• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-10614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مسئول مدارس غیردولتی آموزش و پرورش خراسان ‌رضوی مطرح کرد؛

رشد 16 درصدی مدارس غیردولتی در خراسان رضوی

مسئول مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش خراسان‌ رضوی گفت: نسبت‌به سال گذشته، مدارس غیردولتی رشدی حدود 16 درصد داشته‌اند.

علی‌رضا اسلامی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: حدود 1000 مدرسه غیردولتی در استان خراسان ‌رضوی داریم. در سطح استان 40 اداره آموزش و پرورش وجود دارد. مدارس غیردولتی هر ساله رشد داشته و هیچ زمانی نبوده است که اقبال مردم نسبت به این مدارس کاهش یابد. در بسیاری از این مدارس، ظرفیت‌های ثبت‌نام زودتر از فصل ثبت‌نام، تکمیل می‌شود؛ به‌ویژه در مدارسی که گرایش برای حضور در آن‌ها بیشتر است. 

وی با بیان اینکه «نسبت‌به سال گذشته مدارس غیردولتی رشدی حدود 16 درصد داشته‌اند»، افزود: همچنین پیش‌بینی‌ای که برای سال جدید داریم این است که هم تعداد دانش‌آموزان این مدارس و هم تعداد مدارس غیردولتی افزایشی باشد. 

مسئول مدارس غیردولتی آموزش و پرورش خراسان ‌رضوی تصریح کرد: در تعریف مدارس غیردولتی می‌توان گفت مدارسی است که یک شخصیت حقیقی یا حقوقی سرپرستی آن را بر عهده دارد؛ مانند مدارس امام‌ رضا (ع). درواقع بخش خصوصی در قالب حقیقی یا حقوقی در این حوزه ورود پیدا می‌کند. 

اسلامی‌نژاد تصریح کرد: وجود مدارس غیردولتی، برای خانواده‌ها نیز شرایط بهتری را فراهم کرده است. در سطح استان خراسان‌رضوی، در زمینه مدارس غیردولتی مدارسی داریم که برجسته و به اصطلاح برند هستند و این به دلیل نوع خدمات گوناگونی است که ارائه می‌دهند. 

وی با اشاره به اینکه «دستاوردهای مدارس غیردولتی درواقع همانند مدارس دولتی است»، افزود: دستاوردهای این مدارس، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. یک مؤسسه خصوصی می‌تواند مجوزی از آموزش و پرورش دریافت کرده و کاملاً با همان شیوه و روش مدارس دولتی، عمل کند.

32 هزار دانش‌آموز استان ‌خراسان ‌رضوی تحت پوشش مدارس خرید خدمات آموزشی

مسئول مدارس غیردولتی آموزش و پرورش خراسان ‌رضوی ادامه داد: در توضیح طرح مدارس خرید خدمات آموزشی باید گفت که مؤسس این مدارس، خدمات آموزشی مدرسه غیردولتی خود را در مدارس دولتی ارائه می‌دهد. 

وی با بیان اینکه «طرح مدارس خرید خدمات آموزشی، حدود چهار سال است که در کشور درحال انجام است»، توضیح داد: این طرح در همه استان‌ها وجود ندارد. ما در خراسان‌ رضوی فعالیت خود را در زمینه مدارس خرید خدمات آموزشی از مدارس غیردولتی با حدود 15 هزار دانش‌آموز شروع کرده‌ایم و در حال حاضر، حدود 32 هزار دانش‌آموز تحت پوشش این مدارس هستند. 

ایجاد مدارس غیردولتی و خرید خدمات آموزشی برای کاهش هزینه‌های دولت

اسلامی‌نژاد توضیح داد: هدف این است که خدمات آموزشی با کیفیت بهتری به دانش‌آموزان ارائه شود. این مدارس هیچ تفاوتی با مدارس دولتی عادی ندارند؛ بنابراین هیچ شهریه‌ای از دانش‌آموزان گرفته نمی‌شود. در سطح مشهد نیز در هر جایی که مدارس خرید خدمات وجود داشته باشد، گرایش ثبت‌ نام دانش‌آموزان برای سال بعد نیز در آن، بیشتر است. درواقع نتیجه ورورد این مدارس، برداشتن باری را از دوش آموزش و پرورش است. در بیشتر مدارس خرید خدمات حداقل مدرک آموزگاران، کارشناسی‌ارشد است؛ درواقع افرادی که انگیزه دارند و بهتر خدمات می‌دهند و کیفیت فعالیت را بیشتر می‌کنند. بودجه این مدارس به‌وسیله دولت تأمین می‌شود و به‌ازای هر دانش‌آموز هزینه‌ای را پرداخت می‌کند.

وی با توضیح علت تأسیس مدارس خرید خدمات آموزشی بیان کرد: براساس اصل 44 قانون اساسی و همچنین سند چشم‌انداز آموزش و پرورش، به صراحت اعلام شده است در برخی از مکان‌ها آموزش و پرورش نمی‌تواند خدمات ارائه دهد. درواقع ما در بسیاری از مکان‌ها مانند مناطق مرزی نیروی کافی نداریم؛ درنتیجه از قالب خرید خدمات آموزشی، مدارس را پوشش می‌دهیم که برای دولت، مؤسس و خانواده دانش‌آموزان توجیه منطقی دارد. 

اسلامی‌نژاد بیان کرد: در خراسان ‌رضوی خرید خدمات آموزشی در 17 اداره انجام می‌شود. وجود این مدارس متناسب با شرایط منطقه مورد نظر است. برای نمونه در منطقه صالح‌آباد که از مرکز استان فاصله دارد و سازماندهی نیرو در این مناطق دشوار است، از این مدارس استفاده می‌شود.

ادامه تحصیل 30 هزار دانش‌آموز در مدارس خرید خدمات آموزشی خراسان رضوی 

اسلامی‌نژاد ادامه داد: از یک میلیون و 200 هزار دانش‌آموز در سطح استان خراسان ‌رضوی تنها 30 هزار دانش‌آموز در مدارس خرید خدمات آموزشی هستند. در شهر مشهد این مدارس، در ناحیه یک (طبرسی) با 19 مدرسه، در ناحیه دو با 2 مدرسه و در تبادکان با 27 مدرسه، خرید خدمات آموزشی وجود دارد. 

مسئول مدارس غیردولتی آموزش و پرورش خراسان ‌رضوی اظهار کرد: برای مدارس غیردولتی یک‌سری شاخص تعریف شده که حدود 13 شاخص است که شخص به هیچ عنوان دخل و تصرفی ندارد و در مؤسسه غیردولتی براساس هزینه‌هایی که دارد، مانند اجاره مدرسه و... شهریه‌هایی مشخص می‌شود. شهریه مدارس  براساس هزینه‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهند، متفاوت است. برهمین مبنا مؤسسان، هزینه‌های خود را به وزارتخانه می‌فرستند و براساس شرایطشان شهریه مشخص می‌شود. پس از تأیید شهریه‌ها مدارس وظیفه دارند تا در بنری شهریه‌ مشخص‌شده را یادداشت کنند و در مدرسه خود قرار دهند.
 
وی افزود: از زمانی که سامانه‌‍‌های آموزش و پرورش راه‌اندازی شده است به هیچ عنوان وارد شهریه‌های درصدی نشده‌ایم. تفاوت شهریه‌های مدارس غیردولتی در شهر مشهد چندان چشمگیر نیست. برای نمونه در طرقبه میزان حداقل شهریه مدارس غیردولتی 880 هزار تومان، در ناحیه یک مشهد، دو میلیون و 900 هزار تومان است که در مقطع‌های گوناگون، افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. درواقع حداقل شهریه مدارس غیردولتی از یک میلیون تومان شروع می‌شود.
 
اسلامی‌نژاد اظهار کرد: تا سال گذشته، قانون مدونی در زمینه مدارس غیردولتی نداشته‌ایم. در آذرماه سال 1395، مجلس شورای اسلامی، قانون مدارس غیردولتی را تصویب کرد و پس از آن به تصویب شورای نگهبان رسید. در دی‌ماه 1395 به‌وسیله دکتر روحانی به وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد. بنابراین قانون مدنی، با عنوان قانون مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی تصویب و اجرا شد که چارچوب و سیستم کاری آموزش و پرورش را بسیار آسان‌تر کرده است.

وی توضیح داد: در خراسان ‌رضوی نیاز به جریان‌سازی در زمینه توضیح مزایای مدارس غیردولتی داشته‌ایم؛ بنابراین تاریخ تصویب قانون مدارس غیردولتی در مجلس را ابتدای هفته مدارس غیردولتی قرار داده‌ایم. پیشینه و قدمت این مدارس، به دوران جنگ برمی‌گردد. در آن زمان، افزایش جمعیتی داشتیم؛ درنتیجه مدارس سه نوبت و گاهی چهارنوبت بوده‌اند. با این شرایط، نیاز به مدارس غیرانتفاعی احساس و این مدارس ایجاد شد. وجود مدارس غیردولتی برای یاری‌رساندن به آموزش و پرورش بوده است، اما امروز این مدارس پا به پای مدارس دولتی در حال فعالیت هستند و بار بزرگی از آموزش و پرورش را برعهده گرفته‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: