• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار:

باید سرمایه‌گذاری بیشتری برای توسعه استان جذب شود

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: اینکه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تنها تامین‌کننده منابع مالی باشند، صحیح نیست و باید سرمایه‌گذاری بیشتری را برای استان جذب کنیم تا به یک نگاه مشترک برای توسعه و رشد بهتر مردم در استان برسیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان علیرضا رشیدیان صبح امروز در نشست گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و کارگروه رفع موانع سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری استان خراسان رضوی در استانداری استان اظهار کرد: توقع توسعه صرفا از بخش دولتی کارساز و حلال همه مشکلات نیست و لازمه و ضرورت محوری این امر هماهنگی، همراهی و همگامی و حضور موثر همه قوا، نهادها، جریان، بخش های خصوصی، عمومی است. ضرورت تشکیل نشست‌های هماهنگی فراتر از سطوح مدیریتی از دلایل اصلی برگزاری این جلسه بوده است. 

وی عنوان کرد: در شرایط امروز اقتصادی، بحث سهامی خاص عمرش پایان یافته و سهامی عام نیز باید در همه عرصه ها رشد بیشتری پیدا کند و مشارکت و حضور مردم افزایش یابد تا آسیب ها به مرور رفع شود. امروز در همه حوزه‌ها اعم از اقتصادی، اجتماعی از جمله آسیب‌ها هم نمی‌توان فقط به صرف دستور العمل و مقررات ورود و مسائل را حل کرد. باید با زمینه سازی برای حضور موثر مردم از توان فوق‌العاده آنان برای رفع معضلات بهره برد.

استاندار خراسان رضوی افزود: این جلسه را از آن جهت که کارشناسان دستگاه‌های مختلف بخش خصوصی و دولتی از منظر نگاه خود مطالبی را بیان کردند بسیار حائز اهمیت بوده و در ادامه برگزاری این جلسات باید سرمایه مورد نیاز توسعه را فراهم کنیم و خدمات زیربنایی برای تولیدکنندگان محقق شود.

رشیدیان خاطرنشان کرد: از طرفی اسناد بالادستی جامع و کاملی از جمله سند چشم‌انداز 20 ساله ملی، سند برنامه ششم توسعه، سندهای استانی و... را داریم؛ لذا از نظر اسناد مشکلی برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری وجود ندارد و باید ببینیم مشکل از کجاست که به هدف گذاری‌ها نمی‌رسیم.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که باید بیشتر بحث هماهنگی، همکاری و بیان دیدگاه‌های مشترک را برای در نظر گرفتن اولویت‌ها و داشتن همراهی با هم برای رسیدن به هدف داشته باشیم، عنوان کرد: این جلسه زمینه‌ای برای انتقال نظرات، بیان دیدگاه‌ها، توجه به اولویت‌ها و اقدام دستگاه‌های مختلف است. نباید بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تنها تامین‌کننده منابع مالی باشند و باید سرمایه‌گذاری بیشتری را برای استان جذب کنیم تا به یک نگاه مشترک برای توسعه و رشد بهتر مردم در استان برسیم.

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد:  برگزاری چنین نشست هایی برای تبادل آنچه که در نظر و تفکر هر بخش و هر حوزه وجود دارد بویژه در حوزه کارشناسان فعال در این عرصه و نزدیکی دیدگاه ها و تعامل بیشتر برای تسهیل و جذب سرمایه گذاری ها بسیار مهم و کارگشاست.

وی با تاکید بر هماهنگی توام با آگاهی افزود : اسناد فرداستی  جامع و کاملی اعم از سندهای چشم انداز و آمایش سرزمینی ،برنامه میان مدت و برنامه ششم توسعه که هم در سطح ملی و استانی تهیه شده و در این حوزه مشکلی نداریم و می توان بر مبنای آن هدف گذاری وعمل نمود.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اما علت اینکه ما به هدف گذاری های انجام شده  نمی رسیم به دلیل عدم هماهنگی وهمکاری مناسب و داشتن دیدگاه مشترک در اولویت ها و تحقق آنهاست که در این امر محور می باشد.

رشیدیان ابراز امیدواری کرد: برگزاری این نشست شروعی برای جلسات بعدی و زمینه ای برای انتقال و تبادل نقطه نظرات و دیدگاه های بخش های مختلف و رسیدن به اشتراک و نزدیکی بیشتر در نگاه و اولویت بندی و اصلاح امور شود.

در ادامه حجت الاسلام حسن درویشیان، مدیر کل بازرسی خراسان رضوی، گفت: از هر اقدامی که در راستای حمایت از سرمایه گذاری سالم باشد حمایت کرده و آن را جزو وظایف خود می دانیم .در این راستا بخشی در اداره کل بازرسی استان در قالب حمایت از سرمایه گذاری و حمایت از دستگاه های خدمات رسانی برای حمایت از اشتغال و تولید و سرمایه گذاری استان فعال شده است.

 وی با تاکید بر اهمیت حمایت از سرمایه گذاری در استان خاطر نشان کرد: در این راستا از جمله مباحثی که باید بدان به طور جدی پرداخته شود؛ موضوع اصلاح قوانین و مقررات، نظام مالیاتی و بانکی و بحث بیمه ای است.

مدیر کل بازرسی خراسان رضوی اظهار کرد: نرخ سود تسهیلات بانکی 18 درصد و سود سپرده‌ها 15 درصد اعلام شده اما بررسی‌های ما نشان دهنده خلاف در این حوزه است، چنانکه بانک ها مصوبات بانک مرکزی را دور زده و سودهای 20 درصد برای تسهیلات می گیرند و برای سپرده ها هم تا 21 درصد سود می پردازند.

درویشیان با اشاره به تاکید رئیس قوه قضاییه بر حمایت از سرمایه گذاری گفت: عزم ما در حمایت از این امر جدی است و در جلسات ستاد تسهیل استان و رصد امور مربوطه هم حضوری فعال داریم.
 
ی تصریح کرد: الان موارد متعددی داریم مبنی بر دریافت سودهای بیشتر از تسهیلات گیرنده ها و یا مالیاتی هایی که نباید از افراد دریافت شود در عین آنکه حجم فرار مالیاتی هم قابل توجه است و بخش هایی که درآمدهای میلیاردی دارند به اشکال مختلف از جمله نبودن سامانه مناسب برای وصول و رصد آنها فرار می کنند.

مدیر کل بازرسی خراسان رضوی گفت: فعالیت های زیرزمینی و غیرشفاف امروز با درآمدهای میلیاردی از پرداخت مالیات فرار می کنند که خود از چالش های جدی است.
 
وی در ادامه بحث قانون مالیات بر ارزش افزوده را مشکلی دیگر خواند که پرداخت کننده و مردم و دولت هیچ یک از آن راضی نیستند .

سید امیر مرتضوی، معاون دادگستری خراسان رضوی، هم در ادامه گفت: در راستای پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی دستگاه قضا به موضوع حل معضلات بخش های تولیدی برای کمک به تولید و اشتغال وارد شده و طی سه ماهه سوم امسال با پیگیری قضایی مشکل 58 واحد تولیدی صنعتی مرتفع شده است.

وی با بیان اینکه عمده مشکلات واحدهای تولیدی مربوط به قبل از سال 90 است، افزود: طی سال های اخیر مشکلات این واحدها به شدت کاهش یافته و بانک ها و دستگاه های دولتی در ارائه تسهیلات و خدمات به صورت هدفمند و قانونمند به کمک بخش تولیدی آمده اند.

مرتضوی در ادامه با بیان اینکه اولویت بندی ما در حمایت از توسعه اقتصادی و تولید و اشتغال در یک راستا و هم جهت نیست و گاه  سیاست های دو یا چند گانه اتخاذ می شود که با هم تضاد و تناقض دارد.


معاون دادگستری خراسان رضوی افزود: برای اقدام موثر در این حوزه باید یک کار جمعی و مشارکتی انجام شود و در این میان قوه قضاییه یا مجریه به تنهایی نمی تواند باید همه در کنار هم قرار گیریم.
 
وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد نیازمند اصلاح و تغییر قانون هستیم زیرا مقررات و قوانین متعددی وجود دارد که به نفع تولید و اشتغال نیست و در مواردی دچار خلاقانونی هستیم که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
معاون دادگستری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در بسیاری از مباحثی و موانعی که در این حوزه ایجاد می شود دستگاه قضا باید آخرین مرحله باشد اما نخستین راهکار شده و باید همه تکالیف و وظایف سازمانی خود را به درستی با رویکرد اقتصاد مقاومتی انجام دهند تا موانع و مشکلات کاهش یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: