• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-14986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛

انعقاد تفاهم‌نامه علمی بین بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: این بنیاد آمادگی دارد تفاهم نامه‌ای با جامعه المصطفی العالمیه منعقد سازد و از پایان‌نامه‌های فاخری که در آن مجموعه تولید و پژوهش می‌شود حمایت کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرویان حسینی، در دیدار با رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه تاکید کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی از سال 1363 تاکنون با حضور محققان برجسته در حوزه علوم اسلامی، بیش از 2000 عنوان کتاب تألیف کرده است که بعضی از این آثار همچون «المعجم فی فقه لغه القرآن و سرّالبلاغته» زیر نظر مرحوم استاد واعظ زاده خراسانی، شهرت جهانی یافته است.

وی با اشاره به رویکرد معاونت علمی آستان قدس رضوی در تدوین شبکه موضوعات در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی از جمله زیارت، تبلیغ، رشد، سلامت و ولایت، خاطرنشان کرد: اکنون پس از سه دهه فعالیت به دنبال مسئله‌یابی در جهان اسلام هستیم و سعی می‌کنیم تا برای دست کم یک دهه، نظام نامه مسائل تدوین شود.


مرویان حسینی در بخش دیگری از سخنان خود، جامعه المصطفی العالمیه را گنجینه ای دانست که طی سال‌ها آرام آرام قدر آن مشخص شده است و امروز ظرفیت آن در کشورهای اسلامی بر همگان روشن است.

وی همچنین جامعه المصطفی العالمیه را مرکزی برشمرد که در جهان وجهه علمی و اجتماعی دارد و با اشاره به اینکه این موضوع مورد تأکید سفیران در کشورهای مختلف بوده، آن را توانمندی بزرگی برای جامعه اسلامی دانست.

از جمله خواسته‌های مدیر عامل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی از مرکز جامعه المصطفی العالمیه، شناسایی مترجمان متبحر و خوش قلم بود که به موضوعات روز آشنا باشند تا بتوانند نسخه‌های نفیس علوم اسلامی را که حاصل کار دانشمندان کشورهای اسلامی در طول سده ها بوده و حاوی نکات محتوایی ارزشمند است، ترجمه کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر، رئیس دانشگاه بین‌المللی جامعه المصطفی(ص) العالمیه مشهد نیز اظهار کرد: ما این آمادگی را داریم به عنوان مجموعه‌ای با چندین هزار طلبه در جای جای جهان، در مسیر علوم اسلامی با بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همکاری داشته باشیم.

وی، پاسخگویی به مسائل مهم و عمیق را که امروز جهان اسلام با آن مواجه است، از رسالت‌های این مرکز دانست و گفت: اگر به مسائل پیش رو پاسخ درستی داده نشود، جهان تشیع در برابر گزند گروه‌ها و فرقه‌های انحرافی، همچون داعش آسیب می‌بیند.

رئیس دانشگاه بین‌المللی جامعه المصطفی(ص) العالمیه مشهد افزود: در سطح دنیا با پرسش‌های گوناگونی رو به رو هستیم که هر یک ویژه مردم همان کشور است و می‌طلبد در حوزه‌های معرفتی کار جدی صورت گیرد.

مهدوی مهر، تشریح مسائل و نیز پاسخگویی به شیوه‌های پژوهشی را مهم برشمرد و حضور بیش از سه هزار طلبه محصل و دوهزار طلبه فارغ التحصیل محقق را از ظرفیت¬های جامعه المصطفی العالمیه عنوان کرد.

حجت الاسلام عصارزاده، رئیس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد نیز در این دیدار با اشاره به انتشار 2 جلد از دانشنامه امام رضا(ع) گفت: این اثر در 8 جلد پژوهش خواهد شد که اکنون 2 جلد آن آماده شده است. در همین زمینه امسال 40 مدخل به طلاب پژوهشگر واگذار شده است که کار پژوهش بخشی از آن به پایان رسیده و اکنون در مرحله ارزیابی علمی قرار دارد.

وی بیان کرد: افزون بر کارهای تألیف و ترجمه، در این مرکز پژوهشی نشست‌ها و همایش‌های علمی نیز در بحث‌های جریان‌شناسی برگزار می‌شود و در این زمینه مرکز آمادگی برگزاری نشست علمی با بنیاد پژوهش‌های اسلامی را دارد.

در پایان این دیدار، محسن ناجی معاون پژوهشی و برنامه ریزی بنیاد  پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز آمادگی این مجموعه را در برگزاری نشست‌های علمی مشترک اعلام کرد و گفت: شناسایی نیروهای پژوهشی که مسائل کشورهای خود را به خوبی درک می‌کنند و معرفی آنان به بنیاد برای همکاری در طرح‌های پژوهشی می‌تواند باب همکاری بین دو مرکز را بگشاید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: