• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-7290-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خواف مطرح کرد؛

بی‌مهری همه مسئولین خواف نسبت به تئاتر

رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان خواف گفت: تئاتر خواف مورد بی‌مهری همه مسئولین شهرستانی قرار گرفته است.

رضا تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به فعالیت‌های تئاتری که در این شهرستان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در این زمینه متاسفانه هیچ گونه حمایتی از سوی مسئولین امر صورت نمی‌گیرد، این در حالی است که در یکی دو سال اخیر سه گروه به صورت فعال مشغول کار بودند اما در حال حاضر این سه گروه به یک گروه تبدیل شده است که تنها عامل این امر بی توجهی مسئولین نسبت به این هنر است، همچنین اجراهایی را هم به صورت عموم انجام می‌دهند اما در سطح بسیار کمی این اجراها به روی صحنه می‌رود و حتی گاها نیز قول‌هایی را به ما می‌دهند که متاسفانه به آن‌ها عمل نمی‌کنند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه فعالیت تئاتر این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: به هرحال ما می‌خواهیم که اساتیدی به نامی که در شهر مشهد مشغول کار هستند را به این شهرستان دعوت کرده تا آموزش‌های لازم را به هنرمندان ارائه دهند و ما این درخواست‌ها را هم داده‌ایم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده و حتی بنا بوده است که این درخواست را از تهران هم داشته باشیم، اما مشکلی که در این راستا وجود دارد این است که با توجه به اینکه خواف از مرکز استان فاصله زیادی دارد، هزینه‌های زیادی را باید در این راه پرداخت که متاسفانه در این زمینه هم هیچ حمایت مالی صورت نگرفته است و ما همچنان پیگیر این موضوع هستیم.

تئاتر خواف به جشنواره‌های بسیاری راه یافته است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خواف ادامه داد: با توجه به اینکه آثار نمایشی خوبی در خواف دنبال می‌شود و و یکی از این آثار نیز به یکی از جشنواره‌ها راه یافت، بنابراین بنا بود که در این راستا کمک‌هایی صورت گیرد. اما اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواف تنها حمایتی که داشت در اختیار گذاشتن یک سالن بود که ممکن است به دلایلی هنرمند نخواهد در آن جا کارش را انجام دهد پس کجا باید تمرین کند، همچنین مشکل دیگری که وجود دارد این است که این شهرستان بازیگر خانم ندارد و ما با وجود اینکه به این بازیگران احتیاج داریم اما هیچکس حاضر نیست با ما همکاری داشته باشد.

تاجیک با اشاره به سالن‌هایی که برای این هنر در نظر گرفته شده است نیز عنوان کرد: تنها سالن مورد استفاده  در این شهرستان، سالن اداره ارشاد است. با وجود اینکه سالن خوبی است اما برای اجراها به نور پردازی نیاز دارد، البته سالن دیگری هم در مرکز شهر قرار دارد که در سال‌های اخیر به عنوان سینما کویرخواف فعالیت داشته اما در حال حاضر به شهرداری تعلق دارد و متاسفانه در آنجا هیچ برنامه‌ای در این زمینه‌ها دنبال نمی‌شود و تنها استفاده‌ای که از این سالن می‌شود، برای اجرای همایش‌ها و جلساتی پیرامون شهرداری است. یک سالن آمفی تئاتر دیگری هم وجود دارد که از آن هم برای برگزاری جلسات و همایش‌های اداره‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی به استقبال مردم این شهرستان از تئاترهایی که اجرا می‌شود اشاره کرد و گفت: اگر برای هر تئاتری که بنا است اجرا شود از طریق چاپ بنر، پیامک و یا راه‌‌های دیگری به مردم اطلاع رسانی شود قطعا شاهد استقبال خوبی خواهیم بود، حتی یکی دو کار هم از مشهد در این شهرستان اجرا داشته‌اند که استقبال خوبی صورت گرفت اما متاسفانه به دلیل اینکه خواف دارای بافت مذهبی است برهمین اساس استقبال چندانی از سوی مردم نمی‌شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خواف خاطرنشان کرد: این انجمن حتی برای اینکه این هنر در میان مردم شناخته شود و از آن استقبال کنند به مدارس مراجعه و با مدیران، این موضوع مطرح شده است که در زمانیکه تئاتری برای اجرا داشته باشیم به آن‌ها اطلاع رسانی می‌شود تا دانش‌آموزان را برای تماشای این اجراها بیاورند.

بازیگران بااستعدادی در خواف فعالیت دارند

تاجیک با بیان اینکه هنرمندان این شهرستان از استعدادهای بسیار بالا و پشتکار خوبی برخوردار هستند، عنوان کرد: با این وجود، بسیاری از کارها برای جشنواره‌هایی که به صورت استانی و بین‌المللی برگزار می‌شود شرکت داشته‌. به ویژه برای نمایش‌های خیابانی که به دلیل اینکه موسیقی مقامی در آن استفاده می‌شود تا بخش کشوری هم راه یافته‌اند. این در حالی است که در بهمن ماه سال گذشته اثری تهیه شد و به جشنواره سراسری بسیج هم راه یافت، بنابراین اگر افرادی باشند که ما را در این راستا یاری دهند قطعا شاهد موفقیت بیشتر و رسیدن به مراحل بالاتری خواهیم بود.

وی اظهار کرد: در حقیقت ما در تلاش هستیم تا به وظیفه خود عمل کنیم اما با این وجود باید حمایت‌هایی هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ همکاری در زمینه فرستادن اساتیدی برای آموزش به هنرمندان صورت گیرد و امیدواریم مسئولین نسبت به این امور بی‌توجهی نشان ندهند، پای کار آیند تا هنر تئاتر این شهرستان بیش از پیش به رونق بالایی دست یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: