• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-7790-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

وجود 30 نقطه امن برای زمان حوادث در کاشمر

شهردار کاشمر از وجود 30 نقطه امن برای زمان حوادث در این شهر خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر سلیمانی ظهر امروز بیستم دی‌ماه در جلسه علنی شورای شهر با بیان اینکه با احداث سالن‌های ورزشی شهر به نسبت گذشته تقویت شده است، افزود: اکنون ناحیه مقاومت سپاه دارای سه سالن و سه سالن دیگر توسط شهرداری در دست احداث است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری در تلاش برای احداث 10 سالن ورزشی در نقاط مختلف شهر است، عنوان کرد: افزایش نقاط امن در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

سلیمانی بیان کرد: حتی اگر اتفاقی بیفتد و تا 75 درصد شهر زیر آوار برود در حد 25 تا 30 نقطه امن در شهر داریم که می‌تواند پوشش دهد.

وی در ادامه به منشور جامعه ایمن شهرداری و شورای شهر کاشمر اشاره کرد و گفت: کاشمر اولین شهر در ایران و خاورمیانه بوده که به عنوان شهر ایمن انتخاب شده است

در ادامه جلسه کارشناس مخاطرات شهرداری کاشمر با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر کاشمر متناسب با تعهدات خود در زمینه ارتقاء سطح ایمنی شهروندان باید اقدام کنند، اظهار کرد: شهرداری باید اقدام به اجرای مدل جامعه ایمن با پوشش سراسری از سطح شهر نموده و همچنین با تشکیل جامعه ایمن و تقسیم وظایف مربوطه متناسب با تخصص کارشناسان در حوزه‌های مختلف شهرداری از قبیل عمران و شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، المان‌های شهری و زیباسازی شهری، آتش نشانی و... اقدام به ارجحیت دادن ایمنی شهروندان نماید.

حجت شاکری زارع همچنین شناسایی موارد ریسک شهری و محیط‌های پر خطر و رفع موانع موجود، اجرای برنامه‌های مربوط به کاهش خطر گروه‌های آسیب پذیر جامعه از جمله کودکان، افرادسالخورده، معلولین و...، آموزش شهروندی برای آمادگی در برابر حوادث و بلایایی طبیعی، نظارت بر عملکرد پیمانکاران زیرنظر شهرداری مشغول به فعالیت در سطح شهر به جهت ایمنی محل کار و شهروندان، الزام به رعایت موارد مربوط به HSE و تنظیم آیین نامه‌های قابل اجرا در حوزه‌های مختلف شهری از نظر ایمنی را از اولویت‌های شهرداری دانست.

وی در ادامه به معرفی عوامل خطرساز و تهدید کننده شهر کاشمر پرداخت و اظهار کرد: از جمله عوامل خطر ساز شهر کاشمر احتمال وقوع زلزله، سیل و آب گرفتگی معابر، خشکسالی و کم آبی، افزایش ساخت و ساز و تراکم شهر به‌ویژه در مبحت آپارتمان‌های که اصولی مکان یابی صورت نگرفته، وجود بافت‌های فرسوده و آسیپ پذیر، آتش سوزی‌ها و حوادث انسان ساز شهری و... هستند.

کارشناس مخاطرات شهرداری کاشمر افزود: کارگروه مدیریت بحران و جامعه ایمن شهرداری کاشمر با ارزیابی وضعیت فعلی شهرستان کاشمر و بررسی آمار و نوع حوادث به وقوع پیوسته، شناسایی نقاط غیر ایمن و خطر ساز شهری را در اولویت قرار داده و با برنامه ریزی و ساماندهی مناسب به راههای کاهش خسارات خواهد پرداخت.

وی شریان‌های دسترسی شهری مانند کوچه‌ها، خیابان‌ها، اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها، فضای سبز شهری شامل درختان و بوته‌های معابر، پارک‌ها وفضاهای سبز گسترده، باغچه‌های خارجی ساختمان‌ها، بافت فرسوده و همچنین مجوز میزان تراکم ساختمان‌ها متناسب با واقعیات طبیعی هر منطقه از شهر، مبلمان شهری مانند تابلوها، صندلی‌ها، علائم و نشانه‌های شهری و ... را از عناصر مهم تشکیل دهنده منظر شهری که در مدیریت بحران و جامعه ایمن باید توجه شود دانست.

شاکری زارع با اعلام اینکه یکی از عمده‌ترین وظایف مدیریت شهری آماده نمودن بستر شهر برای استفاده مناسب شهروندان است، گفت: امروزه با رشد سریع شهرها شاهد مسائل و چالش‌های در سطح شهر هستیم که از بعد فیزیکی و ظاهری همواره شهروندان در معرض مخاطراتی در سطح شهر به عنوان محیط زندگی و اجتماعی هستند.

وی با بیان اینکه باید برنامه ریزی‌ها و طراحی‌های شهری به سمتی پیش برود که ایمنی شهروندان و به‌ویژه معلولین، افراد سالخورده و کودکان همواره مورد توجه و در اولویت کاری قرار بگیرد، افزود: شهرداری‌ها در بین سایر دستگاه‌ها می‌توانند نقش پررنگ‌تری را در این خصوص ایفا نمایند.

کارشناس مخاطرات شهرداری کاشمر با اشاره به اینکه در راستای ایمن سازی شهری نسبت به رفع موانع فیزیکی موجود در سطح شهر به‌ویژه پیاده روها با اولویت قرار دادن گروه‌های آسیب پذیر، سهولت دسترسی به عناصر اصلی شهر مانند آمفی تئاتر، فضاهای تفریحی مانند پارک‌ها و...، اجرای طرح‌های اصلاح هندسی در سطح شهر به‌ویژه در حوزه ترافیک، نظارت بر تاسیسات مربوط به شهرداری، شناخت و نظارت بر عناصر مربوط به فضای سبز  مانند سطح پارک‌ها به لحاظ ایمنی، شناسایی، نظارت، اجرا در رابطه با المان‌های مانند تابلوهای هشدار دهنده و حذف بنرها و تابلوهای فضاهای تجاری که از نقطه نظر زشتی‌های شهری و یا عدم رعایت استانداردهای لازم اقدام شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: