• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-9814-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد:

45 درصد از درآمدهای شهر مشهد در سال جاری کاهش داشته است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: درآمدهای شهر مشهد نسبت‌به سال گذشته 45 درصد کاهش داشته است که به دلیل کاهش دریافت عوارض سوخت است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، شهریار آل شیخ در نشستی با عنوان «نشست کلان‌شهرها و سرمایه‌گذاری خارجی: فرصت‌ها و چالش‌ها»، که در هتل همای مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: صندوق اف. ام. دی. وی به‌عنوان یکی از نهادهای زیرمجموعه‌ مرتبط با متروپولیس، مجموعه فعالیت‌هایی در ارتباط با کلان‌شهرها دارد. مجموعه کلان‌شهرها، یکی از اجزای مؤثر تصمیم‌گیری در حوزه‌های بین‌المللی است. سال گذشته اجلاسی برای تأمین ظرفیت‌‌های مالی خارجی برگزار شد و افرادی متخصص را از اف. ام دی. وی ‌دعوت کردیم. در این اجلاس موضوع مورد توجه، بررسی این مباحث از منظر داخلی و پس از آن، بررسی ضوابط و مقررات کشور بود، اما در آن زمان، هنوز از ظرفیت‌ها و مکانیزم‌های کشور خود، آگاهی نداشته‌ایم.

آل‌ شیخ تصریح کرد: به وسیله دیپلماسی شهری، نقش‌آفرینی در عرصه بین‌المللی بهتر و بیشتر می‌شود. این تشکل‌های بین‌المللی در حوزه شهرداری‌ها وجود دارند. بسیاری از ضوابط و مقررات، در نشست‌های تخصصی مجموعه شهرداری‌ها در حال شکل‌گیری است. این نکته باید مد نظر باشد که در مجموع روابط بین‌المللی، ایران به دلایل گوناگون فرهنگی و اجتماعی نتوانسته است ارتباط مناسبی را برقرار کند و بهره لازم را از روابط بین‌المللی خود ببرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری با اشاره به شرایط تأمین منابع مالی ادامه داد: در حوزه تأمین منابع مالی، ایران در بخش خصوصی مشکلات بسیاری را متحمل شده، چرا که بخش دولتی، امکاناتی را برای بخش خصوصی قابل نبوده است که بیشتر مربوط به زیرساخت‌های نامناسب شهری می‌شود.  

وی در زمینه بهره‌گیری از تجربیات فاینانسی اظهار کرد: در مشهد تجربه‌های فایناسی را در حوزه‌های صنعت و گردشگری داشته‌ایم، همچنین در زمینه شهرداری‌ها نیز در هتل‌ها بوده که با سرمایه‌گذاری‌های خارجی شکل گرفته است، اما باید توجه داشت که همچنان زیرساخت‌های شهری مناسب ایجاد نشده است. در شهر مشهد  برای نوسازی در حوزه‌های حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده می‌توان از ظرفیت‌های بانک‌های بین‌المللی استفاده کرد. 

آل‌ شیخ تصریح کرد: برای نمونه ایران، چالش‌های بسیار جدی در کمبود منابع آبی دارد؛ به‌ویژه در شهر مشهد. درهمین راستا می‌توان با یاری‌گرفتن از ظرفیت‌های تکنولوژیک و منابع مالی اقدامات یاری‌رسان و آینده‌نگرانه‌ای را انجام داد. سال جاری، در شهرداری شهر مشهد، رویکرد بودجه‌ای ویژه‌ای مدنظر قرار گرفته شده است. از جمله می‌توان به اقدامات بخش خصوصی، تعامل‌های سرمایه‌گذاری برای تأمین منابع نقدی و غیرنقدی در بیرون شهرداری اشاره کرد.  

شهرداری‌ها در دوران رکود ساخت‌وساز با کمبود منابع روبه‌رو هستند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری ادامه داد: پیش‌نویسی که از بودجه سال 1397 در دست است، شامل این است که سهم عوارض شهرداری از محل سوخت بالای هزار تومان را نادیده گرفته شده، همچنین قسمتی از بخشودگی‌های مخالف با حقوق شهرداری، در کمیسیون مجلس مصوب شده است. باید توجه داشت که از درآمدهای شهر مشهد، از ابتدا تا آذرماه سال جاری، 45 درصد کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: علت کاهش درآمدهای شهر مشهد در سال جاری، این است که از مجموع عوارض سوخت‌ها کاهش یافته است. درواقع آنچه که از مجموع عوارض سال گذشته گرفته شده، تنها هزینه 30 درصد نگهداری شهر مشهد شد. امروز هزینه‌های جاری شهرداری رو به افزایش و از سویی دیگر دریافت عوارض سوخت کاهش یافته است، بنابراین می‌توان گفت که تنها گزینه برای خروج از این شرایط، سرمایه‌گذاری مالی است که منابع جاری برای ما ایجاد کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: