• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-7187-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

یک گرافیست:
میزان تاثیر آموزش گرافیک منفی است

یک گرافیست گفت: میزان تاثیر آموزش گرافیک در کشور ما منفی است و به عبارتی این آموزش هنوز در کشور ما جانیفتاده است.

محمد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خراسان، در خصوص وضعیت آموزش گرافیک اظهار کرد: آموزش در کشور ما هنوز جانیفتاده و میزان تاثیر آن هم منفی است و مولفه‌های زیادی برای این امر وجود دارد که یکی از آ‌ن‌ها این است که جامعه ما عادت کرده به این که حتما کاری که انجام می‌دهد، باید صرفه اقتصادی داشته باشد. 

وی ادامه داد: مولفه دیگر که به این موضوع دامن می‌زند و آن را قوت می‌بخشد، زمان‌بندی است؛ چون ما ایرانی‌ها به بخش‌های زودبازده علاقه‌مند هستیم و دوست داریم سریع نتیجه بگیریم و چون طرز فکر اینگونه است، به نظر بنده ما راه را اشتباه می‌رویم و اگر این رویکرد تغییر کند، فضای آموزش ما به سمتی می‌رود که شکوفا شود.

این گرافیست اضافه کرد: نظر بنده در خصوص آموزش این است و آنچه من در جامعه لمس کردم همین است؛ البته ممکن است نظر بنده اشتباه  باشد.

وی افزود: ما تلاش کردیم که بحث کیفی را در آموزش بالا ببریم اما به نظر من الان خیلی بحث کمی مطرح شده و این مسئله، آموزش را به حاشیه برده است و اولین نکته‌ای که می‌تواند این موضوع را بالفعل کند، درک افراد واجد شرایط است؛ یعنی کسانی که در این زمینه می‌توانند کاری انجام دهند و متاسفانه این درک برای خیلی از مسئولان حاصل نشده است.

ایزدی تصریح کرد: به نظر بنده آنچه می‌تواند این فضا را به سمت مثبت سوق دهد، این است که شخص خودش به این درک برسد که آموزش یک دوره کوتا‌ه‌مدت نیست؛ چون دوره کوتاه‌مدت فقط برای آشنایی است؛ آشنا شدن با یک مهارت و نه آموزش وآموزش یک دوره بلندمدتی است که شخص باید مدتی از زندگی‌اش را در یک فضا بگذارد و با آن فضا انس پیدا کند تا بتواند بگوید که آموزش دیده‌ام.

این هنرمند با اشاره به این که هنر چیزی نیست که ما بتوانیم آن را محصور کنیم، عنوان کرد: در خصوص آموزش چون تهران قطب محسوب می‌شود، شاید بتوان گفت که اساتید بهتر در تهران هستند اما بهترین هنرمندان ما در تهران در رشته‌های انیمیشن، گرافیک و... از بچه‌های مشهدی هستند و چون تخصصی کار می‌کنند به تهران می‌روند.

وی با بیان این که حمایت خاصی از بزرگان این رشته به‌عمل نمی‌آید، گفت: نهادها بیشترین کمک را می‌توانند در جهت بهبود این امر داشته باشند؛ به‌شرطی که بخواهند این کار را انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: