• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-1885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

پنجمین جشنواره افغانستان‌شناسی در خراسان رضوی برگزار شد

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: امروز در استان خراسان رضوی شاهد برگزاری پنجمین جشنواره افغانستان‌شناسی هستیم که 5 سال قبل با تدبیر اداره کل اتباع وزارت کشور، مساعدت کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان و سفارت جمهوری اسلامی افغانستان‌ در ایران پایه‌ریزی شد.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، محمد عجمی امروز 5 بهمن‌ماه در پنجمین جشنواره افغانستان‌شناسی در دانشگاه فرهنگیان، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره این است که نسل دوم و سوم مهاجرینی که در ایران بزرگ و یا متولد شده‌اند با تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و آداب و رسوم  کشور افغانستان آشنا شوند. 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: در جشنواره‌های گذشته تعداد  قابل توجهی از جوانان دانشجو و دانش‌آموز افغانستانی در این جشنواره  شرکت کردند و به جشنواره‌های کشوری که استان خراسان رضوی دو سال  میزبان برپایی آن بود، راه یافتند، امیدوارم برگزیدگان جشنواره امروز به جشنواره کشوری که در آینده نزدیک در استان بوشهر برگزار خواهد شد، راه پیدا کنند.

 وی با بیان اینکه هر ساله تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان و دانشجویان متقاضی در جشنواره افغانستان‌شناسی که از طریق فراخوان سایت اینترنتی اداره کل اتباع وزارت کشور صورت می‌گیرد، شرکت می‌کنند، عنوان کرد: در جشنواره امسال از ابتدای بازشدن سایت تا آخرین لحظه‌ای که امکان ثبت‌نام وجود داشت، حدود 700 نفر از دانش‌آموزان ودانشجویان دختر و پسرمهاجر افغانستانی مقیم شرکت کردند که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امروز دعوت شدند و در این جلسه حضور دارند،  بعد از افتتاحیه کلاس‌های آموزشی برگزار خواهد شد. 

عجمی با اشاره به اینکه قبل از برگزاری این جشنواره با کمک اداره کل اتباع، اوقاف و امور خیریه و ورزش و جوانان مسابقات مقدماتی را بین دانش‌آموزان و دانشجویان  و گروه‌های مختلف مهاجر افغانستان مقیم  شهر برگزار کردیم، تصریح کرد: از جمله آن‌ها، مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم است که برگزیدگان آن مشخص شدند. مسابقات فوتبال بین تیم‌های استانی و کشوری نیز برگزار شد که اعضای تیم نیز مشخص شدند، مسابقات رزمی در بین خواهران و برادران مهاجر نیز برگزار و برگزیدگان مشخص شدند، همچنین مسابقات هنری و برگزیدگان مسابقات علمی که امروز مشخص خواهد شد. در مراسم افتتاحیه به برگزیدگان مسابقاتی که قبل از این جشنواره برگزار شده و با همکاری تشکل‌های خود مهاجرین بوده جوایزی اهدا خواهد شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی عنوان کرد: پیام جشنواره افغانستان‌شناسی علاوه بر بالا بردن سطح دانش و آگاهی جوانان مهاجر، ایجاد روحیه، نشاط، شادابی و تقویت فعالیت‌های فرهنگی، علمی، هنری و ورزشی به صورت گروهی در بین جوانان و نوجوانان افغانستان مقیم مشهد و نشان دادن گروه‌های برتر علمی است. ما این جشنواره با هدف ایجاد روحیه نشاط و وحدت همدلی و شکوفایی علمی  در سراسر کشور و از جمله استان خراسان رضوی برای دانش آموزان ودانشجویان پناهنده افغانستانی برگزار کردیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌هایی که اداره کل اتباع مرکزی کشور و اداره کل اتباع استان خراسان رضوی در خصوص همین جشنواره‌ها دارد اهتمام بر مسائل فرهنگی و ایجاد تشکل‌های فرهنگی، علمی، آموزشی و فرهنگی در بین اتباع مقیم مشهد است، خاطرنشان کرد: سال گذشته علاوه بر 11 تشکل اتباع خارجی که در استان مجوز رسمی فعالیت از اداره کل اتباع مرکزی کشور دریافت کرده بودند، 5 تشکل دیگر نیز مجوز فعالیت دریافت کردند و رسما 16 تشکل از مهاجرین  در راستای فرهنگی، علمی و آموزشی در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند که البته فعالیت های آنها تاثیر به سزایی در ارتقای مسائل فرهنگی پناهندگان در استان داشته است.

عجمی با بیان اینکه استان خراسان رضوی با حضور 320 هزار تبعه خارجی بعد از استان تهران بیشترین آمار میزبانی اتباع  خارجی را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: مدیریت و اداره امور جامعه 320 هزار نفری با تمام مشکلاتی که وجود دارد و با تمام همکاری‌ها و توانی که دستگاه‌های مختلف اجرایی استان از خود نشان دادند، کار چندان ساده‌ای نیست اما عاملی که باعث شده ما بتوانیم در استان خراسان رضوی مسائل مربوط به پناهندگان را مدیریت کنیم این بوده که در کنار کمک‌ها و همکاری‌های کمیساریای محل و مرکز کنسولگری افغانستان در مشهد همراهی و کمک پناهندگان تاثیر به سزایی داشته است.

وی افزود: امروز در این جمع شاهد چهره‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی از پناهندگانی هستیم که سال‌ها وقت خود را صرف خدمت به جامعه در کنار دولت جمهوری اسلامی نمودند و این همکاری تاثیر بسیار خوبی داشته که بتوانیم خدمات مناسبی را به پناهندگان ارائه دهیم. 

عجمی گفت: امروز با وجود تمام گرفتاری‌ها و مشکلاتی که بعد از پیروز ی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران با آن مواجه بود و تمام کارشکنی‌ها، تهدیدها و تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی قدرت‌های بزرگ اعمال شده، جمهوری اسلامی ایران افتخار میزبانی بیش از 3 میلیون اتباع خارجی را به عنوان مهاجر و پناهنده از کشور افغانستان و عراق در خود داشته و در طی این مدت خدمات شایانی را به ان‌ها ارائه داده است.

وی ادامه داد:حضور 60 هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی و 17 هزار دانش‌آموز فاقد مدرک اقامتی در مدارس دولتی و اشتغال به تحصیل 6 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی استان خراسان رضوی برگی از کارنامه جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات آموزشی به جوانان، نوجوانان و کودکان افغانستانی و عراقی مقیم استان خراسان رضوی است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی عنوان کرد: در حوزه بهداشت و سلامت 23 هزار نفر از اقشار آسیب‌پذیر پناهندگان به صورت رایگان از دفترچه بیمه سلامت که طرح مشترکی بین کمیساریای سازمان ملل و دولت جمهوری اسلامی ایران بود برخوردار شدند و هم چنین اجرای طرح سرشماری اتباع افغانستانی فاقد مدارک اقامتی که در مرداد ماه امسال به اتمام رسید و نیز طرح‌های مشترکی در حوزه‌های بهداشتی،درمانی و فنی و حرفه‌ای با همکاری دستگاه‌های دولتی و کمیساریای سازمان ملل در حال انجام یا برنامه‌ریزی برای آینده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: