• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6084-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خبر داد

پرداخت بیش از 40 میلیارد تومان تسهیلات راه‌اندازی مشاغل خانگی در استان

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی عنوان کرد: منابع ابلاغی از مشاغل خانگی سال 96 و منابع تخصیص شده در مجموع 41 میلیارد و 400 هزار تومان بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمود احمدی ظهر امروز در بیست و چهارمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان، اظهار کرد: شاخص اشتغال و بیکاری استان بر اساس آخرین اطلاعات در تابستان 96 اینگونه است که نرخ بیکاری استان 10.1 درصد کمتر از متوسط کشور بوده که این امر نشان‌دهنده اقدامات مثبتی است که در استان انجام شده است. کاهش نرخ بیکاری در تابستان امسال باوجود نرخ مشارکت بالا در استان نشان‌دهنده بهبود شرایط کسب و کار و ایجاد شغل‌های جدید در پاسخ به افزایش تقاضای شغل و جمعیت فعال است.

وی ادامه داد: در سال جاری در استان خراسان رضوی برای اولین بار برای عینیت بخشیدن به فرمایشات مقام معظم رهبری و استاندار خراسان رضوی کارگروه اشتغال را فعال کردیم و 7 کمیسیون ذیل این کارگروه تشکیل شده است.

احمدی با بیان اینکه امسال در کشور در 6 ماهه اول 360 هزار دفترچه اولیه بازار کار صادر شده، عنوان کرد: این دفترچه‌ها برای کسانی است که برای نخستین بار در کشور وارد بازار کار می‌شوند و توسط سازمان تامین اجتماعی دارای دفترچه بیمه اجباری می‌شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: اولین طرح، طرح مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما بوده که کسانی که در طرح کارورزی شرکت کنند، بعد از طرح کارورزی زمانی که به استخدام کارفرمایان در بیایند تا دو سال حق بیمه آن‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود. دستورالعمل این طرح از سوی سازمان تامین اجتماعی تاکنون ابلاغ نشده است.

احمدی تاکید کرد: در گام بعد اجرای طرح روستا و تعاون در دستور کار بود که سهم استان 136 تعاونی بوده که 19 موافقت‌نامه تعاونی آن انجام شده و 4 تعاونی در 4 روستا تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: سومین طرحی که در بخش اشتغال داریم، طرح آموزش در محیط کار واقعی بوده که سهمیه استان 3800 نفر است. تاکنون 681 کارگاه تایید شده‌اند و 1986 مهارت‌آموز مشغول به فعالیت در این کارگاه‌ها شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه چهارمین طرح دولت در استان خراسان رضوی، طرح اجرای کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی بوده، گفت: سهم استان 5265 نفر بوده که تاکنون 15 هزار 342 متقاضی ثبت‌نام کردند و 138 کارورز به واحدهای پذیرنده معرفی شدند.

احمدی بیان کرد: طرح بعدی طرح پرداخت تسهیلات  20 هزار میلیاردی مربوط به بندهای «الف» و «ب» تبصره 18 است که سهم استان خراسان رضوی 1849 میلیارد تومان بوده و در این بند عملکرد استان 20 طرح حدود 40 میلیارد در کمیته فنی استان تصویب شده که به بانک‌ها نیز معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بررسی بیش از 80 طرح با مبلغ بیش از 30 میلیارد تومان در کارگروه اشتغال شهرستان‌ها به تصویب رسیده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه ششمین عنوان، تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بوده که سهم استان 213 میلیارد تومان از این تسهیلات است، اظهار کرد: پیگیری ابلاغ منابع به استان و پیگیری اطلاعات مورد نیاز جهت توزیع شهرستانی براساس شاخص‌های جمعیت بیکار، جمعیت روستایی، مرزی و عشایری در حال پیگیری است.

احمدی در خصوص عناوین برنامه‌های اشتغال حمایتی استان گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) با پیش‌بینی 7150 شغل و عملکرد آن 3068 شغل بوده که تاکنون 42 درصد آن محقق شده است. همچنین اداره بهزیستی با اشتغال پیش‌بینی 3707 مورد و عملکرد 1626 نفر دارای  43 درصد تحقق است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش عملکرد مشاغل خانگی آمار مجوزهای صادر شده از ابتدای سال تا پایان آذر ماه سال جاری 2813 مورد، پشتیبان حقیقی 845 مورد، پیشتیبان حقوقی 16 مورد و مجموع آن 3674 مورد بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار پرداختی‌ها و اشتغال ایجاد شده از ابتدای سال تا پایان آذر ماه تسهیلات پرداختی به تعداد 1249 طرح به مبلغ 15 هزار و 737 میلیون تومان بوده، اظهار کرد: به صورت مستقل 914 طرح و همچنین 2862 طرح تحت پوشش را نیز شامل می‌شود.

احمدی عنوان کرد: منابع ابلاغی از مشاغل خانگی سال 96 و منابع تخصیص شده به تفکیک بانک‌ها نیز بانک رفاه کارگران 20 هزار میلیون تومان و تخصیص صددرصد، بانک ملی صددرصد، کشاورزی 5000 میلیون تومان و تخصیص صددرصد، بانک تجارت با 21 هزار میلیون تومان و تخصیص 40 درصد، بانک مسکن نیز 3 هزار میلیون تومان با تخصیص صددرصد و در نهایت مجموع آن 41 میلیارد و 400 هزار تومان بوده است.

وی در خصوص موارد حائز اهمیت در تسهیلات اشتغال فراگیر استان گفت: در ارزیابی استان‎ها ملاک اشتغال ایجادی واقعی از محل اجرای طرح است و میزان پرداخت تسهیلات ملاک نیست در تسهیلات تبصره 18 سقف پرداخت تسهیلات جهت هر طرح وجود ندارد و تنها اشتغال ایجادی مهم است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: همچنین به ازای هر نفر اشتغال ایجادی 50 میلیون تومان تسهیلات می‌تواند پرداخت شود و طرح‌های متقاضی سرمایه در گردش نیز باید اشتغال جدید ایجاد کند و پرداخت تسهیلات تنها برای حفظ اشتغال موجود مدنظر این طرح نیست.

احمدی افزود: همچنین طرح‌های دریافت‌کننده تسهیلات در چارچوب رسته فعالیت‌های اولویت‌دار و مصوب استان نیستند و از یارانه‌ها بهره‌مند نمی‌شوند. استان‌ها نمی‌توانند به رسته فعالیت‌های مصوب ابلاغی موارد دیگری را اضافه نمایند.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری برنامه توسعه توسط دستگاه‌های استانی به ویژه ادرات کل صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات و امور عشایری استان از ستاد مرکزی خود و برنامه‌ریزی جهت عملکرد مطلوب و مناسب، برنامه‌ریزی دستگاه‌های اجرایی و مرتبط جهت شناسایی افراد واجد شرایط جهت استفاده از تسهیلات و نظارت بر هزینه‌کرد آن بسیار مهم بوده و جزو تاکیدات استاندار نیز بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: