• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-8587-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

معاون پیشگیری جرم دادگستری خراسان رضوی:

بالاترین آمار جرم در بخش فرهنگی است

معاون پیشگیری جرم دادگستری استان عنوان کرد:  بالاترین آمار جرم در بخش فرهنگی است و این در حالی است که پایین‌ترین اولویت توجه به بخش فرهنگی صورت می‌گیرد و پیشگیری نظامی وکیفری جای آن را گرفته است.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا- منطقه خراسان، سید امیر مرتضوی در نشست «فعالان فضای مجازی» که امروز در محل مجتمع فرهنگی دیجیتال استان خراسان رضوی برگزار شد، گفت: باید پیشگیری فرهنگی 70 درصد پیشگیری نظامی 20 درصد و پیشگیری کیفری 10 درصد کل مبحث پیشگیری جرم باشد اما در حال حاضر با همین درصدها پیشگیری کیفری اولویت، سپس پیشگیری نظامی و در درجه آخر پیشگیری فرهنگی قرار دارد. 

وی خاطرنشان کرد: اولویت جرایم استان توهین است، بعد ضرب و شتم و بعد سرقت و تهدید و تخریب که همه این‌ها به حوزه فرهنگ باز می‌گردند اما ما انتظار داریم همه مشکلات را بخش کیفری یعنی قوه قضائیه برطرف کند.

مرتضوی تصریح کرد: امروز یکی از مشکلاتی که ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم خشونت است یکی دیگر از موارد حائز اهمیت بحث بیکاری است، یک کارخانه با توجه به تمام هزینه‌هایی که برایش وجود دارد تعطیل می‌شود و کارگرانش اخراج می‌شوند و فرد وقتی به جامعه می‌آید برایش یک آسیب اجتماعی به وجود آمده است.

وی اظهار کرد: به نظر می‌آید رسانه‌های ما همه باید به سمت و سوی مطالبه‌گری بروند در حال حاضر گفته می‌شود ما در کشور ما با مشکل بی‌آبی روبه‌رو هستیم اما در همین شرایط ما در کشور بیش از  200 هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم و سوال پیش می‌آید که کسانی که متولی چاه‌ها بودند کجا بودند که این تعداد چاه غیر مجاز ایجاد شده است. 

مرتضوی ادامه داد: سوال دیگر این است که چرا میلیون‌ها مترمربع اراضی تصرف شده داریم که به عنوان قوه قضائیه بخواهیم رفع تصرف کنیم. ما این همه مطالبات معوقه بانکی داریم که در همه آن‌ها قوه قضائیه باید ورود پیدا کند و وقتی قوه قضائیه ورود پیدا می‌کند باز مشکلات به وجود می‌آید. متاسفانه هیچ‌کس از مسئولان نمی‌پرسد که زمانی که شما می‌خواستید این فعالیت‌ها را انجام بدهید چرا شرایط و امکاناتتان را در نظر نگرفتیدکه کار بخواهد به قوه قضائیه برسد.

معاون پیشگیری جرم دادگستری استان خراسان رضوی گفت: انتظارقوه قضائیه از سازمان‌ها این است که وظایف سازمانیشان را به موقع انجام دهند تا کار راحت‌تر شود.

وی تصریح کرد: ما تکالیف دیگری نیز داریم. یکی از آن‌ها حفظ حقوق عمومی در خراسان رضوی است. اتفاقات خیلی خوبی در حوزه پروازها و منابع آب صورت گرفته است، حتی در حوزه فضای مجازی  نیز ما یک معاون دادستان داریم.

مرتضوی در خصوص فضای مجازی اظهار کرد: این فضا، فضایی است که روز به روز توسعه و گسترش پیدا می‌کند و آن قدر جدی شده که خیلی از مبادلات، تبادلات و برنامه‌ریزی‌های در فضای مجازی صورت می‌گیرد پس نمی‌توانیم انکارش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها‌ را در راستای فضای مجازی داریم تا افراد علاقه‌مند طرح‌های نرم‌افزاری خود را در راستای یک زندگی مناسب ارسال نمایند.

مرتضوی تصریح کرد: مهلت تحویل آثار تا 10 بهمن است و زمان و محل برگزاری جشنواره 26 و 27 اسفندماه در دانشگاه صنعتی شریف خواهدبود.

معاون پیشگیری جرم دادگستری استان خراسان رضوی گفت: ما یک تقسیم کاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی داریم که از جمله آن‌ها می‌توان طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و اجتماعی، حاشیه‌نشینی و فضای مجازی را نام برد. در این راستا قرار است تا همگی نهادهای مرتبط با یکدیگر یک کار جهادی انجام دهیم.

وی اظهار کرد: قوه قضائیه از دی ماه 94، بخش نامه‌ای تنظیم کرد تا با همکاری قضات استان سریعا طلاق توافقی را کاهش دهیم و خوشبختانه این برنامه بسیار ثمربخش بوده و ما توانسته‌ایم آمار طلاق توافقی را کاهش دهیم.

مرتضوی گفت: همچنین ما دستورالعملی تنظیم کردیم تا مراکز مشاوره با قوه قضائیه در راستای کاهش هرچه بیشتر طلاق همکاری داشته باشند که البته این مراکز باید ویژگی‌های خاصی را دارا باشند از جمله اینکه در کنار مشاوره روانشناسی باید یک مشاوره حقوقی و دینی هم وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین در کنار این مرکز، یک شورای مشورتی هم تشکیل شد و از 1/3/95 با حضور معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قضائیه اولین مرکز مداخله در حوزه پیشگیری از طلاق توافقی تشکیل شد و تا امروزه 3000 زوج داشتیم که صلح و سازش داشتند و البته 5 درصد نیز بازگشت داشتند.

مرتضوی همچنین خاطرنشان کرد: از 1/9/95 نیز انواع طلاق را به طلاق توافقی اضافه کردیم و این طرح در کل استان پیاده شد تا امروزه که من صحبت می‌کنم در حوزه طلاق کاهش داشتیم. 

وی تصریح کرد: همچنین مسائل دعاوی نفقه و تمکین را ابتدا ما به مشاوره می‌فرستیم و در استان در همین  راستا مرکز شماره 2 در بولوار سازمان آب تاسیس شد.

مرتضوی گفت: ما در زندان نیز شرایط مصالحه را ایجاد کرده‌ایم به این صورت که وقتی یک طرف از زوجین زندان است زمینه ملاقات زوجین و صلح و سازش ایجاد می‌شود. خوشبختانه ما در هر ماه 10 مورد صلح و سازش داریم که در نوع خود بی‌سابقه است.

مرتضوی گفت: یکی از اتفاقات خوب دیگر مراکز مهر خانواده است که این مرکز نیز به استناد قانون اجرا شده است. پیش از این ملاقات طفل هنگامی که کارهای قانونی جدایی بین زن و مرد در حال انجام است در پاسگاه‌ها صورت می‌گرفت اما اکنون این اتفاقات در مراکز مهر مشهد صورت می‌گیرد.


وی اظهار کرد: از آن‌جایی که مراکز مهر شرایط آرام و مشابه خانه را دارد 40 زوج با آمدن به این مراکز برای دیدن فرزندان خود به صلح و سازش پرداخته‌اند.

معاون پیشگیری جرم دادگستری استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارهای ما استفاده از مشاوره در دادگاه‌های کیفری برای جرایم اطفال است. در هفته گذشته ما دو شعبه کیفری مشهد را به بررسی پرونده های کیفری اطفال اختصاص دادیم. از اقدامات دیگر پرونده شخصیت برای اطفال است تا کودکان کمترین آسیب را در مشکلات خانوادگی داشته باشند این برنامه نیز در دستور کار اجرایی ما قرار دارد.

وی تصریح کرد: ما در حوزه فضای مجازی در استان 15 درصد افزایش جرم داشته‌ایم.

مرتضوی گفت: همچنین ما طرحی با عنوان سامانه سجام داریم که این طرح در خصوص ارزیابی پیشگیری است هر شخص می تواند مشکلات قضائی‌ای که با آن مواجه شده است را به صورت مستقیم با قوه قضائیه در میان بگذارد، قوه قضائیه نیز با دیگر ارگان‌ها  تفاهم نامه دارد و مشکلات نهادهای مختلف را پیگری می‌کند و حاصل پیگیری را به خود فرد اطلاع می‌دهد. تاکنون بیش از 2000 تن در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: طرح دیگر ما کمپین شهر بدون تصادف است. در این کمپین تمام اخبار مربوط به تصادفات را می توانیم ببیبنیم. ما این طرح را در حال حاضر در محور وکیل‌آباد و بزرگراه شوشتری اجرا کرده‌ایم به گونه‌ای که در یک فاصه زمانی اتومبیل‌ها بررسی می‌شوند و ماشین‌هایی که به صورت مداوم تخلفی را تکرار کنند با پیگرد روبرو خواهندشد و برای اولین برخورد اتومبیل افراد متخلف تا سه ماه توقیف خواهد شد و سپس برنامه‌هایی برای آموزش رانندگی برای آن‌ها گذاشته خواهدشد.

وی ابراز کرد: ما تلاش می‌کنیم تا برخوردهای جایگزین حبس داشته باشیم مثلا کسی که جرم مجازی داشته یک نرم افزار پیشگیری از جرم ایجاد ‌کند و خوشبختانه این تصمیم با استقبال خوبی از سوی قضات مواجه شده است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: