تاکید ما بر ناپایداری منابع آب است، گفت: در کوهسرخ با مشکلات بسیاری مواجه هستیم که امیدواریم مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

بخشدار کوهسرخ با بیان اینکه محرومیت  توسعه نیافتن روستاها امروزه موجب آسیب های اجتماعی بسیاری شده است، افزود: برای جلوگیری از مشکلات باید به فکر روستاها بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: