• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2787-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

فرماندار مشهد:
پیش از توسعه سخت‌افزاری، باید مردم را با کتاب آشتی دهیم

فرماندار مشهد گفت: پیش از توسعه سخت‌افزاری، باید مردم را با کتاب آشتی دهیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرحیم نوروزیان صبح امروز در پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های فرهنگی مناطق مختلف شهر از جمله حاشیه شهر مشهد عنوان کرد: باید ظرفیت ها و امکانات حاشیه شهر را بسنجیم و برای آن برنامه ریزی کنیم و سپس به هدفگذاری در خصوص توسعه کتابخوانی بپردازیم. 

وی ادامه داد: حاشیه شهر عمدتا شامل مناطق کم برخوردار شهر می شود که دسترسی مناسبی به برخی امکانات ندارند. قدم اول در این زمینه این است که حتما بانک اطلاعاتی ما از امکانات دستگاه ها و ظرفیت های موجود در مناطق مختلف حاشیه شهر کامل شود؛ چه بسا در این مناطق امکاناتی باشد که بتوان آن را مورد استفاده قرار داد و از ظرفیت آن بهره برد. 

نوروزیان اظهار کرد: هدف اصلی ما از راه اندازی کتابخانه افزایش تعداد کتابخوان است. در این زمینه سمن ها نیز می توانند فعال شوند. اگر سمن ها فعال شوند. در واقع بهره برداری از این ظرفیت هزینه بسیار کمتری از آنچه برای ایجاد امکانات نیاز است، خواهد داشت. اگر کسر کوچکی از همین بودجه ها به سمن ها و سازمان های مردم نهاد برای توسعه کتابخوانی اختصاص یابد، بازدهی آن بسیار بیشتر خواهد بود. چارچوب های موجود برای توسعه فرهنگ کتابخوانی ما را به پیش نمی برد و باید از این قالب خارج شد و این نیز بدون فعال کردن سمن ها شدنی نیست. 

معاون استاندار و فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: مساله دیگر حمایت صنایع و کارخانجات و از اینگونه فعالیت هاست. بسیاری از این صنایع و کارخانجات در حاشیه شهر مشتاق کمک به توسعه فرهنگ کتابخوانی هستند و ضروری است در این زمینه سازوکاری طراحی شود که بتوان از این ظرفیت با شیوه مناسبی بهره برد. 

وی اضافه کرد: ما برای توسعه کتابخوانی بیش از آنکه به پول نیاز داشته باشیم، به برخی طرح ها، روش ها و برنامه ریزی ها نیازمند هستیم. ما بیشتر از این می توانیم دایره کتابخانه ها را گسترش دهیم. این نیازمند استمرار و جدیت است و باید افراد دلسوز و مشتاق کار را پیگیری کنند. در حقیقت ما در ترویج راه های کتابخانی راه های نرفته زیادی داریم. 

نوروزیان با اشاره به اینکه لازم است برای توسعه این فرهنگ از ظرفیت مساجد نیز استفاده شود، تصریح کرد: باید این کتابخانه ها ساماندهی شود. برای این منظور کانون مساجد ظرفیت خوبی است که می توان از این ظرفیت در این زمینه بهره برد. 

معاون استاندار و فرماندار مشهد تاکید کرد: پیش از اینکه ما به دنبال توسعه سخت افزاری کتابخوانی باشیم، باید فرهنگ آن را درمردم نهادینه کنیم و مردم را با کتاب آشتی دهیم. در این راستا ضروری است کارشناسان و صاحب نظران در این خصوص نظرات خود را ارایه دهند تا طرح های مناسبی از آن استخراج شود. 

نوروزیان گفت: گوشی های هوشمند نیز یک فرصتی است که می توان از کتاب های دیجیتال و کتاب های صوتی در قالب آن استفاده کرد. همچنین پشتیبانی کتابخانه های عمومی از مدارس پیشنهاد خوبی است که می توان از این ظرفیت بهره برد. علاوه بر این برخی ادارات کتابخانه های خوبی دارد که می توان از آن نیز استفاده داشت. 

وی با بیان اینکه مشهد یک کلان شهر است و تصمیمات آن قابلیت تسری به کل کشور را دارد، خاطرنشان کرد: با توجهی که به مشهد به عنوان یک کلان شهر مذهبی می شود، اگر تصمیمات خوبی در آن اتخاذ شود، این تصمیمات قابلیت الگو و روش شدن در کل کشور را خواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: