• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5684-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد:

مالیات بر ارزش افزوده طلا 3 درصد خواهد شد

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به توافق با مسئولان برای بهبود وضعیت اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: قرار است به جای 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، 3 درصد مالیات پرداخت شود.

باقر معبودی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص افزایش قیمت دلار در هفته‌های اخیر اظهار کرد: بعد از آنکه دولت یک مقدار دلار به بازار تزریق کرد، متاسفانه این کار را ادامه نداد اما تقاضا در خرید دلار افزایش پیدا کرد و قیمت آن به 4425 تومان رسید.

وی ادامه داد: باید قمیت دلار به موازات تورم افزایش پیدا کند. دولت در این چند سال قیمت دلار را ثابت نگاه داشت اما در حال حاضر نمی‌تواند این کنترل را انجام دهد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد افزود: اگر قیمت دلار افزایش پیدا نکند، صادرکننده ما باید با تورم جنس را در داخل تولید کرده و باید با حقوق بالای کارگران، مالیات بسیار زیاد و عوارض نیز درگیر باشد تا محصول او صادر شود. این امر برای صادرکننده صرفه اقتصادی ندارد و دولت در این حوزه باید یک کار اساسی انجام دهد.

معبودی‌نژاد خاطرنشان کرد: دولت باید یا تورم را صفر کند و یا قیمت دلار را متناسب با آن افزایش دهد تا ما بتوانیم صادرات انجام دهیم. با این حال افزایش قیمت دلار اجتناب‌ناپذیر است.

وی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند رشد قیمت دلار را متوقف کند، گفت: اگر این کار را انجام دهد، صادرات نیز متوقف خواهد شد. این یک معادله است که باید متناسب با نرخ تورم قیمت دلار افزایش پیدا ‌کند تا تولیدکننده و صادرکننده بتواند محصول خود را تولید کند به طوری که برای آن صرفه اقتصادی داشته باشد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد تصریح کرد: وضعیت رکود در داخل کشور بدون توجه به نوسانات قیمت دلارادامه خواهد یافت. از سوی دیگر اگر تورم وجود داشته باشد و قیمت دلار افزایش پیدا نکند، شاهد صادرات نخواهیم بود.

معبودی‌نژاد بیان کرد: دولت اگر بتواند تورم را کنترل کند، می‌تواند افزایش قیمت دلار را لحاظ نکند ولی اگر تورم باشد، افزایش قیمت دلار اجتناب ناپذیر می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده که در این چند روز گذشته مسایلی را به وجود آورد، گفت: از دیروز اتحادیه طلا و جواهر مشهد در موضوع اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده با معاون استاندار، یکی از نمایندگان مشهد و مدیر اداره دارایی مشهد و همچنین معاونان وی در اداره امور مالیاتی مشهد جلسات متعددی را برگزار کردیم و در نهایت توافقاتی در دو بخش انجام شد.

معبودی‌نژاد با اشاره به اولین توافق این نشست‌ها ادامه داد: اولین توافق این بود که همکاران ما یکسری مشکلاتی در بخش مالیات‌های مشاغل، ارزش افزوده و جرایم سال‌های قبل و سال جاری  دارند که در این امر تعاملات خوبی انجام که بر این اساس مشکلات گذشته بسیاری از طلافروشان حل خواهد شد.

وی افزود: در دومین توافق نیز قرار بر این شد که در بخش اصلاح قانون، تمام مسئولان قول دادند که در اسرع وقت و طی حداقل دو ماه آینده اصلاحاتی در این قانون انجام شود تا مشکلات آینده طلافروشان نیز حل گردد. در گذشته وضعیت به این صورت بود که در اخذ مالیات بر ارزش افزوده، مصرف‌کننده باید به کل مبلغ فروش، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند ولی با توافق انجام شده قرار است به جای 9 درصد 3 درصد مالیات پرداخت خواهد شود و با این اتفاق به مصرف‌کننده و خریدار ضرر کمتری وارد شده و بازار ما از حالت کساد نیز خارج خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: