• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-9285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رحیمی جهان‌آبادی:

تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه افراد اعتبار بین‌المللی ندارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: تحریم‌های یک جانبه آمریکایی‌ها علیه افراد اعتبار بین‌المللی ندارد، زیرا براساس دیوان بین‌المللی کیفری تنها امکان تحت تعقیب افراد در حوزه بین‌الملل وجود دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از خانه ملت، جلیل رحیمی‌جهان آبادی درخصوص وضع تحریم 14 فرد و شرکت مرتبط با ایران به ادعای «نقض حقوق بشر، سانسور و حمایت از افراد دخیل در اشاعه تسلیحاتی» توسط وزارت خزانه داری آمریکا، اظهار کرد: تفاوتی بین تحریم‌های بین‌المللی و دولت‌ها وجود دارد، دولت آمریکا می‌تواند هر فردی را در هر کجای دنیا و به هر بهانه‌ای تحریم کند، این نوع رفتار ناشی از رفتار خصمانه آنهاست اما تا زمانی که تحریم فراگیر بین‌المللی علیه نهاد یا شخص حقیقی و حقوقی کشور ما اعمال نشود، تنگنایی ایجاد نخواهد شد.

نماینده تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در توضیح آثار تحریم افرادی چون رئیس قوه قضاییه از سوی دولت آمریکا و سایر افراد حقیقی و حقوقی، تصریح کرد: آمریکایی‌ها تنها می‌توانند به کشورهای متحد خود و شرکت‌های طرف قرارداد با آمریکا فشار ‌آورند که با این افراد معامله تجاری نکنند، از سوی دیگر این افراد حق مسافرت به کشورهای مذکور نخواهند داشت اما در واقع بیش از هر چیزی این نوع تحریم‌ها بُعد روانی دارد.

وی افزود: آمریکا‌یی‌ها در پُشت پرده تحریم‌ها به دنبال فشار به ایران برای انجام مذاکرات در حوزه‌های موشکی یا عقب‌نشینی جمهوری اسلامی از مواضع خود در خاورمیانه هستند، در حقیقت تحریم‌های یک‌جانبه و فردی آمریکایی‌ها علیه افراد حقیقی و حقوقی اعتبار بین‌المللی ندارد زیرا قانون هر کشور تنها برای خودشان اعتبار دارد.

رحیمی جهان‌آبادی تاکید کرد: در قوانین بین‌المللی برای تحت تعقیب کردن افراد تحت عناوین مجرمانه چون نقض حقوق بشر یا جنایت علیه حقوق بشر یا جنایت جنگی، باید بر اساس مکانیزم دیوان بین‌المللی کیفری اقدامات انجام ‌شود که آمریکا طبق این قوانین صلاحیت اظهارنظر به جای این دیوان را ندارد کما اینکه آمریکایی‌ها عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیستند.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: قرار گرفتن نام رئیس قوه قضاییه و زندان رجایی شهر و رئیس این زندان در لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا با بهانه و هدف حمایت از ملت ایران و دامن زدن به اغتشاشات اخیر می‌تواند باشد، زیرا آمریکایی‌ها خواهان ایجاد شکاف و گسست اجتماعی بین ملت ایران و حکومت و دولت جمهوری اسلامی بوده تا معانی متفاوتی را به مردم القاء کنند.

وی گفت: آمریکایی‌ها در دوران جنگ تحمیلی از عراق حمایت و در چهل سال گذشته بیشترین فشار را به جمهوری اسلامی از ابعاد اقتصادی وارد کرده‌اند، لذا نمی‌توانند حمایت از مردم را فریاد بزنند و به این بهانه رئیس قوه قضاییه و زندان رجایی شهر و رئیس آن را تحریم کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:رفتارهای غیرقابل درک و غیرمنطقی آمریکایی‌ها از 40 سال پیش ادامه دارد و آنها اگر نسبت به مسائل ایران شناخت عمیقی داشتند، در این همه سال بر طبل توهم خود نمی‌کوبیدند و ایران پرقدرت و پر نفوذ در منطقه خاورمیانه را بی‌هدف نشانه نمی‌گرفتند، در مجموع چنین تحریم‌هایی بازتابی در کشور و سطوح بالاتر نخواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: